reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Uważaj na fałszywe dane na etykietach niektórych producentów AGD

Uważaj na fałszywe dane na etykietach niektórych producentów AGD

Test przeprowadzony przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD i Komisję Europejską wykazał, że wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.

– Prawidłowe dane urządzeń, zwłaszcza pod względem zużycia energii, stanowią istotny czynnik w procesie podejmowania decyzji o zakupie. Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji, a podawanie błędnych danych przyczynia się do wypaczenia idei konkurencyjności – stwierdza dr Kurt-Ludwig Gutberlet, prezes zarządu koncernu BSH.

W 2009 roku Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD (CECED) wraz z Komisją Europejską zainicjowało i wdrożyło projekt ATLETE (Appliance Testing for Energy Label Evaluation). Celem projektu jest poprawa nadzoru nad rynkiem AGD we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz upowszechnienie znaczenia energooszczędności jako argumentu zakupowego.

Sprzęt AGD pod kontrolą

Przedmiotem projektu ATLETE były lodówki i zamrażarki. Na potrzeby badania w różnych krajach Unii Europejskiej zakupiono 80 urządzeń, aby zagwarantować jak najbardziej obiektywne wyniki. W grupie tej znalazły się modele 48 marek reprezentujących 40 producentów. W momencie rozpoczęcia projektu dobrowolne porozumienie podpisało 27 producentów, w tym BSH oraz wszystkie firmy członkowskie organizacji CECED. Sygnatariusze porozumienia uzgodnili, że w razie pojawienia się podczas pomiarów nieścisłości dotyczących informacji na etykiecie efektywności energetycznej, producent natychmiast wprowadzi działania korygujące.

Zobacz także: Sprzęt AGD do kuchni: kompendium

Etykieta energetyczna

Firma BSH z zadowoleniem przyjęła projekt i wsparła jego wdrażanie. Uwzględniono cztery modele urządzeń marek Bosch, Siemens i Balay (marka regionalna w Hiszpanii). Po zakończeniu wszystkich pomiarów otrzymały one atest w pełni potwierdzający prawidłowość wszystkich zadeklarowanych danych na europejskiej etykiecie efektywności energetycznej.

– Cieszymy się z pozytywnych wyników badań naszych urządzeń. Aby zawsze podawać rzetelne dane, już od dłuższego czasu nasze laboratoria wykonują niezbędne pomiary wszystkich parametrów. Jednym z naszych priorytetów jest bowiem dostarczanie konsumentom prawdziwych i zrozumiałych informacji. Tylko w ten sposób można zrealizować wielkie cele, takie jak ochrona klimatu dzięki niższemu zużyciu energii elektrycznej – podsumowuje Gutberlet.

Badanie sprzętu AGD

Pomiarów urządzeń dokonywano w czterech starannie wybranych laboratoriach badawczych. Sprawdzano zgodność z etykietami takich parametrów jak: pojemność komór chłodzenia i zamrażania, temperaturę chłodzenia, czas wzrostu temperatury, zdolność zamrażania, ale w szczególności zużycie energii elektrycznej oraz deklarowaną klasę energetyczną. W tej kluczowej kategorii (zużycie energii) wyniki pomiarów potwierdziły, że 84 procent urządzeń posiadało prawidłowe oznaczenia. Badania wykazały, że niestety 13 procent modeli zaliczono do gorszej (bardziej energochłonnej) od deklarowanej przez producentów klasy energetycznej. Natomiast w przypadku około 3 procent modeli faktyczne zużycie energii było nawet o dwie klasy lub więcej gorsze od tej deklarowanej na etykiecie.

Zobacz także: Jak diagnozować usterki sprzętu AGD?

Jednak łącznie, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie pięć wymienionych wyżej parametrów, błędy na etykietach zanotowano w przypadku aż 53 procent zakupionych do badań urządzeń. Czyli teoretycznie, co drugie urządzenie na rynku może mieć błędne dane. Spora liczba wykazanych odchyleń związana była z nieprawidłowymi informacjami dotyczącymi: pojemności lodówek, temperatury chłodzenia lub zdolności zamrażania. Ale wszystkie te elementy wpływają również na cenę urządzenia w sklepie.

W przypadku 13 procent urządzeń pomiary jeszcze nie zostały zakończone.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.
Wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama