reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Na czym polega eco design?

Na czym polega eco design?

Jeśli chcemy zaprojektować nasze wnętrze w nurcie eco designu, powinniśmy najpierw poznać dokładnie zasady nim rządzące. Na czym dokładnie polega eco design? Czym powinniśmy kierować się w czasie wyboru poszczególnych elementów wyposażenia.

Jednym z bardziej popularnych pojęć w świecie projektantów jest ostatnio sustainability. Ale co ono oznacza i co tak naprawdę o nim wiemy? Najprościej można je przetłumaczyć jako świadome i odpowiedzialne projektowanie, z zachowaniem maksymalnego ograniczenia negatywnych skutków produkcji na środowisko. W dobie zmian klimatycznych wywołanych szkodliwymi działaniami przemysłu bardzo istotny staje się aspekt ekologiczny we wszystkich dziedzinach życia, również w architekturze, w projektowaniu mebli oraz produktów, których używamy na co dzień. Okazuje się jednak, że eco design, który nas otacza i w oczywisty sposób wpływa na życie, nie zawsze jest odpowiedzialny. Dlatego określenie roli, jaką mogą odegrać w procesie zrównoważonego rozwoju projektanci oraz architekci, staje się kluczowym zadaniem dla przyszłości naszej planety.

Designerzy dbający o życie w równowadze podkreślają związek eco designu i odpowiedzialności. Dążą do maksymalnego uproszczenia produktu w taki sposób, by nie stracił on swojej funkcjonalności ani estetycznej atrakcyjności. Odpowiadają nie tylko za wygląd rzeczy, ale także za to w jaki sposób wpływają one na środowisko i jak odnoszą się do tradycji, jednocześnie wpływając na naszą przyszłość. 

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny?

W ramach eco designu meble przyjmują zredukowaną, oszczędną formę, nie tracąc przy tym wartości estetycznej. Najnowsze, nowoczesne wzornictwo stawia na bezwzględną ochronę środowiska. Powstają ekologiczne kuchnie, naczynia z bambusa i z kukurydzy oraz meble z naturalnych materiałów.

Ważny staje się materiał i człowiek, który uczestniczy w procesie jego powstawania. Dlatego coraz więcej projektantów docenia ręczną robotę i naturalne materiały – drewno, papier, ścinki, odpady. Wzory i ozdoby ustępują miejsca fakturze i materii. Podobnie jest w architekturze.

Budownictwo jest teraz najbardziej szkodliwym dla środowiska sektorem gospodarki. Koncentrowanie się jedynie na efekcie wizualnym to już przeszłość. W zgodzie z wymogami zrównoważonego rozwoju odpowiedzialny architekt ma za zadanie kształtować zarówno formę, jak i funkcję, biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby ludzi, lecz także całego środowiska. Studia architektoniczne projektując budynki z zachowaniem zasad odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju, opracowują całą strategię myślenia o architekturze, która przenika do wnętrz budynków i tworzy ich strukturę.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Szwedzka firma konsultingowa Designboost wymienia siedem czynników, które są niezbędne do zdefiniowania zrównoważonego eco designu: wpływ na środowisko – wytwarzanie przy minimalnym zużyciu energii oraz odpowiedzialne zużycie surowców innowacyjność – nieustanny rozwój osiągany przez prowadzone badania naukowe i nieszablonowe myślenie więź emocjonalna – jako ważny czynnik wiążący nas z produktem estetyka – jeden z ważniejszych elementów na wszystkich obszarach designu, którego silną cechą jest ponadczasowość jakość – czyli trwałość, funkcjonalność, i odpowiedzialność za środowisko autentyczność – pochodzenie, jakość i tożsamość oraz perfekcyjne świadczenie usług i wytwarzanie perfekcyjnego produktu kompatybilność – wzajemne zrozumienie, poprzez które lepiej i szybciej można osiągnąć wspólne cele. Produkt można określić mianem w pełni zrównoważonego dopiero wtedy, gdy uwzględnia wszystkie wymogi odpowiedzialności.

Największym problemem dla środowiska naturalnego są opakowania. Bardzo popularne staje się dziś poszukiwanie nowych materiałów służących do produkcji ekologicznych opakowań, które byłyby bezpieczne dla człowieka i natury, czyli nadające się do ponownego przetworzenia, najlepiej ze szkła lub innych materiałów ulegających biodegradacji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama