reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez programu MdM

Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez programu MdM

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM), zasilający głównie rynek pierwotny, przeszedł do historii. Deweloperzy muszą zatem radzić sobie bez rządowego wsparcia. Czy oznacza to wzrost zainteresowania lokalami z drugiej ręki?

Rynek mieszkaniowy bez MdM

Program Mieszkanie dla Młodych oprócz lokali od deweloperów obejmował również mieszkania z rynku wtórnego. Jednak zasady wyliczania limitów cenowych dla lokali używanych były mniej korzystne niż dla nowych mieszkań. Przykładowo w Krakowie, w ostatnim etapie limit dla rynku pierwotnego wynosił 5344,35 zł za mkw., a dla rynku wtórnego 4372,65 zł za mkw. Dlatego w dużych aglomeracjach do rządowego programu kwalifikowała się znikoma liczba używanych lokali.

- Program ten zasilał sprzedaż najtańszych mieszkań, których w ofercie deweloperów było i tak niedużo, a wiele firm w ogóle nie posiadało takich lokali. Nie sądzę by zakończenie MdM miało istotny wpływ na zwiększenie sprzedaży na rynku wtórnym. Mamy tu raczej do czynienia z pewną stabilizacją rynku - twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Osoby, które są zdecydowane na zakup nowego mieszkania i tak to zrobią, ze wsparciem rządowym czy bez niego. Niektórzy idą na kompromis, chcą mieć nowe mieszkanie, dlatego rezygnują z większego metrażu czy lepszej lokalizacji. Natomiast ci, którzy chcą się wprowadzić jak najszybciej, wybiorą lokal z rynku wtórnego - dodaje.

Polacy inwestują w mieszkania

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Polacy rezygnują z trzymania oszczędności na lokatach, a coraz większą popularnością cieszy się inwestowanie w rynek mieszkaniowy.

Rok 2017 należał zdecydowanie do nieruchomości. Dane z raportu AMRON-SARFiN, opublikowanego przez Związek Banków Polskich, wskazują, że w ubiegłym roku Polacy otrzymali niemal 44,6 mld zł nowych kredytów hipotecznych. Jak szacuje Open Finance, po doliczeniu 20% wkładu własnego, okazuje się, że sami kredytobiorcy zasilili rynek nieruchomości kwotą 55,7 mld zł.

Oprócz osób posiłkujących się kredytem, liczną grupę stanowią kupujący mieszkania za gotówkę. Z danych NBP wynika, że w dużych aglomeracjach takie osoby mogą stanowić ponad 65% wszystkich klientów. Open Finance zwraca uwagę, że w skali całego kraju odsetek ten może być jednak mniejszy. Przyjmując, że połowa pieniędzy, które w 2017 roku wpłynęły do biur sprzedaży deweloperów to gotówka, otrzymujemy 111 mld zł, z czego około 16,7 mld zł przeznaczone zostało na cele inwestycyjne.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

- Rynek nieruchomości jest względnie bezpieczną formą lokowania kapitału. Sprzyjają temu tanie kredyty hipoteczne oraz coraz wyższe ceny najmu. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie mieszkaniówka cieszyła się w ubiegłym roku największym zainteresowaniem inwestorów - twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel. - Z naszych obserwacji wynika, że najbliższe lata zapowiadają się równie obiecująco - dodaje.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez programu MdM
Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez programu MdM

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama