| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Po dwóch stronach rzeki - Toruń

Po dwóch stronach rzeki - Toruń

Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Kojarzy się nam przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem oraz piernikami. Geograficznie położony jest w Kotlinie Toruńskiej, po obu stronach Wisły. I to właśnie rzeka Wisła dzieli Toruń na dwa światy - prawobrzeżną część leżącą na Pomorzu oraz lewobrzeżną położoną na Kujawach.

Prawobrzeżna część jest zdecydowanie bardziej rozwinięta. Znajduje się tam główna atrakcja miasta - Staromiejski Zespół Torunia. Jest to najstarsza część miasta składająca się ze Starego Miasta, Nowego Miasta oraz zamku krzyżackiego. Zespół Staromiejski wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Mieści się tam większość najcenniejszych zabytków w mieście, a co za tym idzie okolica ta przyciąga turystów. Obecność turystów w naturalny sposób wpływa na rozwój infrastruktury usługowej, która jest dużo bardziej rozbudowana po prawej stronie rzeki. Również w powszechnej opinii mieszkańców część ta uważana jest za „lepszą”. Znajdują się tam wszystkie szpitale, uczelnie wyższe oraz większość szkół, teatrów czy kin.

Rozdźwięk pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami dostrzegają deweloperzy. Obecnie w Toruniu w sprzedaży dostępnych jest ok. 450 mieszkań z rynku pierwotnego. Przeszło 90% z nich znajduje się w inwestycjach, które powstają w prawobrzeżnej części Torunia. Mieszkania tam oferowane mają jednak średnią cenę za mkw. wyższą o przeszło 1 000 zł. W poniższej tabeli przedstawiono jak wyglądają przykładowe ceny za mkw. w nowych mieszkaniach w Toruniu.

Przykładowe ceny metra kwadratowego w mieszkaniach z rynku pierwotnego w podziale na prawo i lewobrzeżną część Torunia.

część miasta

metraż

piętro

cena za mkw.

prawobrzeżna

56,72

1

4 800 zł

prawobrzeżna

97,09

2

5 600 zł

lewobrzeżna

64,21

parter

4 250 zł

prawobrzeżna

54,48

3

6 450 zł

lewobrzeżna

62,94

3

4 900 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Lewobrzeżna część miasta, o czym nie wolno zapominać, również posiada swoje zalety. To, że nie jest ona oblegana przez turystów nie znaczy, że nie znajdziemy tam ciekawych miejsc. Władze miasta starają się zmienić oblicze tej części miasta. Dzielnica Podgórz została zgłoszona do programu rewitalizacji. Urząd miasta stara się o środki z Unii Europejskiej, które pozwolą na odnowienie tej części miasta.

Pracuje się również nad poprawieniem komunikacji pomiędzy lewą i prawą stroną miasta. W 2013 r. oddano do użytku nowy most, który sprawia, że przeprawa na drugą stronę Wisły nie jest już takim problemem. Łączy on dzielnice Rubinkowo oraz Rudak. W planach jest także remont i rozbudowa mostu im. Józefa Piłsudskiego.

Lewa strona Wisły może być ciekawą alternatywą dla osób poszukujących swojego nowego lokum w mieście. Mieszkania kuszą niższymi cenami, a więc przy odrobinie wysiłku możliwe jest tam znalezienie atrakcyjnego miejsca do życia.

 

Agata Polińska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »