REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oddzielić kuchnię i jadalnię przez odpowiednie oświetlenie?

Gabriela Szuba
Naturalne światło znacząco wpływa na pozytywną atmosferę, jaka panuje w pomieszczeniach.
Naturalne światło znacząco wpływa na pozytywną atmosferę, jaka panuje w pomieszczeniach.

REKLAMA

REKLAMA

Jadalnia z aneksem kuchennym wymaga dostosowania odpowiedniego oświetlenia. Ważne aby za pomocą światła oddzielić kuchnię od części jadalnej. W części kuchennej przestrzeń powinna być mocno oświetlona. Natomiast w części jadalnej ważne by źródło światła było nad miejscem, w którym spożywamy posiłek. Pamiętajmy o tym, żeby światło w kuchni było jasne i ciepłe.

Górne oświetlenie

W jadalni zarówno światło dzienne, jak i sztuczne jest niezwykle ważne. W fazie projektowania układu pomieszczeń, warto umiejscowić jadalnię w dobrze nasłonecznionej części domu. Naturalne światło znacząco wpływa na pozytywną atmosferę, jaka panuje w pomieszczeniach. Mroczne i ciemne miejsca, nigdy nie będą dobrze nas nastrajać, tym bardziej w trakcie spożywania posiłku. Aranżacji wnętrza nie możemy opierać jedynie na sztucznym oświetleniu. Nie zastąpi nam ono naturalnego oświetlenia, tak potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania wzroku człowieka. Jadalnia jest pomieszczeniem, które nie wymaga jakiegoś szczególnego doświetlenia, w zupełności wystarczy nam górna lampa, która odpowiednio dopasowana, we właściwy sposób oświetli nam stół.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Oświetlenie w kuchni

W porównaniu z jadalnią, kuchnia wymaga zupełnie innego oświetlenia. Do przygotowania posiłków, potrzebujemy mocnego, jasnego i punktowego światła. Dobrze jest oświetlić kuchnię z wielu różnych stron. Dlatego też, poza górnym źródłem światła, konieczne są tu dodatkowe lampy – na przykład halogeny pod górnymi półkami, rzucające światło na blat roboczy. Pod względem oświetlenia, w kuchni powinno znaleźć się dużo więcej światła niż w jadalni.

Zobacz także: Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Jak zaznaczyć odrębność pomieszczeń w jadalni z aneksem?

Aranżując wystrój jadalni lub salonu z aneksem kuchennym, powinniśmy zaplanować rozgraniczenie lub połączenie tych dwóch wnętrz, już na etapie projektu. Różny wystrój, powinien być w pewien sposób połączony – na przykład przez wspólny akcent w jednym i w drugim miejscu. W kwestii oświetlenia, może to być na przykład komplet dwóch takich samych lamp w różnym rozmiarze – do kuchni i do jadalni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA