| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Decoupage w łazience

Decoupage w łazience

Decoupage polega na ozdabianiu różnego rodzaju przedmiotów przy pomocy fragmentów papieru lub serwetek. Bywa tak, że chcemy wprowadzić w swoim domu dużą zmianę, ale nie stać nas na to w danym momencie, z pomocą przychodzi nam niezwykle popularny ostatnio decoupage.

Papier to materiał nietrwały, dlatego nie kojarzy nam się z łazienką ze względów czysto praktycznych. Technika decoupage daje jednak niesamowite możliwości, przy jej pomocy możemy ozdobić ceramiczne płytki własnymi rysunkami czy też wzorami wyciętymi z serwetek i utrwalić tak, aby nie bać się jak nasze dzieło zareaguje na mycie mokrą szmatką.

Przy ozdabianiu kafelków postępujemy podobnie jak w przypadku drewna czy kartonu, z jedną podstawową różnicą, którą stosujemy na samym początku. Na drewno farbę akrylową kładziemy bezpośrednio na powierzchnię malowaną, tutaj jednak warto wcześniej zastosować podkład zwiększający przyczepność podłoża i dopiero na tę bazę nałożyć warstwę akrylu.

Zobacz także: Jak urządzić łazienkę w stylu pop-art?

Na warstwę akrylową możemy przy pomocy kleju nałożyć wybrane elementy serwetki albo papieru ryżowego. Możemy również posunąć się o krok dalej we własnej inwencji twórczej i np. stworzyć własny rysunek i wydrukować go na drukarce laserowej.

Warstwą końcową musi być odpowiedni lakier, który zapobiegnie zniszczeniu płytek dekorowanych metodą decoupage, które zwłaszcza w pomieszczeniach typu kuchnia i łazienka są narażone na niebezpieczeństwo.

Najlepszym sposobem na utrwalenie płytek zdobionych technika decoupage jest zastosowanie medium do porcelany i wypalenie całego dzieła w piekarniku. Ale tak postąpić możemy jedynie w przypadku, kiedy wymieniamy płytki lub wykańczamy łazienkę od podstaw. Jeśli chcemy udekorować tylko wybrane płytki powinniśmy najpierw nałożyć kilka warstw lakieru wodnego, a następnie kilka warstw lakieru olejnego (minimum 3). Każdej warstwie lakieru pozwalamy wyschnąć przed nałożeniem następnej. Lakier olejny jest odporny na wodę, więc będziemy mogli myć płytki bez obaw.

Zobacz także: Jak zmienić łazienkę w egzotyczną lagunę?

W ten sam sposób możemy również ozdobić i utrwalić płytki w kuchni. Efekt z całą pewnością zrobi wrażenie. Pamiętać trzeba o tym, że takie zdobienie ma sens, jeśli mamy w łazience płytki jasne i jednokolorowe albo w zbliżonych barwach bez rzucających się w oczy motywów dekoracyjnych. Jeśli do istniejących już dekoracji dołożymy kolejne mogą nam one zniknąć w bogatym tle.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decoupage polega na ozdabianiu różnego rodzaju przedmiotów przy pomocy fragmentów papieru lub serwetek.
Decoupage polega na ozdabianiu różnego rodzaju przedmiotów przy pomocy fragmentów papieru lub serwetek.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »