REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wielofunkcyjny pokój dziecka

Przede wszystkim w wielofunkcyjnym pokoju dziecka zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. Fot. Franc Gardiner
Przede wszystkim w wielofunkcyjnym pokoju dziecka zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Wielofunkcyjny pokój dziecka będzie sprawdzał się przez lata. Jeśli nie chcemy odnawiać pokoju dziecka nazbyt często, w czasie projektowania warto postawić na wielofunkcyjność. Jakie elementy uwzględnić by pokój spełniał wiele funkcji.

Wielofunkcyjny pokój dziecka sprawdza się dobrze w małych mieszkaniach. Dzieci rosną jak na drożdżach. Wraz z wiekiem przybywa im nie tylko kolejnych centymetrów – zmienia się także ich gust. Tym, co powinno charakteryzować pokój malucha jest więc wielofunkcyjność oraz łatwość rearanżacji. Wbrew pozorom przed rodzicami stoi nie lada wyzwanie.

REKLAMA

Naturalne środowisko rozwoju dziecka przez pierwszych kilka lat życia stanowi sypialnia. To tutaj mały człowiek spędza większość czasu, zaczyna mówić i chodzić, kładąc się codziennie do łóżka bogatszy o nowe doświadczenia. W jaki sposób w obrębie jednego pomieszczenia stworzyć optymalne warunki do zabawy, nauki i wypoczynku?

Zobacz także: Pokój dla pierwszoklasisty

REKLAMA

O ile w przypadku niemowlaka wystarczy niewielki kącik ze specjalnym łóżeczkiem, problem pojawia się, kiedy brzdąc podrasta. Zadaniem rodziców jest stworzenie przyjaznej oraz funkcjonalnej przestrzeni, którą z powodzeniem można będzie zmodyfikować, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Liczy się przy tym nie tylko długofalowe spojrzenie, ale także spora dawka kreatywności. W pokoju dziecięcym nie ma miejsca na nudę.

Przede wszystkim w wielofunkcyjnym pokoju dziecka zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. To ono odegra kluczową rolę, kiedy maluch zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. W pierwszej kolejności pod lupę bierzemy podłogę. Drewnianą posadzkę najlepiej przykryć miękkim dywanem o właściwościach antygrzybiczych i antyalergicznych, jednak znacznie lepiej sprawdzi się wykładzina – miła i ciepła w dotyku, skutecznie stłumi hałas i wyeliminuje ryzyko potknięcia. Dobrym rozwiązaniem okaże się także zamontowanie rolet pozbawionych tradycyjnego łańcuszka, w który dziecko może się niebezpiecznie zaplątać. Wystrzegajmy się także ostrych kantów, wystających elementów oraz niestabilnych konstrukcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Pokój jak z bajki

Częstym błędem popełnianym przez nadgorliwych rodziców jest także nieumiejętne aranżowanie przestrzeni. Specjaliści zalecają stosowanie w pokoju dziecięcym stonowanej kolorystyki ścian oraz minimalistycznej stylistyki – dzięki temu pokój może być wielofunkcyjny. Fantazyjny design z całą pewnością nie spotka się z uznaniem dziecka, natomiast utrudni nieuchronne przemeblowanie, w przeciwieństwie do tradycyjnych brył pozwalających na tworzenie dowolnych kompozycji. Nie przesadźmy także z liczbą mebli, które uznamy za „niezbędne”. Początkowo wystarczy łóżeczko oraz szafki z dużą liczbą półek i szuflad służących segregacji ubranek, pieluch i zabawek. Dopiero z czasem niezagospodarowaną powierzchnię wykorzystywaną do zabawy wypełni biurko oraz regał na książki i szkolne akcesoria.

Zobacz także: Pokój młodego muzyka

Znacznie większe pole do popisu dają elementy wykończeniowe. W tym przypadku puszczenie wodzy fantazji jest nie tyle dozwolone, co wskazane. Wesołe barwy, oryginalne kształty oraz ciekawe wzory ożywią każde wnętrze. Bajkową atmosferę uzyskamy za sprawą takich dodatków, jak narzuty, pościel, a także ozdoby okienne. Wzór z wesołymi misiami z powodzeniem pobudzi wyobraźnię najmłodszego domownika, sprawiając, że poczuje się niczym bohater komiksu. Podobną rolę spełnią obrazki oraz specjalne naklejki, które można z łatwością usunąć bądź dopasować do zmieniających się preferencji dziecka.

Zobacz także: Przestrzeń dla dziecka w domu - ogólne informacje

I na koniec – nie zapominajmy o funkcjonalności! Dzieci z właściwą sobie beztroską brudzą nie tylko siebie, ale także swoje otoczenie. Niewdzięczne zadanie doprowadzenia sypialni małego rozrabiaki do porządku przypada nam, rodzicom. Z tego względu najlepiej zdecydować się na zmywalne farby lub tapety oraz odejść od gromadzących kurz zasłon i firanek na rzecz wygodnych w konserwacji rolet. Powierzchnię rolet zaciemniających z łatwością doczyścimy wilgotną ściereczką, zyskując jednocześnie możliwość regulowania dopływu światła – od pełnego nasłonecznienia pomieszczenia aż po całkowite jego zaciemnienie. Jeśli cenimy sobie wygodę oraz uniwersalne rozwiązania, warto także pomyśleć o zamontowaniu transparentnej minirolety, montowanej bez konieczności wiercenia oraz doskonale komponującej się w każdym wnętrzu, bez względu na wiek i płeć użytkownika.

Zobacz także: Pokój dziecka według feng shui

Urządzając sypialnię dziecięcą, starajmy się przede wszystkim dobrze poznać dynamicznie zmieniające się potrzeby naszej pociechy. To przecież my podejmujemy decyzje, które zaważą na samopoczuciu oraz rozwoju najmłodszego lokatora. I to od włożonego przez nas wysiłku zależy, czy na co dzień będzie mu towarzyszyć szara rzeczywistość czy bajkowa wielofunkcyjna atmosfera.

Źródło: Franc Gardiner

Zobacz także: Dekoracje w pokoju dziecka

Od włożonego przez nas wysiłku zależy, czy na co dzień będzie dziecku towarzyszyć szara rzeczywistość czy bajkowa wielofunkcyjna atmosfera. Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner
Wielofunkcyjny pokój dziecka sprawdza się dobrze w małych mieszkaniach. Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA