REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szkło we wnętrzu: bezpieczeństwo

W domu, w którym mieszkają małe dzieci i zwierzęta powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór bezpiecznego szkła do wnętrza. Fot. Villa Glass Studio
W domu, w którym mieszkają małe dzieci i zwierzęta powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór bezpiecznego szkła do wnętrza. Fot. Villa Glass Studio
Villa Glass Studio

REKLAMA

REKLAMA

Szkło we wnętrzu jest stosowane coraz częściej, jednak czy jest to bezpieczne? W domu, w którym mieszkają małe dzieci i zwierzęta powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór bezpiecznego szkła do wnętrza.

Podstawowym kryterium wyboru szkła do wnętrza powinno być bezpieczeństwo. Architektoniczne, artystyczne, użytkowe – zachwycające i bezpieczne. Na co dzień nie zastanawiamy się z czego wykonane są otaczające nas przedmioty. Jesteśmy nieświadomi tego, jak wiele ról może odrywać szkło. Tymczasem w mieszkaniu czy w plenerze, wykorzystanie różnego rodzaju szklanego budulca to już codzienność.

REKLAMA

Zobacz także: Nowoczesny styl we wnętrzach

Bezpieczeństwo i trwałość

REKLAMA

Wbrew pozorom, szkło to materiał bezpieczny i trwały, co odzwierciedla się w jego zastosowaniu w najróżniejszych dziedzinach – od niecodziennej architektury i sztuki, aż po elementy życia codziennego. Występuje wiele odmian szkła – jednym z nich jest szkło artystyczne bądź użytkowe, które znajduje zastosowanie głównie w pomieszczeniach mieszkalnych. Mogą to być małe dzieła sztuki, takie jak dekoracyjne szklane obrazy, wazony, świeczniki, patery czy zastawy. Firmy i projektanci specjalizujący się w produkcji szkła, proponują coraz bardziej innowacyjne pomysły. Jedną z metod umożliwiających upiększenie szklanych elementów jest fusing.

– Metoda stapiania i łączenia szkła na ręcznie wykonanych formach, pozwala na uzyskiwanie rozmaitych kolorów oraz zestawień i wzorów szklanych, komponujących się z każdym nowoczesnym i najbardziej wymagającym wnętrzem – podkreśla Marek Malik z firmy Villa Glass Studio, producenta szklanych elementów wystroju wnętrz.

Zobacz także: Naturalne materiały: drewno i kamień

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektóre firmy umożliwiają wykonanie indywidualnego zamówienia, według własnego projektu autora lub jego dokładnych wskazówek. W efekcie powstają jeszcze bardziej oryginalne, budzące emocje wzory na kolorowych taflach szkła. Decydując się na szklaną aranżację czterech kątów, możemy więc pozwolić sobie na zachwycające szklane drzwi czy stolik. Ponadto, funkcjonalne szklane wyroby cieszą się powodzeniem ze względu na wykorzystanie szkła hartowanego, co zwiększa jego wytrzymałość mechaniczną i odporność na zmiany temperatury. Nie powinien dziwić widok ekstrawaganckiego szklanego blatu, fantazyjnej kabiny prysznicowej czy szklanych paneli – ciekawej alternatywy dla tradycyjnych kafelków. W zależności od rodzaju możemy wybrać: szkło piaskowane (matowy, często mleczny wzór), fusingowane, gładkie, kolorowe czy z wymyślnym, jesiennym wzorem.


– Szklane elementy we wnętrzach, to przemyślany detal w projektach każdego specjalisty w dziedzinie aranżacji wnętrz – podkreśla Marek Malik. – Dzięki swojej specyficznej budowie przepuszczają one światło dzienne, rozjaśniają wnętrza oraz powiększają optycznie każdą przestrzeń. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w aranżacjach mieszkań czy domów, są szklane schody i przeszklenia stałe – luksfery lub ściany działowe. W dużych pomieszczeniach często projektuje się ogromne szyby zewnętrzne. Warto pomyśleć więc o wielkich przezroczystych drzwiach tarasowych, otwierających gościom widok z salonu na letni, kwitnący ogród czy zimowy, fascynujący górski krajobraz za oknami. Rozmaite kolory, wzory i kształty szklanych drzwi, mogą stać się główną ozdobą całego salonu oraz obiektem podziwu nie tylko gości ale i przypadkowych przechodniów.

Bezpieczne szkło

Kolejny rodzaj szklanego budulca, to szkło architektoniczne. Znajduje ono zastosowanie w miejscach, w których jest narażone na uszkodzenia. Są to przykładowo pomieszczenia mieszkalne (szklane schody, balustrady czy nawet ściany) czy też miejsca użyteczności publicznej z dużym natężeniem ruchu. Wytrzymałość narażonych elementów zapewnia szkło hartowane, 5-krotnie trwalsze niż szkło niehartowane. Spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa, a w razie stłuczenia rozpada się na niewielkie kawałki, z tępymi krawędziami, które eliminują ryzyko okaleczenia. Fakt ten jest ważny, jeśli ze szkłem mają do czynienia małe dzieci, uwielbiające beztroskie zabawy w całym mieszkaniu. Chodzenie czy opieranie się o szklane elementy jest w pełni bezpieczne.

Zobacz także: Kryształy we wnętrzu mieszkania

– Szkło wykorzystywane do produkcji szklanych schodów jest bardzo wytrzymałe. Dodatkowym zabezpieczeniem konstrukcji jest zalaminowana wewnątrz folia – tłumaczy Marek Malik. – Szklana tafla, zbudowana jest z co najmniej dwóch warstw, co powoduje, że w razie uszkodzenia jednej warstwy, pozostałe zachowują właściwości całej konstrukcji.

Funkcjonalność

W rzeczywistości, poza funkcją estetyczną i ozdobną, produkty wykonane ze szkła są również bardzo funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Możemy się nawet spotkać ze specjalną odmianą, tzw. szkła samoczyszczącego, które jak nazwa wskazuje „czyści się samodzielnie”. Na jego powierzchnię jest na stałe naniesiona niewidoczna, mineralna substancja. Proces usuwania zanieczyszczeń – w miejscach narażonych na warunki atmosferyczne jak np. balustrady, przeszklenia dachu czy przegrody balkonowe – jest wyjątkowo prosty. Dzieje się to dzięki działaniu promieni UV światła dziennego, które powodują rozkład brudu oraz wody, która następnie spłukuje go z szyb.

Zobacz także: Dekoracje ręcznie robione

Szkło jest wytrzymałe, nie ma ograniczeń co do kształtu i koloru, a przede wszystkim jest bezpieczne. Ma zastosowanie praktycznie wszędzie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Warto o tym pamiętać podczas aranżacji mieszkań, domów, a także ich najbliższego otoczenia.

Źródło: materiały prasowe

Szkło we wnętrzu jest stosowane coraz częściej, jednak czy jest to bezpieczne? Fot. Villa Glass Studio
Villa Glass Studio
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA