| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak wybrać odkurzacz do domu?

Jak wybrać odkurzacz do domu?

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego dla domu lub mieszkania odkurzacza nie należy do łatwych. Ogrom ofert odkurzaczy jakimi zasypują nas producenci nie pomaga i jedynie rozprasza. Jednak jest prosta strategia, jaką można obrać podczas kupowania odkurzacza. Na co zwrócić uwagę i na co uważać podczas kupna odkurzacza? Dowiemy się o tym z serii poradników poświęconym odkurzaczom.

Jak ułatwić sobie sprzątanie?

Sprzątanie – czynność znienawidzona niemal przez każdego. Sprzątać nie lubi praktycznie nikt, ale przebywać w czystym, zadbanym i pachnącym pomieszczeniu lubi każdy. Czystość zależy przede wszystkim od odkurzacza jakim się posługujemy. Dlatego też od odkurzacza oczekujemy tego, że umożliwi nam szybkie i bezproblemowe posprzątanie domu czy mieszkania. Jeśli jeszcze będzie to cichy odkurzacz, lekki i wydajny, odkurzanie może stać się przyjemnością, a nie koniecznym obowiązkiem. Co prawda oczekiwania wobec odkurzaczy są bardzo wysokie, jednak producenci dokładają wszelkich starań, aby tym oczekiwaniom sprostać. Na nasze szczęście, świetnie im to wychodzi.

Odkurzacz - odrobina historii

Czym jest odkurzacz wie dosłownie każdy. Jak wiadomo, jest to urządzenie elektryczne, które służy do oczyszczania powierzchni i przedmiotów z kurzu. Odbywa się to poprzez zasysanie przez urządzenie powietrza razem z kurzem. W odkurzaczu ssanie wytwarza zamontowana wewnątrz sprężarka odśrodkowa. Zasysany wraz z powietrzem kurz osadza się wewnątrz papierowego lub wykonanego z gęstej tkaniny worka. W latach 90-tych ubiegłego wieku niejaki James Dyson wprowadził do odkurzaczy domowych technologię, w którą wyposażone były tylko odkurzacze przemysłowe. Separator odśrodkowy lub inaczej zwany cyklon to odkurzacz bezworkowy. Tego typu odkurzacze stają się coraz bardziej popularne na rynku ze względu na swoją wydajność i oszczędność – nie trzeba w nich wymieniać papierowych worków. Kto wynalazł pierwszy odkurzacz?

Zobacz również: Jakie narzędzia przydadzą się w domu?

Historii na ten temat jest wiele, ale prawdopodobnie pierwszym urządzeniem, które służyło do usuwania kurzu był „Whirlwind”. Było to wynalezione w 1865 roku w Chicago urządzenie o napędzie ręcznym. Jako pomysłodawcę tego odkurzacza wskazywano na Ives’a McGaffey’a. Pierwszy odkurzacz elektryczny wynaleziono natomiast w 1901 roku. Pomysłodawcą był Brytyjczyk Hubert Booth. Zainspirowały go urządzenia, które zdmuchiwały kurz i zanieczyszczenia z powierzchni. Doszedł on jednak do wniosku, że lepszym rozwiązaniem byłoby zasysanie zanieczyszczeń, przez co nie osadzałyby się one na innych powierzchniach. Niestety jego urządzenia były ogromne i nie zdobyły popularności. Więcej szczęścia miał natomiast Amerykanin James Murray Spangler. Wynalazł on pierwszy przenośny odkurzacz elektryczny, a jego pomysł rozwinął jego kuzyn William Hoover. Jeszcze przed drugą wojną światową, odkurzacze były drogie i posiadały status luksusowych, by po zakończeniu wojny stać się ogólnie dostępnymi i popularnymi urządzeniami. 

Znamy już historię odkurzaczy, ale jaki odkurzacz wybrać dziś do nowoczesnego domu? Z następnych części poradnika poznamy różne typy odkurzaczy, ich wady oraz zalety. 

Zobacz również: Jak usprawnić prace malarskie?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego dla domu lub mieszkania odkurzacza nie należy do łatwych. Ogrom ofert jakimi zasypują nas producenci nie pomaga i jedynie rozprasza. Jednak jest prosta strategia, jaką można obrać podczas zakupu. Fot. Praktiker
Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego dla domu lub mieszkania odkurzacza nie należy do łatwych. Ogrom ofert jakimi zasypują nas producenci nie pomaga i jedynie rozprasza. Jednak jest prosta strategia, jaką można obrać podczas zakupu. Fot. Praktiker

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »