reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Opodatkowanie dofinansowania wymiany okien przez spółdzielnię

Opodatkowanie dofinansowania wymiany okien przez spółdzielnię

Planuję wymianę okien w mieszkaniu spółdzielczym. Spółdzielnia oferuje mi zwrot części kosztów z funduszu remontowego- czy zapłacę podatek dochodowy?

W przypadku, w którym osoba trzecia (prawna, czy fizyczna) dokonuje przysporzenia na rzecz drugiej osoby mamy do czynienia z przychodem. Z uwagi na to, że nie mamy tu do czynienia z darowizną – takie przysporzenie będzie dochodem opodatkowanym PIT – spółdzielnia natomiast powinna wystawić PIT.

Powyższej sytuacji można uniknąć – jeśli to spółdzielnia będzie inwestorem- członek spółdzielni zwróci JEJ część kosztów wynikłych z wymiany mieszkań.

Jest to możliwe z uwagi na fakt- iż to spółdzielnia jest właścicielem lokalu (niezależnie czy mówimy o prawie lokatorskim czy własnościowym)- stąd zawsze może dokonywać remontu danego lokalu.

Jeśli więc nie członek spółdzielni będzie inwestorem – a sama spółdzielnia- podatek dochodowy od osób fizycznych nie będzie pobrany. Skutek finansowy zaś jest ten sam – spółdzielca nie ponosi całości kosztów wymiany okien – nie musi jednak martwić się podatkami.

W takiej sytuacji należy więc porozumieć się z władzami spółdzielni –aby ewentualna partycypacja w wymianie okien przebiegła w sposób przedstawiony w niniejszej poradzie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama