REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podstawy urządzenia ekologicznej kuchni

Ekologiczna kuchnia opiera się przede wszystkim na możliwie jak najmniejszym wykorzystywaniu energii i wody. Dlatego też ekologiczna kuchnia jest często bardziej ekonomiczna od tradycyjnej. Fot. Fotolia
Ekologiczna kuchnia opiera się przede wszystkim na możliwie jak najmniejszym wykorzystywaniu energii i wody. Dlatego też ekologiczna kuchnia jest często bardziej ekonomiczna od tradycyjnej. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekologiczna kuchnia opiera się przede wszystkim na możliwie jak najmniejszym wykorzystywaniu energii i wody. Dlatego też ekologiczna kuchnia jest często bardziej ekonomiczna od tradycyjnej. Nie dość więc, że w ogólnym rozrachunku zostaje nam więcej pieniędzy w portfelu, to możemy jeszcze pokrzepić się tym, że przy okazji minimalizujemy swoją ingerencję w środowisko.

Na etapie futurystycznych projektów są kuchnie, w których ciepło wytwarzane przez lodówkę wykorzystywane jest do ogrzewania wody, która z kolei przetwarzana jest tak, by mogła zostać użyta ponownie. To jednak przed nami. Dzisiaj do urządzenia ekologicznej kuchni należy zainwestować w sprzęty, które ograniczą zużycie prądu i wody. Są droższe od tych standardowych, ale koszty zwrócą się z nawiązką podczas płacenia rachunków.

REKLAMA

Na początek wybieramy lodówkę o największej klasie energetycznej czyli A++. Zużywa najmniej energii i możemy mieć pewność, że do jej produkcji nie wykorzystano substancji, które mogłyby szkodzić środowisku i sprawiać problem w przypadku utylizacji. Od pracy lodówki zależy również jej otoczenie. Nie powinna stać w pobliżu źródeł ciepła na przykład okna, piekarnika czy grzejnika.

Zobacz także: Eleganckie baterie kuchenne

REKLAMA

Do cieplnej obróbki jedzenia najlepiej wybrać indukcyjną płytę grzewczą. W porównaniu ze standardową płytą ceramiczną oszczędza o 25% energii a czas gotowania jest skrócony o około 30%. Spowodowane jest to tym, że płyta praktycznie się nie nagrzewa – po jej włączeniu emitowane mikrodrgania wytwarzają ciepło tylko na dnie naczynia.

Kolejnym istotnym sprzętem jest zmywarka. Tu też można znaleźć klasyfikację – najlepsza to ta oznaczona symbolem A/A/A. Odpowiada to kolejno klasie mycia, suszenia i zużycia energii. W stosunku do zmywania ręcznego zmywarka dużo efektywniej wykorzystuje wodę - najnowsze modele potrafią zużyć już tylko 7 litrów, czyli siedmiokrotnie mniej niż potrzebuje człowiek do umycia naczyń nad zlewem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o meble kuchenne to pojawiają się takie, które wykorzystują surowce wtórne i zregenerowane drewno. Nie ustępują estetyką tym dostępnym w salonach, ale niestety musi upłynąć trochę czasu nim dorównają im ceną.

Zobacz także: Radzimy jaki okap najlepiej sprawdzi się w kuchni?

Niedużym wydatkiem z kolei jest kupno kilku pojemników na śmieci. Dostępne coraz szerzej są takie z przegródkami na konkretne surowce – szkło, makulaturę, plastik i odpady organiczne. Ułatwia to segregację i czyni ją przyjemniejszą.

Aranżując kuchnię warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania by cieszyć się nią długo, zmniejszyć koszty jej użytkowania i uczynić świat przyjemniejszym miejscem do mieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA