| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Boazeria w mieszkaniu - znowu modna?

Boazeria w mieszkaniu - znowu modna?

Boazeria do niedawna kojarzona była z tandetą, dziś przeżywa swoją drugą młodość. W czasach trendu proekologicznego boazeria odzyskała rangę wyrafinowanego elementu wnętrz. Dlatego jeśli mamy na ścianach starą boazerię, zamiast ją zrywać lepiej ją odnowić.

Tradycyjna boazeria układana była z desek łączonych, za pomocą metalowych bądź  korkowych wkładek.  Szczeliny dylatacyjne umożliwiały drewnu oddychanie, ale też bardzo negatywnie wpływały na urodę ściany. Niemniej jednak nawet nie najlepiej wykonana boazeria była wysoko ceniona i kojarzona z prestiżem i z zamożnością. W ostatnich latach jednak  drewniana boazeria wiązana była z wielkopłytowymi mieszkaniami, w których prowizoryczne obicie ścian ukrywało ich krzywizny.

Współcześni projektanci wykorzystują do zdobienia ścian duże płaszczyzny drewna, eksponując w ten sposób jego piękno. Sprawia to, że dzisiejsza boazeria w niczym nie przypomina swojej ubogiej poprzedniczki sprzed kilkudziesięciu lat. W nowych trendach ważne jest, aby niczym nie tłumić głównego materiału, jakim jest drewno. Do wykonania boazerii wykorzystywany jest  buk, modrzew, dąb, jesion, sosna, świerk, ale też szeroka gama egzotycznych odmian, np. iroko albo etimoe.

Zobacz także: Naturalne materiały: drewno i kamień

Zastosowanie drewna w aranżacji to doskonały pomysł na nowe wnętrza, sprawdzi się jednak równie dobrze podczas remontu mieszkania, ponieważ ukryje to, czego nie chcemy eksponować, np. szpecąca, nierówna ściana.

Boazerię możemy wykorzystać na całej ścianie bądź tylko na jej części, jeśli chcemy wyeksponować jej interesujący fragment. Drewno wzbogaca dom o niepowtarzalny charakter, dodaje atmosferze ciepła, które sprzyja pogawędkom i romantycznym kolacjom.

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zastosowanie boazerii w aranżacji wnętrza zmniejszy jego powierzchnię. Dlatego w przypadku małych wnętrz najlepiej jest zastosować boazerię z jasnych gatunków drewna, takich jak świerk czy jodła. Przestronny salon natomiast wspaniale będzie się prezentował w ciemniejszych barwach, np. egzotycznego drewna wenge lub rodzimego ciemnego orzecha. Współczesne okładziny ścienne możemy malować, jeśli chcemy zmienić ich kolor albo nadać połysk używając specjalnych lakierów i bejc.

Zobacz także: Decoupage - sposób na zniszczone meble

Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrza ma szereg zalet. Boazerie można wykorzystać w całorocznych domach i w domkach letniskowych. Drewno sprzyja energooszczędności, zatrzymuje bowiem ciepło w budynku, stabilizując jednocześnie mikroklimat wnętrza. Ponadto ściany wykończone drewnem doskonale tłumią hałas dochodzący z zewnątrz.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Boazeria do niedawna kojarzona była z tandetą, dziś przeżywa swoją drugą młodość. Fot. Fotolia
Boazeria do niedawna kojarzona była z tandetą, dziś przeżywa swoją drugą młodość. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »