REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urządzanie pierwszego mieszkania

Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Fot. MM Collection
Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Fot. MM Collection
MM Collection

REKLAMA

REKLAMA

Urządzanie pierwszego mieszkania dla wielu z nas wydaje się niezwykle ekscytujące. Jednak trzeba pamiętać, że urządzanie pierwszego mieszkania często jest również dużym wyzwaniem. Zwykle na początku nie dysponujemy dużą kwotą na aranżację mieszkania. Jak rozwiązać ten problem?

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego w życiu, to nie lada sztuka. Aranżacja musi być funkcjonalna i cieszyć oko przez wiele lat. Jaką kolorystykę wybrać, by czuć się komfortowo? Jakie meble, zapewnią odpoczynek po długim, męczącym dniu? Na jakie dodatki pokusić się, by dodać indywidualnego charakteru naszym czterem kątom?

REKLAMA

Pierwsze mieszkanie, pierwsze wspólne obowiązki i sztuka kompromisów, a może nowa strona życia towarzyskiego? Do tego nieuniknione, samodzielne decyzje i towarzyszące im emocje. Przeprowadzając się do własnego mieszkania, czy to z partnerem czy przyjaciółmi, stoi przed nami wielkie zadanie: urządzić wnętrze, które zadowoli każdego domownika, a jednocześnie podoła rozmaitym zadaniom na co dzień.

Pierwsze mieszkanie

Przeprowadzka i uroki studenckiego życia. Wieczorne spotkania z przyjaciółmi i poranne wstawanie na uczelnię. Wbrew pozorom, aranżacja mieszkania wcale nie traci przy tym na znaczeniu. Nawet jeśli dzielimy lokum ze znajomymi, warto oddzielić swój własny „kawałek podłogi”. Gdy mieszkanie nie zachwyca swoim metrażem, najlepiej już na początku zadbać o przemyślane rozmieszczenie mebli, tak by nie zabrały zbyt dużo wolnej przestrzeni. Pozbądźmy się starych niepotrzebnych szafek, stolików czy półek. Często wynajmowane pokoje są już częściowo umeblowane, jednak czasem niezbędne jest dokupienie kilku istotnych elementów, jak choćby wygodne krzesło, odpowiednio podpierające plecy podczas siedzenia przy biurku. Do nowego mieszkania, szczególnie wynajętego, dobrze jest wprowadzić indywidualne akcenty, które sprawią, że poczujemy się jak w domu. Wystarczy do tego chociażby dywanik przy łóżku, kolorowe poduszki ozdobne czy np. oryginalna doniczka ze storczykiem. Gustowne dodatki na pewno zrobią wrażenie na znajomych, podczas każdej imprezy integracyjnej.

Zobacz także: Naturalne materiały: drewno i kamień

Młodzieżowa przestrzeń, powinna być przyjazna do nauki, spotkań towarzyskich, ale także dla wypoczynku. – Dobrym zakupem do studenckiego mieszkania, może okazać się niewielka praktyczna sofa z funkcją spania. Wyposażona w pojemnik na pościel, z pewnością zaoszczędzi miejsce w szafie, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. W razie potrzeby możemy schować do niej też inne rzeczy, np. rzadko noszoną odzież, dodatkowe poszewki czy koc – zauważa Magdalena Bosak, ekspert z firmy MM Collection. Do kompletu można też dokupić otwieraną pufę, która poza miejscem do siedzenia, będzie pełniła rolę schowka na różne drobiazgi. Pamiętajmy przy tym, że w części pokoju przeznaczonej do relaksu, światło powinno być miękkie i rozproszone, natomiast miejsce pracy powinno być oświetlone punktowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkowa aranżacja

REKLAMA

Chcemy, żeby wymarzone mieszkanie było wyjątkowe. W głowie układamy scenariusze, jak będzie wyglądał salon, sypialnia, a później pokój dziecięcy. W końcu nadchodzi pora zmierzyć się z marzeniami. Zacznijmy od wybrania stylu w jakim urządzimy wnętrza. Może być on minimalistyczny, klasyczny czy starodawny. Kolejną sprawą jest wybór kolorystyki. Modne są stonowane kolory, przełamane optymistycznymi dodatkami – najczęściej w kolorze energicznej czerwieni czy pomarańczowego. A meble?

– Największą ilość czasu spędzamy w salonie – przyjmując gości i rodzinę, jedząc obiad, relaksując się przy TV czy książce, itp. Najważniejszym punktem zatem okazuje się miejsce, gdzie wygodnie rozprostujemy zmęczone kości, sprawimy sobie popołudniową drzemkę, czy powygłupiamy się z naszą pociechą – żartuje Magdalena Bosak. Salon musi spełniać wiele różnorodnych warunków, dlatego warto zakupić zestaw, którego elementy możemy dowolnie komponować i łączyć – np. narożnik z pufą, sofą jedno czy dwuosobową, z zagłówkami, oparciami lub bez.

Receptą na idealne mieszkanie jest szczypta miłości w każdym kącie. Mogą ją zapewnić wyeksponowane pamiątkowe drobiazgi, rodzinne zdjęcia, czy własnoręcznie robione prezenty, budzące miłe wspomnienia.

Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, przychodzi również decyzja o zmianie mieszkania lub konieczność zaaranżowania pokoju dla dziecka. Przeprowadzka wiąże się z przenoszeniem mebli, a często też ich renowacją. Czasem jednak chcąc wymienić np. tapicerkę ulubionej sofy, bardziej opłaca się kupić nową, zarówno pod względem finansowym jak i jej wieloletniej użyteczności. Do większych wnętrz, warto wówczas skompletować wygodne fotele, na których posadzimy gości w salonie, czy pociechę na wieczorne oglądanie dobranocki. Nowe czy też odnowione mieszkanie nie oznacza całkowitej wymiany wszystkich rzeczy. Zachowując ulubioną komodę, dywanik czy inne sentymentalne drobiazgi – zostawimy choć część starego, poczciwego klimatu.

Mebel z przeznaczeniem

Meble wypoczynkowe to chyba jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Aby jednak służyły nam przez wiele lat – czy to w mieszkaniu studenckim, czy pełnym życia rodzinnego – przed zakupem warto poradzić się ekspertów, jaki materiał obiciowy wybrać. Posiadacze zwierzaków, czy rodzice z dziećmi, szczególną uwagę powinni zwrócić na stopień ścieralności tkaniny. Dla singla liczącego się z designem odpowiednia będzie np. ekoskóra, skóra naturalna czy inne materiały do złudzenia ją imitujące.

Zobacz także: Energetyczne kolory w salonie

Kolorystyka

Kolorystyka każdego wnętrza zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Pamiętajmy jednak, że poszczególnym kolorom przypisywane są różne funkcje. Dla dziecięcych wnętrz, polecany jest np. optymistycznie nastrajający pastelowy kolor żółty, odcieniem pasującym dla studenckiego pokoju jest poprawiający koncentrację niebieski, natomiast dla zapracowanej pary, proponowane są wyciszające odcienie beżu i brązu. Świeżości całemu wnętrzu zawsze dodadzą kwiaty i subtelne dodatki.

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego w życiu, to nie lada sztuka. Fot. MM Collection
MM Collection
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA