| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza

Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza

Może się wydawać, że teoria kolorów i sposób, w jaki łączy się je ze sobą w obrębie koła kolorystycznego, nie wiążą się z tworzeniem tekstylnych elementów wystroju wnętrza. Niemniej jednak zdobycie podstawowej wiedzy na temat pochodzenia poszczególnych kolorów i ich wzajemnych powiązań, z pewnością może być korzystne podczas łączenia kolorów w schemacie wnętrza.

Każdy kolor widziany przez nas stanowi kombinację trzech podstawowych kolorów: czerwonego, żółtego i niebieskiego. Nie trzeba wcale wiedzieć, które kolory harmonizują ze sobą, a które kontrastują. Wszelkie kolory mogą współgrać ze sobą, nie chodzi więc o to, których używać, ale o to, w jaki sposób zmusić je i ich odcienie do tego, by ze sobą współgrały.

Zobacz także: Barwy zgodne z temperamentem

Pełne spektrum kolorów pierwszorzędnych i drugorzędnych można przedstawić na kole kolorystycznym. Połączenie dwóch podstawowych kolorów tworzy kolor drugorzędny. Mieszanie koloru podstawowego z kolorem drugorzędnym, leżącym względem koloru podstawowego w najbliższym sąsiedztwie na kole kolorów, tworzy kolor trzeciorzędny.

Właściwy odcień drugorzędnego koloru zależy od równowagi dwóch podstawowych kolorów użytych do jego utworzenia. O ile zmieszanie kolorów tworzy nowy kolor, o tyle dodanie bieli lub czerni powoduje, że kolor staje się bardziej szary. Im więcej dodamy czerni, np. do żółtego, tym bardziej kolor żółty stanie szary. Nie przyciemniamy koloru w ten sposób. Jeżeli chcemy uzyskać kolor ciemniejszy, należy wybrać kolory oparte na kolorach pierwszorzędnych i drugorzędnych, które w naturalny sposób mają kolor ciemniejszy, np. ciemnoczerwony lub purpurowy.

Zobacz także: Działanie kolorów we wnętrzu

Odcień koloru oznacza równowagę kolorów, które łączą się, żeby je utworzyć. Na przykład odcień turkusowego można uzyskać, łącząc niebieski i zielony. Tonacja kolorystyczna objaśnia temperaturę koloru, tzn. czy kolor jest ciepły czy zimny. Tonacja może być też jasna lub ciemna.

Wszystkie schematy kolorystyczne wymagają właściwej równowagi zarówno między tonacjami, jak i odcieniami. Można wybrać kolory blisko ze sobą związane, żeby stworzyć harmonijne połączenia albo przeciwnie, można powybierać kilka kolorów z koła kolorystycznego, żeby stworzyć kilka różnych kontrastów. Istnieją trzy podstawowe kategorie schematu kolorystycznego – monochromatyczny, pokrewny i uzupełniający. W praktyce większość wnętrz mieszkalnych stanowi połączenie tych podstawowych schematów wraz z odcieniami i tonacjami kolorystycznymi tak wyważonymi, by pasowały do określonej atmosfery wnętrza i stylu dekoracyjnego.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Może się wydawać, że teoria kolorów i sposób, w jaki łączy się je ze sobą w obrębie koła kolorystycznego, nie wiążą się z tworzeniem tekstylnych elementów wystroju wnętrza. Fot. Dekoral
Może się wydawać, że teoria kolorów i sposób, w jaki łączy się je ze sobą w obrębie koła kolorystycznego, nie wiążą się z tworzeniem tekstylnych elementów wystroju wnętrza. Fot. Dekoral

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »