REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać właściwy kolor wnętrza?

Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Nie ma bowiem żadnych jasnych „zasad” dobierania „właściwego” koloru.

Dobór kolorów

Istnieją jednak pewne wskazówki w zakresie dobierania koloru do wnętrza. W czasopismach zajmujących się wystrojem wnętrz często można się spotkać z określeniami takimi jak „harmonia” czy „kontrast” w odniesieniu do kolorów. Mówi się, że barwy mają jasne lub ciemne odcienie oraz że są w zimnej lub w ciepłej tonacji. Są to podstawowe terminy służące do określenia charakterystyki kolorystycznej danego miejsca.

REKLAMA

Jeśli rozlokujemy kolory na planie koła, w podobny sposób jak ułożone są szprychy w kole od roweru, łatwo dostrzeżemy, że poszczególne barwy ze sobą korespondują — i że dana kombinacja kolorów umożliwia stworzenie we wnętrzu konkretnego nastroju.

Zobacz także: Sypialnia - charakter wnętrza

Typy barw

1. Barwy podstawowe (pierwszorzędowe) — wszystkie kolory pochodzą od trzech „czystych” barw — czerwonej, niebieskiej i żółtej. Są to tak zwane barwy podstawowe.

2. Barwy pochodne (drugorzędowe) — barwa pochodna powstaje poprzez zmieszanie dwóch barw podstawowych w równych proporcjach. Czerwony i niebieski daje fioletowy, z niebieskiego i żółtego otrzymamy zielony, a po wymieszaniu czerwonego z żółtym uzyskamy kolor pomarańczowy. Jeśli umieścimy barwę pochodną na planie koła pomiędzy kolorami, z których ją uzyskaliśmy, będzie się ona znajdowała dokładnie naprzeciwko swojej barwy dopełniającej — czyli jedynej barwy podstawowej, z której nie powstała. Barwy dopełniające są najbardziej kontrastujące w całym spektrum kolorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Barwy trzeciorzędowe — jeśli wymieszamy barwę podstawową z jedną z sąsiadujących z nią barw pochodnych, powstanie tak zwana barwa trzeciorzędowa.

4. Barwy ciepłe i zimne — kolory na kole barw ułożone są w ten sposób, że jedna połowa koła skupia barwy ciepłe, podczas gdy w drugiej części znajdują się barwy chłodne. Jeżeli w wystroju pomieszczenia dominują barwy ciepłe, takie jak żółcie czy czerwienie, to w zależności od intensywności kolorów pomieszczenie to może sprawiać wrażenie przytulnego lub mieć działanie pobudzające. Z kolei barwy zimne, czyli różne odcienie błękitów i zieleni, wprowadzają nastrój rozluźnienia i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przestronne.

Zobacz także: Jaką tapetę wybrać do wnętrza hotelowego?

Zastosowanie kolorów

REKLAMA

Jeśli chodzi o wnętrza oraz elewacje budynków, to można stosować przy ich wykańczaniu czyste barwy, dla osiągnięcia zdecydowanego efektu. Jednak znacznie częściej używa się w takich sytuacjach barw nieco łagodniejszych i stonowanych. Łagodne kolory otrzymujemy, mieszając czyste barwy w różnych proporcjach lub zmieniając odcień danego koloru poprzez dodanie do niego barwy neutralnej.

Najczystszymi formami barw neutralnych są czarny i biały, które nie posiadają żadnego barwnika. Mieszając te dwa kolory, uzyskamy szeroki wachlarz odcieni szarości, które również należą do barw neutralnych. Architekci wnętrz bardzo często korzystają z tych barw przy urządzaniu różnego rodzaju pomieszczeń, ponieważ nie kłócą się one z innymi kolorami, oferując jednocześnie bogaty wybór odcieni, od jaskrawych po te bardziej stonowane.

Często szary zabarwia się odrobiną jakiegoś barwnika, aby nadać mu ciepły lub zimny charakter, który będzie harmonizował z otoczeniem. Szarość można z powodzeniem zestawiać z całą gamą barw, stosując przy wyborze zarówno zasadę kontrastu, jak i harmonii.

Podstawowe zasady

REKLAMA

1. Jasne odcienie - Rozjaśniając czyste kolory za pomocą barwy białej, otrzymamy kolory pastelowe. Są to barwy bardzo bezpieczne w użyciu, ponieważ bez względu na to, w jakim zestawieniu występują, zawsze pozostają ze sobą w harmonii. Jednocześnie pozwalają na uzyskanie rozmaitych efektów. Na przykład umieszczając w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo jasne pastele z ciemnymi odcieniami, można osiągnąć efekt dramatyczny.

2. Ciemne odcienie - Ciemne odcienie danego koloru uzyskamy, dodając do niego barwy czarnej. W ten sposób otrzymamy kolory głębokie i pełne dramatyzmu, które pomagają stworzyć odważne i eleganckie wnętrza. To właśnie wśród tych kolorów odnajdujemy tak popularne wśród architektów wnętrz brązy. Odcienie brązu doskonale wpasowują się w prawie każdą kompozycję kolorystyczną i z tego powodu traktuje się je często jako kolory neutralne. 

Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA