reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Koniec mieszkań za złotówkę

Koniec mieszkań za złotówkę

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwalające na wykupienie lokalu za kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją.

Na czym polegały ułatwienia

Ustawa przewidywała szereg ułatwień dla wykupu mieszkań spółdzielczych (zarówno lokatorskich jak i własnościowych) – w celu przekształcenia ich w odrębną własność lokalu.

Spółdzielca (lub właściciel własnościowego prawa do lokalu) mógł wykupić mieszkanie po spełnieniu poniższych warunków:

  • Należało uiścić w całości „tzw. wkład budowlany” (czyli przypadający na dane mieszkanie kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię, wraz z odsetkami
  • Spłacić ewentualne zadłużenie z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynszu)
  • Wpłacić „nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal”
    • Np. wsparcie w spłacie kredytu udzielone przez państwo wyniosło w stosunku do mieszkania– 100.000 zł (starych). Po denominacji wartość ta wynosi… 10 zł – tyle muszą zapłacić.

Spełnienie warunków powodowało, iż właściciel prawa spółdzielczego miał ROSZCZENIE do spółdzielnie o przekształcenie lokalu – innymi słowy spółdzielnia miała bezwzględny ustawowy obowiązek przekształcenia mieszkania. Co więcej miała na to tylko 3 miesiące – po tym czasie zarząd spółdzielni ponosił odpowiedzialność karną za opóźnienia. Koszty umowy notarialnej również zostały obniżone w stosunku do innych umów i wynosiły nie więcej niż 1/4 minimalnego wynagrodzenia za płacę.

Trybunał orzekł niezgodne z Konstytucją są m.in.:

- art. 12 ust 1. o spółdzielniach mieszkaniowych (zobowiązujący spółdzielnię do ustanowienia odrębnej własności po spełnieniu ww. warunków – w przypadku mieszkania lokatorskiego)

- art. 1714 o spółdzielniach mieszkaniowych – analogicznie jak powyżej dotyczące mieszkań własnościowych.

- ustępy powyższych artykułów – ustanawiające 3 miesięczny termin na zawarcie ww. umów.

- przepisy karne – skierowane przeciwko opieszałym (w rozumieniu ustawy) członkom zarządu spółdzielni.

Przeczytaj sentencję orzeczenia

Przeczytaj komunikat prasowy Trybunału

Trybunał przedstawił w ustnym uzasadnieniu – iż ustawowe zobowiązanie spółdzielni do przekształcania praw spółdzielczych w odrębną własność lokalu – jest de facto wywłaszczeniem spółdzielni z ich własności – i jako takie nie spełnia warunków konstytucyjnych wywłaszczenia – ponieważ nie odbywa się za odpowiednim wynagrodzeniem na ich rzecz.

Co więcej – 3 miesięczny termin został uznany za zbyt krótki do podjęcia wymaganych zadań – stąd był niemożliwy do spełniania i tym samym niekonstytucyjny. To pociągnęło za sobą uchylenie przepisów ustanawiających odpowiedzialność karną – za nie wywiązanie się z ww. terminu.

Trybunał zwrócił uwagę na to, że spółdzielnie mieszkaniowe są odrębnymi podmiotami prawa – i jako takim należy im się ochrona konstytucyjna w szczególności ochrona własności- uwłaszczenie się właściciela prawa spółdzielczego na danym lokalu – stanowi zaś uderzenie w podstawowe prawa korporacyjne spółdzielni - jako takie jest nieproporcjonalne do korzyści uzyskiwanych przez spółdzielcę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama