REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drony cywilne a prawa właścicieli nieruchomości

 Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.
Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego
Drony w przepisach, czyli jak wysoko sięga ochrona praw właścicieli nieruchomości
Drony w przepisach, czyli jak wysoko sięga ochrona praw właścicieli nieruchomości
PKP CARGO

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo iż w ostatnich latach drony cywilne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jaką odpowiedzialnością wiąże się ich pilotowanie oraz jakie obowiązki spoczywają na ich operatorach. Szczególne wątpliwości dotyczą coraz częstszego pojawiania się dronów na terenach osiedli mieszkaniowych. Warto zatem rozważyć jakie prawa w takiej sytuacji przysługują właścicielom nieruchomości.

Podstawowe obowiązki operatów dronów oraz zasady wykonywania lotów

Podstawową regulacją dotyczącą lotów wykonywanych przez lotnictwo bezzałogowe w polskiej przestrzeni powietrznej jest rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 1993) (dalej: Rozporządzenie). Wobec wszystkich statków powietrznych wymienionych w Rozporządzeniu wprowadzono przepisy generalne, a także wdrożono regulacje odnoszące się do poszczególnych ich kategorii, w tym właśnie przedmiotowych dronów cywilnych wykorzystywanych głównie w celach rekreacyjnych lub sportowych.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia Operator, a więc osoba sterująca takim bezzałogowym statkiem powietrznym powinien m.in.:

  • zapewnić, aby dron był używany w sposób niestwarzający zagrożenia dla innych osób, mienia lub użytkowników przestrzeni powietrznej,
  • przed lotem dokonać kontroli stanu technicznego modelu latającego,
  • wykonywać loty jedynie modelem latającym, który jest sprawny technicznie,
  • sterować modelem latającym w sposób umożliwiający uniknięcie kolizji z innym statkiem powietrznym;
  • wykonywać lot z uwzględnieniem warunków meteorologicznych oraz informacji o ograniczeniach w ruchu lotniczym,
  • utrzymywać kontakt wzrokowy z dronem w celu określenia jego położenia oraz zapewnienia bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, osób, zwierząt lub mienia,
  • zachować odległości poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu – przy czym warunku tego nie stosuje się w przypadku wykonywania lotów modelami latającymi, których masa startowa nie przekracza 0,6 kg,
  • zachować odległość poziomą nie mniejszej niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora – analogicznie jak powyżej: warunku tego nie stosuje się w przypadku wykonywania lotów modelami latającymi, których masa startowa nie przekracza 0,6 kg.

Analiza regulacji dotyczących ochrony przed dronami

Znajomość podstawowych obowiązków oraz zasad wykonywania lotów dronami jest istotna również z tego powodu, że ich nieprzestrzeganie może rodzić poważne konsekwencje zarówno w sferze prawa cywilnego, jak i prawa karnego.

Co ważne Rozporządzenie nie wyłączyło zastosowania wszystkich przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. prawo lotnicze [Dz.U. z 2017 r. poz. 959, dalej: Prawo lotnicze], a zwłaszcza dotyczących kar za niezastosowanie się do obowiązujących norm w zakresie wykonywania lotów. Operator naruszając wyżej wskazane reguły może zostać ukarany karą pozbawienia wolności do 5 lat przy działaniu umyślnym, czy też karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku w sytuacji, gdy nie jest świadomy tego, że jego działanie jest sprzeczne z przepisami prawa.

Kodeks cywilny

W pewnych sytuacjach działania operatora takiego urządzenia można uznać za naruszające dobra osobiste, a w szczególności prawo do prywatności i spokojnego zamieszkiwania. Niekiedy może być on nieświadomy tego, że dron jako narzędzie służące do rozrywki może u innych ludzi wywoływać poczucie dyskomfortu i niepokoju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kodeks wykroczeń

REKLAMA

W niektórych przypadkach działania operatora mogą wyczerpywać także znamiona czynów określonych w kodeksie wykroczeń. W skrajnych zaś sytuacjach, kiedy niepokojenie dronem przybrałoby wyraźniejszą i groźniejszą formę w grę będą wchodziły przepisy kodeksu karnego dotyczące tzw. „stalkingu”.

I tak zgodnie z art. 107 Kodeksem wykroczeń (k.w) „Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.”

Warto pamiętać, że przelatujące nad nieruchomością drony mogą wzbudzać w jej mieszkańcach niepokój, a tym samym uzasadniać przyznanie ochrony prawnej zgodnie z powyższą regulacją. Pozornie małe i nieszkodliwe urządzenie jakim jest dron może zaburzać spokój osobisty, wywoływać obawę, a nawet powodować poczucie zagrożenia.

Działanie operatora drona może również wyczerpywać znamiona wykroczenia określonego w art. 51 § 1 k.w zgodnie z którym to przepisem „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

Kodeks karny

REKLAMA

Gdyby niepokojenie dronem przybrało wyraźniejszą i groźniejszą formę, zwłaszcza gdyby przyznać mu cechy uporczywości i systematyczności doszłoby do popełnienia przestępstwa tzw. „stalkingu” przewidzianego w art. 190a § 1 Kodeksu karnego (kk) w myśl którego „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Jak więc wynika z powyższego, coraz powszechniejsze posługiwanie się z pozoru niewielkimi i neutralnymi urządzeniami, jakimi są drony niekiedy może rodzić poważne konsekwencje prawne. Nawet nieświadome zachowanie operatora, który narusza zasady prawa lotniczego może skutkować karą pozbawienia wolności. Warto również pamiętać o tym, że dron jako źródło zabawy i rekreacji dla jego operatora, dla innych osób w otoczeniu może okazać się źródłem lęku, niepokoju oraz wzbudzać realne zagrożenie prawa do prywatności.

Drony w przepisach, czyli jak wysoko sięga ochrona praw właścicieli nieruchomości

Autor: Anna Kuranc, Kancelaria Nowicki i Ziemczyk

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA