REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczny sprzęt AGD – idealny dla seniora

Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Fot. Istockphoto
Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Fot. Istockphoto
Candy
Candy

REKLAMA

REKLAMA

Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Nowoczesne wyświetlacze, małe przyciski, skomplikowana obsługa – taki sprzęt AGD nie będzie najlepszy dla seniora. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy kupowaniu sprzętu AGD przeznaczonego dla starszej osoby.

Dostępny dziś na rynku sprzęt AGD znacznie różni się pod tego wyprodukowanego kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zarówno pod względem zaawansowania technologicznego, jak i liczby dostępnych funkcji. Nowoczesne pralki posiadają po kilkanaście różnych programów, specjalne bębny masujące pranie, innowacyjne technologie płukania natryskowego. Wielofunkcyjne piekarniki pozwalają korzystać z przygotowania potraw na parze, można w nich grillować a nawet piec dwie różne potrawy jednocześnie. Chcąc wymienić wysłużone urządzenie na nowy model, starsze osoby mogą się w tym pogubić.

REKLAMA

Prosta obsługa

AGD dla osoby starszej powinno być proste w obsłudze i mieć wyraźne oznaczenia.  Ważne, by znalazły się w nim te podstawowe, najczęściej używane, a senior nie miał problemu z korzystaniem z urządzenia.

– Liczy się przede wszystkim prosta obsługa oraz czytelny, przyjazny panel sterowania. Dla osób starszych i słabo widzących bardziej odpowiednie są urządzenia ze sterowaniem za pomocą tradycyjnych pokręteł zamiast paneli dotykowych. Lepiej zrezygnować ze sprzętu, którego działanie jest uzależnione od ustawienia elektronicznego zegara. Wystarczy bowiem mała przerwa w dostawie prądu i taki zegar trzeba ustawiać od nowa, co seniorom może sprawiać kłopot. Najważniejsze, aby użytkownik czuł się komfortowo korzystając z urządzenia i mógł się cieszyć samodzielnością. – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela.

Zobacz także: Jak ułatwić sobie pracę w kuchni?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo

REKLAMA

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania w urządzeniach dla seniora ważne są wszelkie „przypominacze”. W płytach ceramicznych czy piekarniku taką rolę pełni minutnik, który zasygnalizuje, kiedy należy wyłączyć urządzenie. Podobnie okap z funkcją timera – sam wyłączy się np. po 15 minutach. Ponadto w kuchenkach i płytach gazowych przydatne jest zabezpieczenie przeciw wypływowe. Chroni przed ulatnianiem się gazu w przypadku zalania płomienia np. przez kipiącą zupę. Natomiast ryzyko przypadkowego oparzenia eliminuje system zimnych drzwi, spotykany w nowoczesnych piekarnikach. Wykorzystanie właściwości izolacyjnych nawet czterech szyb termorefleksyjnych czyni drzwi piekarnika zawsze chłodnymi, nawet gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość maksymalną.

W przypadku sprzętu AGD dla seniora najważniejsza jest nie tyle liczba dostępnych funkcji, co funkcjonalność. Przy zakupie nowej pralki czy kuchenki trzeba znaleźć kompromis pomiędzy nowoczesnością i modą a zdrowym rozsądkiem. Ważne jest także ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń, tak, aby wszystko było pod ręką.

Zobacz także: Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?

Źródło: Candy

Sprzęt AGD, który posiada dużo funkcji, wcale nie jest najbardziej odpowiedni dla osoby starszej. Fot. Istockphoto
Candy
Candy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA