REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak powinna wyglądać ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego?

Jacek Niezgoda
Zaprojektowanie oświetlenia i regonomicznego rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia.
Zaprojektowanie oświetlenia i regonomicznego rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia.

REKLAMA

REKLAMA

Ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego polega na prawidłowym rozmieszczeniu mebli i elementów wyposażenia wnętrza tak by spełniały one potrzeby i zaspokajała gusta jak największej liczby hotelowych gości. Właściwa ergonomia obejmuje również rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w pokoju hotelowym.

Gniazda elektryczne

REKLAMA

Decyzje o rozmieszczeniu punktów elektrycznych w pokojach hotelowych podejmuje się zazwyczaj na etapie projektu budowlanego budynku. Czynnikiem decydującym są proste założenia funkcjonalne – najczęściej nie mają związku z projektem architektury wnętrz i nie uwzględniają rozplanowania mebli, elementów dekoracyjnych i rozwiązań zwiększających komfort gości. Zaprojektowanie oświetlenia i rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia. Dlatego inwestor zlecając projekt instalacji elektrycznych powinien posiadać projekt architektury wnętrza, który precyzyjnie określa wytyczne w tym zakresie. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z tym, że gniazdka będą ulokowane za wysoko lub za nisko, za meblami lub kaloryferem, gniazdka przy łóżku mogą być asymetryczne względem jego osi, co negatywnie wpłynie na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia.

REKLAMA

O prawidłowym, ergonomicznym rozmieszczeniu gniazdek i wyłączników nie świadczy ich duża ilość; dobry projekt wnętrza, oparty na konsultacjach z projektantem instalacji elektrycznych i zrozumieniu potrzeb inwestora, pozwala rozplanować taki układ gniazdek i wyłączników, aby dostęp do nich był łatwy przy ich minimalnej ilości. Często spotykamy się ze słuszną opinią wykonawcy prac elektrycznych, że przewodów nie należy przedłużać lub łączyć w ukrytych zatynkowanych puszkach. Każde ukryte połączenie to prawdopodobieństwo awarii, niemożliwej do usunięcia bez ingerencji w strukturę ściany, na której znajduje się tapeta czy dekoracyjny tynk. Jeżeli proces inwestycyjny w początkowej fazie był realizowany bez architekta wnętrz, w później inwestor staje przed decyzją, czy poprawić istniejący układ gniazdek licząc się z kosztami, czy mimo atrakcyjnego projektu wnętrz pozostawić nieergonomiczny rozkład gniazdek. Niestety często koszty i czas konieczny do dokonania zmian przeważają nad efektem wizualnym i ergonomią użytkowania.

Zobacz także: Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek hotelowych?

REKLAMA

Wiele pomysłów wykorzystujących ukryte gniazdka elektryczne czerpie inspiracje z rozwiązań stosowanych w kuchni. Kuchnia to miejsce najbardziej nasycone urządzeniami zasilanymi z gniazdek, zatem w tej przestrzeni problem dużej ilości widocznych gniazdek stanowił dla projektantów wyzwanie i motywację do poszukiwania niebanalnych koncepcji. Pojawiły się więc rozwiązania polegające na schowaniu gniazdka pod otwierana klapką w blacie, w której pozostawiony jest tylko niewielki wycinek na przewód elektryczny.

Kolejnym pomysłem jest ukrycie gniazdek na wysuwanej pionowej listwie, umiejscowionej pod przykrywką w blacie - po naciśnięciu gniazdka na listwie wyjeżdżają do góry gotowe do użytku. Takie rozwiązania możemy również stosować w przestrzeni pokoju hotelowego, tylko czy dla Gościa nie będzie to utrudnieniem? Wszystkie nietypowe rozwiązania zwiększają jednak ryzyko awarii, dlatego ważna jest precyzja ich wykonania i prawidłowe przygotowanie projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby gniazdka elektryczne i wyłączniki nie stanowiły dysonansu estetycznego w przestrzeni, powinny być spójne kolorystycznie z płaszczyzną ściany i zgodne ze stylistyką wnętrza. Często są one dostarczane hurtowo przez wykonawcę instalacji elektrycznych, który nie bierze pod uwagę kolorystyki, charakteru i funkcji poszczególnych pomieszczeń – w efekcie gniazdka i wyłączniki są w jednakowym kolorze, niestety najczęściej białym. Kolor biały kontrastuje z większością kolorów, dodatkowo podkreślając brak koncepcji rozmieszczenia tych elementów. Dlatego warto przemyśleć wybór nawet tak niepozornego detalu wyposażenia, dobierając kolor indywidualnie do projektowanej przestrzeni lub wykorzystując uniwersalną szarość czy antracyt.

Zobacz także: Jak zaprojektować wnętrze hotelowe?

Szeroka oferta wyłączników i gniazdek elektrycznych sprawia, że łatwo je dyskretnie wkomponować w przestrzeń wnętrza lub celowo zwrócić uwagę na ich wyszukane formy. Nowoczesne gniazdka w szklanych ramach, ekstrawaganckich kształtach lub w stylizowanych obudowach stają się wyrafinowanymi elementami designu, których się nie ukrywa – czasem eksponuje. Gniazdko powinno być wkomponowane kolorystycznie w płaszczyznę ściany, jednocześnie może nawiązywać do stylu, w jakim zaprojektowana jest przestrzeń wnętrza. Producenci osprzętu elektrycznego proponują wiele stylizowanych linii, ozdobnych i prostych, matowych i błyszczących, w przypadku wyłączników również ze starodawnym, przekręcanym skrzydełkiem. Planując rozmieszczenie gniazdek i wyłączników w pokoju hotelowym warto kierować się funkcjonalnością, wybierać punkty widoczne i odnajdywane przez gości intuicyjnie.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA