reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Otaczający nas świat tętni pełną gamą kolorów. Odczuwanie kolorów jest dla nas tak oczywiste i powszednie, że zazwyczaj nie przywiązujemy do tego większej wagi. Jednak podświadomie reagujemy na ich barwę i intensywność.

Większość naukowców twierdzi nawet, że jesteśmy osobniczo uwrażliwieni na percepcję niektórych barw, co ich zdaniem, pośrednio ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zatem istota odczuwania kolorów wykracza daleko poza jego ogólnie przyjmowaną wartość estetyczną. Zazwyczaj nie uświadamiamy sobie jednak jego wpływu na nasze codzienne życie i zdrowie. Skądinąd wiadomo, że podświadomie preferujemy pewne kolory naszego ubioru, kolorystyki wnętrz i otoczenia, nie uświadamiając sobie ich wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. W rzeczywistości cały czas podświadomie rozpoznajemy działanie poszczególnych kolorów i trafnie przypisujemy im pewne właściwości. Dowody na to z łatwością odnajdujemy w naszym języku, np.: kiedy mówimy, że robi nam się czarno przed oczami, że mamy czarny humor, wspominamy złote chwile z przeszłości lub widzimy przez różowe okulary itp.

Zobacz także: Designerskie sztućce: letnie inspiracje

I choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze zmysły odbierają barwy bardzo intensywnie, a my reagujemy na nie złym lub dobrym samopoczuciem, zadowoleniem czy niechęcią. Dlaczego tak się dzieje? Barwy oprócz wrażeń estetycznych wpływają na nasze doznania psychiczne (radość , smutek), fizyczne (ciepło, zimno, lekkość, ciężar), a nawet fizjologiczne: takie jak wrażenia smakowe czy zapachowe (np. kolor żółty, który kojarzy się z dojrzałym owocem).

Zobacz także: Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza

Zadbajmy zatem o to, aby kolory naszych pomieszczeń, były najbardziej właściwe dla naszej wrażliwości, bo ich wybór może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na zdrowie.

Kolor pomieszczenia powinien być dobrany indywidualnie dla każdej osoby uwzględniając jej cechy charakteru, psychiki i ogólnego stanu zdrowia. Każde pomieszczenie, w zależności od jego przeznaczenia, powinno mieć odpowiednio dobraną  kolorystykę ścian i przedmiotów stanowiących jego wyposażenie.

Warto zatem poznać podstawy oddziaływania na nas poszczególnych barw, tak by sprawić, że w zaprojektowanych pomieszczeniach będziemy czuć się dobrze i komfortowo.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Otaczający nas świat tętni pełną gamą kolorów. Odczuwanie kolorów jest dla nas tak oczywiste i powszednie, że zazwyczaj nie przywiązujemy do tego większej wagi. Fot. zdjęcia z archiwum producenta
Otaczający nas świat tętni pełną gamą kolorów. Odczuwanie kolorów jest dla nas tak oczywiste i powszednie, że zazwyczaj nie przywiązujemy do tego większej wagi. Fot. zdjęcia z archiwum producenta

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama