REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaaranżować wnętrze antykami?

Gosia Goś
Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Plastycznych w Łodzi.
Robert Wolny, GG-DESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Antyki we wnętrzu to nie lada wyzwanie. Powiedzmy sobie szczerze, nasze M4 nie zmieni się w barokowy czy renesansowy pałac pełen antyków. Zatem jeśli nawet wydamy duże pieniądze na zakup oryginalnych mebli, obrazów czy rzeźb efekt będzie mizerny.

Aranżowanie wnętrza antykami jest prostsze, jeśli w chwili zakupu jesteśmy już właścicielami małego zameczku na Dolnym Śląsku lub pięknej XIX–to wiecznej kamienicy.

REKLAMA

Co robić jeśli jednak, co bardziej prawdopodobne jesteśmy po prostu miłośnikami antyków i chcemy posiadać w naszym mieszkaniu secesyjną komodę czy biurko w stylu Art Deco i zastanawiamy się czy takie meble będą pasowały do mieszkania o nowoczesnej architekturze. Co robić? Zrezygnować z marzeń o posiadaniu antyków we wnętrzu?

Zobacz także: Jak połączyć nowoczesne przedmioty z antykami?

Jedno jest pewne – zawsze warto posłuchać dobrej rady, która w tym wypadku brzmi tak… Na pewno nie polecamy robienia muzeum w mieszkaniu i kupowania kilkunastu mebli,każdego w innym stylu i umieszczanie ich wszystkich w jednym pomieszczeniu.

REKLAMA

Nowoczesne wnętrze może wiele zyskać dzięki wprowadzeniu jakiegoś antycznego przedmiotu, który stanie się głównym punktem w aranżacji naszego wnętrza. Jest tylko jeden warunek, jeśli się na to decydujemy, to powinien być przedmiot dobrej klasy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli już staliśmy się posiadaczami naszego wymarzonego antyku to musimy zmierzyć się z problemem odpowiedniej aranżacji i wyeksponowania go. Załóżmy, że udało nam się w końcu znaleźć wymarzoną barokową komodę i co dalej? Podstawą będzie znalezienie dla niej odpowiedniego „towarzystwa”. Możemy założyć, że nie będzie nim odziedziczony komplet mebli z lat 70–tych. O ile nie jesteśmy w stanie zapewnić jej neutralnego tła i odpowiedniego oświetlenia możemy pójść na mały kompromis… nasz mebel będzie czuł się tym lepiej, im mniejszą konkurencję stworzymy tuż obok, a taką mogą być proste, podstawowe formy nowoczesnych mebli wykonane ze stali ,szkła lub z gładkiego MDF–u itp. Przy okazji drobna, choć niezwykle istotna porada – antyczne meble bardzo nie lubią naszych przegrzanych i przesuszonych mieszkań – o ile nie jesteśmy w stanie w ogóle zrezygnować dla nich z ogrzewania to starajmy się , aby stały jak najdalej od kaloryfera. Będą nas za to lubiły.

Zobacz także: Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Reasumując, stwórzmy komodzie odpowiednią „scenę” i oświetlenie, a ona sama odegra główną rolę we wnętrzu.

Oczywiście nie wykluczamy posiadania większej ilości antyków ani też nie odradzamy stwarzania kolekcji , to bardzo godne polecenia zajęcie, mogące poza niewątpliwą przyjemnością przebywania wśród pięknych przedmiotów przynieść z czasem konkretne zyski. Zawsze jednak w takim przypadku powinniśmy pamiętać o tzw. kluczu, czyli o jasnym określeniu profilu naszego zbioru. Z doświadczenia wiemy, że nie jest to proste, szczególnie na początku kolekcjonerskiego szlaku, ale może zaoszczędzić rozterek związanych z reorganizacją kolekcji. Warte polecenia jest też zwrócenie się po poradę przed ewentualnym zakupem do osoby mającej rozeznanie w rynku antycznym. W tym przypadku przeznaczając procentowo niewielką kwotę w stosunku do ceny przedmiotu zyskujemy pewność, że nasz wymarzony przedmiot został kupiony za dobrą cenę, że pochodzi z bezpiecznego źródła i w końcu, że w ogóle jest oryginalny… ale to temat na osobny artykuł .

Zobacz także: Kredens – mebel z duszą. Jak zastosować go w kuchni?

Złocona ramka barokowa z XVIII wieku, z herbem biskupim.
Robert Wolny
www.gg-design.eu
Rzeźba barokowa z drewna.
Robert Wolny
www.gg-design.eu
Naczynie fajansowe z dekoracją pełnoplastyczną na pokrywie i dekoracją malarską z warsztatu Moustier - francuski antyk z XIX wieku.
Robert Wolny
www.gg-design.eu
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA