| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak dobrać okap kuchenny?

Jak dobrać okap kuchenny?

Na rynku jest dostępna ogromna ilość okapów kuchennych, mają też różne możliwości. Czy jednak ilość opcji nie przesłania nam podstawowych zadań jakie ma spełniać okap kuchenny? Jak dobrać wielkość okapu kuchennego i od czego ta wielkość powinna zależeć?

Wymiary okapu i wysokość zawieszenia

Wielkość okapu i jego wymiary są zależne od powierzchni kuchenki, jej wymiarów, ale także od blatu kuchennego, pod którym ma wisieć. Minimalne wymiary okapu zakłada się jako wymiary kuchni powiększone o 10 cm. Tak więc minimalny wymiar okapu dla kuchenki gazowej 60/60 cm to 70/70 cm. Wysokość zawieszenia okapu nad źródłem ciepła (czyli kuchenką) to od 0,8 m do 1,2 m – wtedy odnotowuje się największą sprawność działania okapu. Znaczenie ma wielkość okapu i na jego skuteczność ma również wpływ jego ustawienie względem ścian. Okapy otoczone z każdej strony są najefektywniejsze (strumień gorącego powietrza jest ukierunkowany poprzez ściany, ku wlotowi do okapu). Okapy będące nad „wyspą” kuchenną są najmniej efektywne (powietrze rozchodzi się we wszystkich kierunkach nim wpadnie do okapu). Kolejna sprawa decydująca o sprawności działania okapu to typ wentylacji w pomieszczeniu. Najlepsze sprawności uzyskuje się przy stosowaniu wentylacji typu wyporowego (nawiew dołem, wyciąg górą). Następna jest wentylacja grawitacyjna. Okapy są najmniej skuteczne przy wentylacji mieszającej mechanicznej.

Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?

Ilość powietrza w okapie

Ilość powietrza jaką powinien wciągać okap jest ściśle powiązana z ilością ciepła i wilgoci generowanych pod nim. Okapy stosowane nad kuchniami gazowymi powinny mieć większą wydajność (wciągać więcej powietrza) o około 20% ze względu na produkty spalania gazu.

Nie tylko okap

Warto pamiętać, że w celu sprawnej wentylacji kuchni powinniśmy zastosować również wyciąg osobny od okapu. Proporcjonalnie powinien wynosić 20% całkowitego wyciągu z pomieszczenia.

Zobacz także: Jaki wybrać ładny i funkcjonalny zlewozmywak?

Oczyszczanie powietrza z okapu a odzysk energii

W przypadku większych kuchni z zestawami kuchennymi istnieje możliwość odzyskania ciepła z powietrza usuwanego z nad kuchni. Zanim jednak odzyskamy energię, okap należy dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń i tłuszczu. W tym celu stosowane są filtry cyklonowe i filtry zapachowe. Po oczyszczeniu powietrze może trafić na wymiennik krzyżowy, gdzie podgrzeje ono inny strumień powietrza (np. zewnętrznego). Ze względu na przecieki powietrza, w tego typu instalacjach można stosować jedynie wymienniki krzyżowe o wysokiej szczelności.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okapy będące nad wyspą kuchenną są najmniej efektywne, ponieważ powietrze rozchodzi się we wszystkich kierunkach nim wpadnie do okapu.
Okapy będące nad wyspą kuchenną są najmniej efektywne, ponieważ powietrze rozchodzi się we wszystkich kierunkach nim wpadnie do okapu.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »