REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Letnie inspiracje do zmiany wnętrza

Kinga Śliwa
Lato to dobry okres na odmianę swojego mieszkania. Może warto pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?
Lato to dobry okres na odmianę swojego mieszkania. Może warto pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?

REKLAMA

REKLAMA

Lato to dobry okres na zmianę wnętrza swojego mieszkania. Warto poszukać letnich inspiracji do zmiany wnętrza. Można pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?

Często w czasie poszukiwania inspiracji do zmiany wnętrza rodzi się szereg wątpliwości i pytań dotyczących tego, w jaki sposób przeprowadzić prace i jak szeroki powinien być zakres przebudowy.

REKLAMA

Pierwszy impuls - poczucie nieograniczonej przestrzeni

Często nie dostrzegamy wszystkich mankamentów naszego mieszkania, przyzwyczajenie do dotychczas używanej przestrzeni powoduje, że nie zdajemy sobie sprawy z możliwości zastosowania prostych rozwiązań, które mogą ułatwić codzienne czynności. Jednocześnie ogromne znaczenie odgrywa dobór kolorów, działanie światła, zarówno w całym wnętrzu, jak i w zestawieniu dekoracyjnych detali, które przy odpowiedniej ekspozycji tworzą klimat i indywidualny charakter przestrzeni.

Zobacz także: Najlepsze oświetlenie dla Twojego mieszkania

REKLAMA

Powszechnym problemem, powodującym niezadowolenie użytkowników i trudności w aranżacji wnętrza jest zbyt mały, w stosunku do potrzeb, metraż mieszkania. Ograniczona powierzchnia nie powinna jednak hamować działań remontowych, lecz inspirować do odważnych pomysłów i realizacji. Kontrolując przeznaczenie każdego skrawka cennej powierzchni, bez zbędnego przeładowania sprzętem, przy dobrym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń, jesteśmy w stanie odnieść prawdziwy sukces i wzbudzić powszechne uznanie.

Przed przystąpieniem do remontu lub adaptacji wnętrza warto wykonać precyzyjny projekt przebudowy, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Niestety, wiele osób zamiast zaplanowanej modernizacji mieszkania, decyduje się na zakup dekoracyjnych przedmiotów, kolejnych mebli, co powoduje efekt przeładowania wnętrza, burzy jego harmonię, nie poprawia walorów użytkowych. Przypadkowe elementy, które mogłyby zdobić wnętrze, sprawiają zupełnie przeciwne wrażenie. Nawet świeżo pomalowana ściana i nowa podłoga, nie poprawiają samopoczucia użytkowników, którzy dążąc do poprawy warunków codziennej egzystencji, wybrali niewłaściwą drogę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wykonywania prac remontowo-adaptacyjnych skupiamy uwagę na materiałach, meblach i innych elementach wyposażenia wnętrza, zapominając, że atrakcyjny wygląd całości gwarantuje przede wszystkim dobre oświetlenie, od którego zależy wizualny odbiór wnętrza. Nie wystarczy jeden punkt oświetleniowy w centrum pomieszczenia, aby zbudować klimat wnętrza, uwypuklić wszystkie jego dekoracyjne elementy i stworzyć dobre warunki do wykonywania codziennych czynności. Tylko odpowiednio dobrane lampy i źródła światła, dostosowane do potrzeb użytkowych przestrzeni, stanowią gwarancję dobrego samopoczucia we wnętrzu, stwarzają warunki przyjemnej pracy i wypoczynku.

Dobra chwila na poprawę funkcjonalności wnętrza

REKLAMA

Przystępując do remontu warto zastanowić się, czy w podziale pomieszczeń i komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami, nie występują przeszkody, czy wielkość pomieszczeń oraz ich układ, odpowiadają naszym potrzebom. Niekiedy wyburzenie ścianki działowej lub likwidacja drzwi mogą stanowić rozwiązanie problemu w przypadku zbyt wąskiego przedpokoju lub za małej kuchni. W mieszkaniu należy dokonać odpowiedniego podziału przestrzeni, wiążąc go bezpośrednio z rozplanowaniem oświetlenia. Rozmieszczenie punktów świetlnych ma ścisły związek z układem funkcjonalnym mieszkania.

Rozpatrując układ architektoniczny wnętrza możemy wyodrębnić pomieszczenia, których funkcja i sposób zagospodarowania wzajemnie ze sobą współgrają. Możemy dokonać uproszczonego podziału na strefy otwarte - przystosowane do użytkowania przez wszystkich domowników oraz strefy zamknięte - sypialnie, garderoby, pokoje dzieci, pomieszczenia przeznaczone do pracy w domu. Oddzielnie należy traktować kuchnię wraz ze strefą spożywania posiłków, a także łazienki i toalety.

Zobacz także: Mieszkanie jak deser wysokokaloryczny

W otwartych przestrzeniach w czasie poszukiwania letnich inspiracji do zmiany wnętrza należy zachować spójną stylistykę, łagodne i przyjazne dla wszystkich zestawienia kolorystyczne ścian, które pozostaną w harmonii z fakturą materiałów na podłodze i elementami architektury wnętrza. Nieograniczone możliwości kreowania otwartej przestrzeni daje światło, dzięki któremu wnętrze jest przejrzyste, przyjazne, inspirujące do działania. Warunki takie zapewniają lampy oświetlenia górnego, wbudowane w podwieszane formy sufitów lub zwieszane, wielopunktowe. Układ lamp powinien odpowiadać kierunkom poruszania się we wnętrzu, dyskretne światło może naprowadzać na ciekawy element wnętrza, podkreślać cały układ architektoniczny, linie podziałów kolorystycznych na ścianach, podłodze, suficie. Poszczególne lampy powinny zaświecać się niezależnie. Ponadto możliwość łatwej modyfikacji oświetlenia można zapewnić stosując regulator natężenia mocy.

Przewidując oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, w postaci podświetlanych wnęk, kinkietów rozświetlających detale architektoniczne, możemy zapewnić w otwartym wnętrzu również klimat intymny, relaksujący, sprzyjający odpoczynkowi. Tego rodzaju oświetlenie pozwala stworzyć w mieszkaniu indywidualną atmosferę. Umieszczenie kilku nietypowych punktów świetlnych może sprawić, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, wnętrze odkryje swój niezwykły charakter, stając się miejscem wyjątkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA