| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > W jaki sposób eksponować obrazy?

W jaki sposób eksponować obrazy?

Niewątpliwie to obraz oddziałuje najmocniej na nasze zmysły. Grafiki, zdjęcia, plakaty, obrazy – nadają wnętrzom charakteru, jednak nie każdy wie jak je eksponować. Co zrobić, by obraz zdobił, a nie szpecił?

Ile miejsca przeznaczyć na obraz?

Jeżeli chcesz powiesić obraz powyżej mebli takich, jak np. sofa albo komoda, zwróć uwagę na jego format. Nie każdy będzie tu odpowiedni. Oceń ilość miejsca nad meblem, a następnie wybierz obraz lub grafikę takiego formatu, który zajmie mniej więcej 2/3 wolnej przestrzeni. Takim sposobem dzieło sztuki będzie dobrze wyeksponowane i nie zaburzy równowagi wnętrza. 

Zobacz także: Jak dobrać obraz do danego stylu wnętrza?

Jak wysoko zawiesić?

Obraz powieszony zbyt nisko albo zbyt wysoko zaburza proporcje ściany. Pamiętaj, że jeśli powiesić go tuż po sufitem będzie niewidoczny, po prostu zginie na ścianie. Obrazy powinno wieszać się na wysokości wzroku osoby średniego wzrostu – to jest około 1,5 metra od podłogi. Jeżeli wybrałeś miejsce na obraz nad meblem (np. nad stołem) – powieś go nie wyżej niż 10 – 20 cm nad nim. Obraz umieszczony wyżej będzie wyglądał jak oderwany od całości kompozycji. 

Zobacz także: Jak wykorzystać dzieła sztuki w kuchni?

Kiedy można powiesić kilka obrazów obok siebie?

Dwie, trzy grafiki powieszone tuż obok siebie to nie zawsze dobry pomysł. Takie nagromadzenie nadaje ścianie nieprzyjemnego dla oka ciężaru. Poza tym nie za bardzo wiadomo, na który spojrzeć. Naprawdę w bardzo niewielu przypadkach taki sposób ekspozycji obrazów może być efektowny. Dobrym miejscem jest na przykład fragment pustej ściany przy dużym meblu. Przykładowo – przepastnie duża szafa sprawia, że wszystko, co przy niej postawisz wygląda jak miniatura. Dlatego tutaj grupa dwóch lub trzech grafik to strzał w dziesiątkę. Obrazy wizualnie odciążą masywną szafę, utrzymując we wnętrzu pożądany balans.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Obraz powieszony zbyt nisko albo zbyt wysoko zaburza proporcje ściany. Pamiętaj, żeby dobrze go wyeksponować.
Obraz powieszony zbyt nisko albo zbyt wysoko zaburza proporcje ściany. Pamiętaj, żeby dobrze go wyeksponować.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »