REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych

 TECE Sp. z o.o.
Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.
Osoby niepełnosprawne oraz starsze potrzebują znacznie więcej miejsca, by móc się w łazience swobodnie poruszać. Pamiętajmy również o zamontowaniu ułatwiających obsługę poręczy – przy wannie, ubikacji, umywalce oraz natrysku
Osoby niepełnosprawne oraz starsze potrzebują znacznie więcej miejsca, by móc się w łazience swobodnie poruszać. Pamiętajmy również o zamontowaniu ułatwiających obsługę poręczy – przy wannie, ubikacji, umywalce oraz natrysku

REKLAMA

REKLAMA

Proste czynności bywają nie lada wyzwaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza, że w Polsce zarówno instytucje, jak i mieszkania wciąż nie są przystosowane do ich potrzeb. Kwestia ta szczególnego znaczenia nabiera w łazience, gdzie umiejętnie dobrane urządzenia pozwalają osobom starszym i niepełnosprawnym na intymność i poczucie bezpieczeństwa. Jak sprawić, by ta przestrzeń była bardziej przyjazna?

Okazuje się, że nawet niewielkie zmiany mogą decydować o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu i wyposażeniu łazienki osoby mniej sprawne fizycznie, starsze, poruszające się na wózku czy w inny sposób ograniczone ruchowo mogą samodzielnie z niej korzystać.

REKLAMA

Problemy w łazienkach spowodowane są głównie ograniczoną przestrzenią tych pomieszczeń, co znacznie utrudnia osobom niepełnosprawnym jej użytkowanie. Najważniejszą, zatem cechą łazienki powinna być swoboda ruchu i łatwe korzystanie z urządzeń sanitarnych oraz takie rozmieszczenie jej wszystkich podstawowych elementów, aby umożliwić łatwy do nich dostęp.

Zobacz także: Malutka łazienka. Jak zaaranżować wnętrze?

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne oraz starsze potrzebują znacznie więcej miejsca, by móc się w łazience swobodnie poruszać. Pamiętajmy również o zamontowaniu ułatwiających obsługę poręczy – przy wannie, ubikacji, umywalce oraz natrysku. W łazience dla osoby niepełnosprawnej poleca się, zamiast brodzika w posadzce, specjalne rynny, przykryte ozdobnymi listwami, przez które odprowadzana jest woda. Listwy montuje się pomiędzy płytkami, na obrzeżu stanowiska prysznicowego, co pozwala osobie na wózku bez problemu podjechać pod natrysk. Takie rozwiązanie zwiększa swobodę korzystania z prysznica. Należy także umieścić w ścianie siedzisko kąpielowe, a drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz.

Łazienka powinna być odpowiednio duża, aby osoby na wózku miały łatwy dostęp do wszystkich urządzeń. Przyjmuje się, że powierzchnia manewrowa dla wózka powinna zawierać się w kole o średnicy minimum 150 cm, a więc osoby na wózku powinny mieć możliwość obrotu w miejscu o 360°. Niezwykle ważna jest też instalacja armatury, której używanie będzie możliwe bez konieczności wstawania z wózka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak dostosować łazienkę do indywidualnych potrzeb?

Przystępując do projektowania łazienki lub toalety przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej warto wyposażyć ją również w dodatkowe akcesoria, które sprawdzą się w codziennym życiu, a jednocześnie nie narażą nas na zbędne koszta. Takim rozwiązaniem jest chociażby odpowiedni stelaż z systemem spłukującym . Stelaż wraz z elektronicznym układem do WC to idealna propozycja dla wszystkich, którzy planują dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo i dysponują ograniczonym budżetem. Idea układu jest bardzo prosta. Umieszczona w nowoczesnym stelażu spłuczka podtynkowa jest uruchamiana elektronicznie, za pomocą kabla lub bezprzewodowo, w oparciu o system komunikacji radiowej lub podczerwień.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA