REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Metraż dla sporych potrzeb/ fot. Fotolia
Metraż dla sporych potrzeb/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Wybór przede wszystkim uzależniony jest od lokalizacji, ceny, jak i standardu mieszkania. Kolejne rozważania dotyczą jego powierzchni – ile metrów będzie dla nas najbardziej optymalne? Lokal zbyt mały sprawi, iż będziemy mieli problem z jego ustawnością, jak i odczujemy poczucie nieustannego bałaganu. Natomiast zbyt duża i zapewne niewykorzystana powierzchnia pobudzi w nas irytację i trudno będzie nam stworzyć przytulną, domową atmosferę we własnym mieszkaniu. Tak naprawdę warto zastanowić się, jaki prowadzimy tryb życia, w jaki sposób chcemy zaaranżować nasze cztery kąty i jak dalekie plany wiążemy z tą inwestycją.

Własna przestrzeń

Aby żyło się wygodnie, każdy z mieszkańców potrzebuje swobody, komfortu, jak i odrębnej przestrzeni. Dzieci potrzebują miejsca do zabawy, odpoczynku, ale też kąta, w którym spokojnie mogą się uczyć i odrabiać lekcje. Dodatkowo trzeba pamiętać o przestrzeni wspólnej dla wszystkich domowników, takiej jak: ustawna kuchnia, jadalnia, łazienka, czy salon, w którym można wspólnie spędzać czas.

REKLAMA

REKLAMA

Singlom bądź młodym małżeństwom z pewnością wystarczy mieszkanie z metrażem do 45 mkw. Rodziny z dwójką dzieci najlepiej odnajdą się w lokalu o powierzchni 60-80 mkw. W przypadku osób, które cenią sobie bardzo wysoki standard, bądź rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie obszerne mieszkanie o powierzchni powyżej 100 mkw.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl słusznie zauważa, że jednak dominujący w dzisiejszych czasach model rodziny –  rzadko wielodzietnej i wielopokoleniowej - powoduje, że nie potrzebujemy tak sporych mieszkań. Na przestrzeni lat ludzie jednak niezmiennie dążą do poprawy swojego komfortu i podniesienia standardu życia. Skutkuje to planami zakupu większego, przestronniejszego mieszkania, które będzie im zapewniało lepsze i dogodniejsze funkcjonowanie. Liczba takich osób jest jednak relatywnie mała, co przekłada się na niezbyt pokaźną gamę ofert wśród mieszkań ze sporym metrażem.

REKLAMA

Poniżej Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson przedstawił udział mieszkań o powierzchni powyżej 100 mkw. w ofercie miast z każdego województwa Polski. Łatwo można zauważyć, iż udział takich lokali oferowanych na rynku pierwotnym znacznie różni się od tych na rynku wtórnym. Największy odsetek mieszkań z takim metrażem wśród nowych mieszkań można znaleźć w Białymstoku (9%), jednak oferowanych jest tam tylko kilkadziesiąt tak dużych lokali. Największą jednak liczbą mieszkań z metrażem pow. 100 mkw. i adekwatnie wysokim udziałem (8%) może pochwalić się Warszawa.

Podobnie na rynku wtórnym w Warszawie takich lokali jest najwięcej i stanowią one 17% całej oferty miasta. Takim samym odsetkiem, ale za to o dziesięć razy mniejszą liczebnością największych mieszkań odznacza się oferta w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Gorzowie Wielkopolskim na rynku pierwotnym nie znajdziemy ani jednego mieszkania o tak dużej powierzchni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Województwo, miasto

Rynek pierwotny

Rynek wtórny

Udział [%]

Udział [%]

podlaskie, Białystok

9%

4%

mazowieckie, Warszawa

8%

17%

opolskie, Opole

5%

13%

kujawsko-pomorskie, Bydgoszcz

5%

9%

małopolskie, Kraków

5%

10%

zachodniopomorskie, Szczecin

4%

17%

dolnośląskie, Wrocław

4%

9%

łódzkie, Łódź

3%

11%

wielkopolskie, Poznań

3%

9%

lubelskie, Lublin

3%

6%

śląskie, Katowice

3%

9%

warmińsko-mazurskie, Olsztyn

2%

6%

pomorskie, Gdańsk

2%

11%

świętokrzyskie, Kielce

2%

4%

podkarpackie, Rzeszów

1%

4%

lubuskie, Gorzów Wielkopolski

0%

8%

Źródło: Opracowanie Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie danych z serwisu Otodom.pl

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA