reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Przymusowy wykup nieruchomości

Przymusowy wykup nieruchomości

W spadku po ojcu pozostała działka budowlana, na której po jego śmierci postawiłem dom. Po 10 latach od jego śmierci okazało się, iż sporządził testament w którym do spadku powołał osobę obcą. Twierdzi ona że dom jest jej własnością i chce go sprzedać. Czy mogę jakoś się przed tym uchronić?

TAK

Zgodnie z art. 47 kodeksu cywilnego własność gruntu rozciąga się również na jego części składowe – (czyli takie które nie mogą być od niej odłączone ) w tym przypadku również dom. Tym samym spadkobierca odziedziczył również dom postawiony przez osobę trzecią.

Rzecz jasna ewentualna sprzedaż musiała by się wiązać z rozliczeniem nakładów pomiędzy posiadaczem samoistnym a właścicielem. Jednak można tę kwestię ominąć.

Artykuł 231§1 kodeksu cywilnego daje posiadaczowi gruntu w dobrej wierze – możliwość przymusowego wykupienia od właścicieli działki na której został wzniesiony budynek (zakładając rzecz jasna, że jego wartość znacznie przekracza wartość samego gruntu). Jeśli właściciel nie chce dokonać sprzedaży dobrowolnie – sprawę można skierować na drogę sądową . Orzeczenie sądu zastępuje wówczas oświadczenie woli o sprzedaży i może posłużyć m.in. do wpisania nowego właściciela w księdze wieczystej nieruchomości.

W tym przypadku, biorąc również pod uwagę fakt, że Czytelnik jest uprawniony do zachowku – wartość zachowku można również potrącić z ceną wykupu zaproponowaną przez właściciela.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykup nieruchomości.
Wykup nieruchomości.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama