REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak urządzić garderobę?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Garderoba staje się coraz bardziej popularnym elementem mieszkania. Dzięki niej zyskujesz więcej przestrzeni w innych pomieszczeniach, poprzez zlikwidowanie schowków i szaf na ubrania. Fot. Komandor
Garderoba staje się coraz bardziej popularnym elementem mieszkania. Dzięki niej zyskujesz więcej przestrzeni w innych pomieszczeniach, poprzez zlikwidowanie schowków i szaf na ubrania. Fot. Komandor

REKLAMA

REKLAMA

Garderoba staje się coraz bardziej popularnym elementem mieszkania. Dzięki garderobie zyskujesz więcej przestrzeni w innych pomieszczeniach, poprzez zlikwidowanie schowków i szaf na ubrania. Ponadto wszystko jest w jednym miejscu, więc nie tracisz czasu na poszukiwania sukienki czy ulubionego krawata.

Być może już w niedługim czasie posiadanie garderoby stanie się normą. Jednak tylko w domach, które mogą sobie na nią pozwolić, bowiem oczywistym jest, iż aby urządzić garderobę należy posiadać wolne pomieszczenie na nią.

REKLAMA

Przed podjęciem decyzji

Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się na stworzenie garderoby, należy zastanowić się nad dwoma problemami:
• Czy przechowywane będą w niej ubrania często stosowane czy tylko sezonowe?
• Czy garderoba będzie ogólnodostępna dla całej rodziny czy może korzystać z niej będą wybrane osoby?

Co dalej? Przechowywanie!

W zależności od ilości przechowywanych ubrań (sezonowe/wszystkie) trzeba wygospodarować dostateczną ilość szafek i innych mebli do ich pomieszczenia. Niezależnie, którą opcję wybierzesz, pozwoli ona na ograniczenie liczby półek z ubraniami w innych częściach domu, bądź całkowitą ich likwidację.

Razem czy osobno?

Jeżeli garderoba będzie służyć całej rodzinie, powinna być w miejscu ogólnodostępnym. W takim wypadku proponujemy umiejscowienie garderoby blisko holu. Jeżeli garderoba ma służyć tylko wybranym mieszkańcom (np. rodzicom), nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulokować dodatkowe pomieszczenie na ubrania w sypialni bądź blisko niej.

Forma garderoby

Innym problemem, który należy rozpatrzyć jest forma garderoby. W zależności, jak potraktujesz dodatkowy pokój, może mieć on formę garderoby z prawdziwego zdarzenia bądź pomieszczenia w formie dużej szafy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ostatnia opcja jest polecana szczególnie, gdy metraż garderoby jest niewielki. Wówczas, aby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń, warto zrezygnować z ogromnych szaf i zastąpić je licznymi drążkami (wykorzystując pełną wysokość pomieszczenia) i półkami.

O przechowywane ubrania należy wówczas dodatkowo zadbać, ponieważ jeżeli w pomieszczeniu znajduje się okno, przedostawać się mogą promienie słoneczne, które powodują blaknięcie ubrań. Wtedy dobrze jest je zasłonić roletami bądź żaluzjami.

Jeżeli możesz pozwolić sobie na wybudowanie garderoby z licznymi szafami i półkami, wówczas o przechowywanie ubrań nie musisz się martwić. Wystarczy jedynie odpowiednio rozplanować układ ubrań, aby wzajemnie się nie ugniatały. Większy metraż dodatkowo pozwoli ubraniom „oddychać”, z czym miałyby problem w ciasnych, przepełnionych szafach.

Walka z kurzem w garderobie

Garderoba ma to do siebie, że lubi się w niej kurzyć. Ubrania wrażliwe na wszelkie pyłki trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Futra, eleganckie garnitury i suknie warto przechowywać w wentylowanych pokrowcach. Jeśli garderoba jest większa możesz zainwestować w szafy z przeszklonymi drzwiami. Podłoga w garderobie powinna być łatwa w czyszczeniu, a ściany najlepiej pokryć winylowymi tapetami. Łatwo je utrzymać w porządku i nie gromadzą kurzu.

Wentylacja garderoby

Garderoba powinna być wentylowana. Jeśli to nie jest możliwe, należy ją często wietrzyć i nie powinna być zbyt szczelna, aby wentylowała się poprzez pomieszczenia sąsiednie. Można to zrobić za pomocą kratek w drzwiach (takich jak w drzwiach łazienkowych).

Zobacz także: Kilka słów o oświetleniu

Oświetlenie garderoby

Sztuczne oświetlenie warto tak rozplanować, aby oświetlało każdą część garderoby. Można zatem zastosować, jako dodatek do światła centralnego, oświetlenie punktowe.

Zobacz także: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Ponadto lepiej zrezygnować z kolorowego światła. Po pierwsze ciężko byłoby samemu sobie porządnie się przyjrzeć, a po drugie tego rodzaju oświetlenie zniekształca kolory ubrań.

Nie tylko przechowalnia ubrań

Garderoba może stanowić przechowalnię dla rzeczy, których codziennie się nie stosuje. Mogą to być przykładowo ręczniki, pościel, prześcieradła. Dzięki temu dodatkowemu pomieszczeniu skorzysta cały dom, który zostanie odciążony posiadaniem licznych półek i szaf, w których uprzednio bytowały Wasze ubrania i inne rzeczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA