REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań

 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań
Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań

REKLAMA

REKLAMA

Obcokrajowcy najchętniej kupują lokale w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa i Kraków. Okazuje się też, że Ukraińcy przejęli od Niemców pałeczkę pierwszeństwa pod względem kupowanych w Polsce mieszkań.

Napędzają rynek

REKLAMA

Według najnowszego raportu MSWiA, cudzoziemcy kupili w Polsce w 2017 roku 4822 mieszkania o łącznej powierzchni 304,6 tys. mkw. oraz 1563 lokale użytkowe o powierzchni 450,4 tys. mkw. Najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych nabyli w województwie mazowieckim - 370,3 tys. mkw., w województwie wielkopolskim - 112,2 tys. mkw., w małopolskim - 59,9 tys. oraz dolnośląskim - 41,8 tys. Najmniejszą popularnością cieszył się zakup nieruchomości w województwie podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim.

REKLAMA

Jak wskazuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, w 2017 roku nadal widoczna była dominacja nabywców lokali mieszkalnych z Ukrainy oraz Niemiec, przy czym Ukraińcy wyprzedzili Niemców, kupując w Polsce 26,7 proc. powierzchni wszystkich nieruchomości, które przeszły w ręce cudzoziemców (264,126 tys. mkw.). Niemcy zajęli drugie miejsce, nabywając 14,2 proc. Znaczący był również odsetek transakcji zrealizowanych przez obywateli Wielkiej Brytanii - 5,2 proc., Białorusi - 5,1 proc., Francji - 4,5 proc. oraz Włoch - 3,9 proc.

Na podium Warszawa i Kraków

Obcokrajowcy najchętniej kupują lokale w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa i Kraków. Według Home Broker w 2017 roku nabyli oni w stolicy 1213 mieszkań o całkowitej powierzchni 89,2 tys. mkw., co stanowiło 30 proc. powierzchni wszystkich lokali mieszkalnych zakupionych przez obywateli innych państw.

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazł się Kraków. Kupiono tam 42,9 tys. mkw. (14 proc.) Sporą popularnością cieszył się też Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska obcokrajowcy nabyli 29,3 tys. mkw. (9,6 proc.). Co ciekawe, w Warszawie częściej kupowano większe mieszkania niż w Krakowie. Dominującym w stolicy metrażem było 74 mkw., a w Krakowie - 58 mkw. (Home Broker)

- Cudzoziemcy kupują mieszkania w Warszawie i w Krakowie, bo tutaj najłatwiej jest im znaleźć zatrudnienie. Pośród nabywców znajdują się też rodzice kupujący lokale swoim studiującym dzieciom. Inną grupą są inwestorzy, którzy polskie mieszkania premium traktują jako lokatę kapitału - wyjaśnia Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ukraina na prowadzeniu

Na uwagę zasługuje wzrost udziału obywateli Ukrainy w transakcjach mieszkaniowych. W 2013 roku kupili oni w naszym kraju zaledwie 11,4 proc. wszystkich mieszkań zakupionych przez cudzoziemców. W 2014 - 14,1 proc., w 2015 - 17,7 proc., w 2016 - 24,3 proc., a w 2017 udział ten wynosił już 26,7 proc.

Według Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, obywatele Ukrainy kupują nowe lokale głównie za gotówkę. Takie transakcje stanowią nawet 75 proc. wszystkich zawieranych umów.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

- Ukraińcy są najliczniejszą grupą imigrantów, która osiedla się w Polsce na stałe. Własne mieszkanie staje się dla nich takim gwarantem stabilizacji w naszym kraju, dlatego trend kupowania przez nich lokali mieszkalnych będzie stawał się coraz powszechniejszy - twierdzi prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Oczywiście wśród naszych klientów z Ukrainy są też osoby, które nabywają lokale w celach inwestycyjnych. Interesują ich zwłaszcza mieszkania położone w atrakcyjnej lokalizacji, blisko centrum np. nasza inwestycja Fabryka Czekolady - dodaje.

Przybywa obcokrajowców zainteresowanych zakupem mieszkań w Polsce. Dominującą grupą są obywatele Ukrainy, którzy nabywają lokale zarówno na własność, jak i na wynajem. Najwięcej transakcji zawieranych jest w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa i Kraków, gdzie znajduje się więcej miejsc pracy oraz liczne uczelnie akademickie. Deweloperzy są przekonani, że w najbliższych latach popyt na nowe mieszkania wśród wschodnich sąsiadów będzie utrzymywał się na wysokim poziomie.

Źródło: Obliczenia Home Broker na podst. Sprawozdania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z realizacji ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA