REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Letnie inspiracje do zmiany wnętrza

Kinga Śliwa
Lato to dobry okres na odmianę swojego mieszkania. Może warto pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?
Lato to dobry okres na odmianę swojego mieszkania. Może warto pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?

REKLAMA

REKLAMA

Lato to dobry okres na zmianę wnętrza swojego mieszkania. Warto poszukać letnich inspiracji do zmiany wnętrza. Można pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?

Często w czasie poszukiwania inspiracji do zmiany wnętrza rodzi się szereg wątpliwości i pytań dotyczących tego, w jaki sposób przeprowadzić prace i jak szeroki powinien być zakres przebudowy.

REKLAMA

Pierwszy impuls - poczucie nieograniczonej przestrzeni

Często nie dostrzegamy wszystkich mankamentów naszego mieszkania, przyzwyczajenie do dotychczas używanej przestrzeni powoduje, że nie zdajemy sobie sprawy z możliwości zastosowania prostych rozwiązań, które mogą ułatwić codzienne czynności. Jednocześnie ogromne znaczenie odgrywa dobór kolorów, działanie światła, zarówno w całym wnętrzu, jak i w zestawieniu dekoracyjnych detali, które przy odpowiedniej ekspozycji tworzą klimat i indywidualny charakter przestrzeni.

Zobacz także: Najlepsze oświetlenie dla Twojego mieszkania

REKLAMA

Powszechnym problemem, powodującym niezadowolenie użytkowników i trudności w aranżacji wnętrza jest zbyt mały, w stosunku do potrzeb, metraż mieszkania. Ograniczona powierzchnia nie powinna jednak hamować działań remontowych, lecz inspirować do odważnych pomysłów i realizacji. Kontrolując przeznaczenie każdego skrawka cennej powierzchni, bez zbędnego przeładowania sprzętem, przy dobrym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń, jesteśmy w stanie odnieść prawdziwy sukces i wzbudzić powszechne uznanie.

Przed przystąpieniem do remontu lub adaptacji wnętrza warto wykonać precyzyjny projekt przebudowy, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Niestety, wiele osób zamiast zaplanowanej modernizacji mieszkania, decyduje się na zakup dekoracyjnych przedmiotów, kolejnych mebli, co powoduje efekt przeładowania wnętrza, burzy jego harmonię, nie poprawia walorów użytkowych. Przypadkowe elementy, które mogłyby zdobić wnętrze, sprawiają zupełnie przeciwne wrażenie. Nawet świeżo pomalowana ściana i nowa podłoga, nie poprawiają samopoczucia użytkowników, którzy dążąc do poprawy warunków codziennej egzystencji, wybrali niewłaściwą drogę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wykonywania prac remontowo-adaptacyjnych skupiamy uwagę na materiałach, meblach i innych elementach wyposażenia wnętrza, zapominając, że atrakcyjny wygląd całości gwarantuje przede wszystkim dobre oświetlenie, od którego zależy wizualny odbiór wnętrza. Nie wystarczy jeden punkt oświetleniowy w centrum pomieszczenia, aby zbudować klimat wnętrza, uwypuklić wszystkie jego dekoracyjne elementy i stworzyć dobre warunki do wykonywania codziennych czynności. Tylko odpowiednio dobrane lampy i źródła światła, dostosowane do potrzeb użytkowych przestrzeni, stanowią gwarancję dobrego samopoczucia we wnętrzu, stwarzają warunki przyjemnej pracy i wypoczynku.

Dobra chwila na poprawę funkcjonalności wnętrza

REKLAMA

Przystępując do remontu warto zastanowić się, czy w podziale pomieszczeń i komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami, nie występują przeszkody, czy wielkość pomieszczeń oraz ich układ, odpowiadają naszym potrzebom. Niekiedy wyburzenie ścianki działowej lub likwidacja drzwi mogą stanowić rozwiązanie problemu w przypadku zbyt wąskiego przedpokoju lub za małej kuchni. W mieszkaniu należy dokonać odpowiedniego podziału przestrzeni, wiążąc go bezpośrednio z rozplanowaniem oświetlenia. Rozmieszczenie punktów świetlnych ma ścisły związek z układem funkcjonalnym mieszkania.

Rozpatrując układ architektoniczny wnętrza możemy wyodrębnić pomieszczenia, których funkcja i sposób zagospodarowania wzajemnie ze sobą współgrają. Możemy dokonać uproszczonego podziału na strefy otwarte - przystosowane do użytkowania przez wszystkich domowników oraz strefy zamknięte - sypialnie, garderoby, pokoje dzieci, pomieszczenia przeznaczone do pracy w domu. Oddzielnie należy traktować kuchnię wraz ze strefą spożywania posiłków, a także łazienki i toalety.

Zobacz także: Mieszkanie jak deser wysokokaloryczny

W otwartych przestrzeniach w czasie poszukiwania letnich inspiracji do zmiany wnętrza należy zachować spójną stylistykę, łagodne i przyjazne dla wszystkich zestawienia kolorystyczne ścian, które pozostaną w harmonii z fakturą materiałów na podłodze i elementami architektury wnętrza. Nieograniczone możliwości kreowania otwartej przestrzeni daje światło, dzięki któremu wnętrze jest przejrzyste, przyjazne, inspirujące do działania. Warunki takie zapewniają lampy oświetlenia górnego, wbudowane w podwieszane formy sufitów lub zwieszane, wielopunktowe. Układ lamp powinien odpowiadać kierunkom poruszania się we wnętrzu, dyskretne światło może naprowadzać na ciekawy element wnętrza, podkreślać cały układ architektoniczny, linie podziałów kolorystycznych na ścianach, podłodze, suficie. Poszczególne lampy powinny zaświecać się niezależnie. Ponadto możliwość łatwej modyfikacji oświetlenia można zapewnić stosując regulator natężenia mocy.

Przewidując oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, w postaci podświetlanych wnęk, kinkietów rozświetlających detale architektoniczne, możemy zapewnić w otwartym wnętrzu również klimat intymny, relaksujący, sprzyjający odpoczynkowi. Tego rodzaju oświetlenie pozwala stworzyć w mieszkaniu indywidualną atmosferę. Umieszczenie kilku nietypowych punktów świetlnych może sprawić, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, wnętrze odkryje swój niezwykły charakter, stając się miejscem wyjątkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA