reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak powinna wyglądać ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego?

Jak powinna wyglądać ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego?

Ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego polega na prawidłowym rozmieszczeniu mebli i elementów wyposażenia wnętrza tak by spełniały one potrzeby i zaspokajała gusta jak największej liczby hotelowych gości. Właściwa ergonomia obejmuje również rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w pokoju hotelowym.

Gniazda elektryczne

Decyzje o rozmieszczeniu punktów elektrycznych w pokojach hotelowych podejmuje się zazwyczaj na etapie projektu budowlanego budynku. Czynnikiem decydującym są proste założenia funkcjonalne – najczęściej nie mają związku z projektem architektury wnętrz i nie uwzględniają rozplanowania mebli, elementów dekoracyjnych i rozwiązań zwiększających komfort gości. Zaprojektowanie oświetlenia i rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia. Dlatego inwestor zlecając projekt instalacji elektrycznych powinien posiadać projekt architektury wnętrza, który precyzyjnie określa wytyczne w tym zakresie. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z tym, że gniazdka będą ulokowane za wysoko lub za nisko, za meblami lub kaloryferem, gniazdka przy łóżku mogą być asymetryczne względem jego osi, co negatywnie wpłynie na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia.

O prawidłowym, ergonomicznym rozmieszczeniu gniazdek i wyłączników nie świadczy ich duża ilość; dobry projekt wnętrza, oparty na konsultacjach z projektantem instalacji elektrycznych i zrozumieniu potrzeb inwestora, pozwala rozplanować taki układ gniazdek i wyłączników, aby dostęp do nich był łatwy przy ich minimalnej ilości. Często spotykamy się ze słuszną opinią wykonawcy prac elektrycznych, że przewodów nie należy przedłużać lub łączyć w ukrytych zatynkowanych puszkach. Każde ukryte połączenie to prawdopodobieństwo awarii, niemożliwej do usunięcia bez ingerencji w strukturę ściany, na której znajduje się tapeta czy dekoracyjny tynk. Jeżeli proces inwestycyjny w początkowej fazie był realizowany bez architekta wnętrz, w później inwestor staje przed decyzją, czy poprawić istniejący układ gniazdek licząc się z kosztami, czy mimo atrakcyjnego projektu wnętrz pozostawić nieergonomiczny rozkład gniazdek. Niestety często koszty i czas konieczny do dokonania zmian przeważają nad efektem wizualnym i ergonomią użytkowania.

Zobacz także: Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek hotelowych?

Wiele pomysłów wykorzystujących ukryte gniazdka elektryczne czerpie inspiracje z rozwiązań stosowanych w kuchni. Kuchnia to miejsce najbardziej nasycone urządzeniami zasilanymi z gniazdek, zatem w tej przestrzeni problem dużej ilości widocznych gniazdek stanowił dla projektantów wyzwanie i motywację do poszukiwania niebanalnych koncepcji. Pojawiły się więc rozwiązania polegające na schowaniu gniazdka pod otwierana klapką w blacie, w której pozostawiony jest tylko niewielki wycinek na przewód elektryczny.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zaprojektowanie oświetlenia i regonomicznego rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia.
Zaprojektowanie oświetlenia i regonomicznego rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama