| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak umiejętnie dobrać kolor do wnętrza?

Jak umiejętnie dobrać kolor do wnętrza?

Kolorystyka wnętrza ma duży wpływ na końcowy efekt wystroju. Co więcej, umiejętnie dobrany do wnętrza kolor, może kreować przestrzeń. Wiele zależy także od tonacji barwy – chłodna optycznie powiększy pokój, ciepła sprawi, że stanie się on przytulny.

Oddziaływanie kolorów

Kolory wnętrz wybieramy zazwyczaj intuicyjnie. Zdarza się, że dobieramy kolor do wnętrza w początkowej fazie aranżacji. Często nie mamy jeszcze konkretnego pomysłu na pełen wystrój. Skutkuje to doborem złych barw, a następnie zepsuciem ogólnego efektu aranżacji. Można tego uniknąć. Wystarczy podejść do tematu, ze zdobytą uprzednio, przynajmniej podstawową wiedzą o doborze kolorów do aranżacji. Przede wszystkim nie powinniśmy działać wbrew własnym upodobaniom. Jeśli lepiej czujemy się w towarzystwie pewnych, określonych barw – spróbujmy włączyć je w wystrój. Pamiętajmy, o tym jak ważną rolę spełniają tu tonacje i odcienie. Chcąc nadać wnętrzu przytulny charakter, powinniśmy użyć ciepłych tonacji. Zimne odcienie z palety barw pomogą nam osiągnąć efekt przestronności. Wnętrze wyda się surowe i bardziej nowoczesne.

Zobacz także: Jak kolor ścian stymuluje nasz nastrój?

Kreowanie przestrzeni

Odpowiedni układ wnętrza, nie zależy tylko od umeblowania i oświetlenia. Umiejętne dobranie koloru również spełnia tu ważną rolę. Używając barw świadomie, jesteśmy w stanie zamaskować pewne niedoskonałości przestrzenne pomieszczenia. Dzięki nim, możemy także uwidocznić szczegóły, które zasługują na uwagę. Istnieje szereg sposobów, przy pomocy których, możemy kreować przestrzeń w aranżacji:

Zobacz także: Jak wybrać właściwy kolor wnętrza?

- ciemny kolor pomniejsza wnętrze i przybliża optycznie ściany do siebie;
- jasne kolory dają wrażenie przestrzeni; warto je stosować w małych wnętrzach;
- zbyt długi pokój skrócimy, malując najkrótszą ze ścian na ciemny kolor; kontrast rozwiąże problem;
- chłodne barwy odbijają światło od ścian;
- struktura ściany także ma znaczenie; gładkie powierzchnie optycznie oddalają, chropowate – przybliżają.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kolorystyka wnętrza ma duży wpływ na końcowy efekt wystroju. Co więcej, umiejętnie dobrany do wnętrza kolor, może kreować przestrzeń.
Kolorystyka wnętrza ma duży wpływ na końcowy efekt wystroju. Co więcej, umiejętnie dobrany do wnętrza kolor, może kreować przestrzeń.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »