REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny działek - od czego zależą i ile średnio kosztuje zakup działki pod dom?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ceny działek - od czego zależą i ile średnio kosztuje zakup działki pod dom? /Fot. Fotolia
Ceny działek - od czego zależą i ile średnio kosztuje zakup działki pod dom? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce w ub. roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 84 tys. domów jednorodzinnych. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy taki budynek jest wznoszony na stosownej parceli, daje to wyobrażenie o potencjale rodzimego rynku gruntów budowlanych i skali osiąganych tu obrotów. Wybór oraz zakup działki pod wymarzony dom to pierwszy, a zarazem bodaj najtrudniejszy krok w realizacji mieszkaniowej inwestycji jednorodzinnej.

Od 50 do 5000 zł za mkw.

REKLAMA

Jak zwykle w nieruchomościach, absolutnie najważniejszym parametrem działki gruntu jest lokalizacja. To od niej w zasadniczym stopniu zależy przede wszystkim cena. Najwyżej, co oczywiste, wyceniane są działki w największych miastach z Warszawą na czele, a następnie te zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie metropolii – tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Z kolei im dalej od dużego miasta, a więc bliżej tzw. prowincji, ceny są tym bardziej przystępne dla budżetu przeciętnego amatora budowy domu.

REKLAMA

Jest to podyktowane oczywiście głównie względami komunikacyjnymi, ale nie mniejszą rolę odgrywa tu sam prestiż lokalizacji, za który zazwyczaj płaci się zasadniczą część ceny. Jeżeli dla Warszawy średnia stawka gruntu pod budowę domu wynosi 800-1000 zł/mkw., to bez większego trudu znajdziemy również oferty w unikatowych lokalizacjach stolicy z nawet kilkukrotnie bardziej wyśrubowanymi cenami, dochodzącymi - bagatela - nawet do 5 tys. zł/mkw. i więcej.

Warszawa ze średnią stawką na rynku gruntów pod budownictwo jednorodzinne w granicach 800 – 1000 zł jest mniej więcej dwukrotnie droższa od pozostałych rodzimych metropolii, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. W tych lokalizacjach bez problemu kupimy działkę pod wymarzony domek średnio za 500-600 zł/mkw.

Z kolei w rejonach oddalonych od największych rynków nieruchomościowych kraju, a więc w typowo prowincjonalnych lokalizacjach, działki budowlane wyceniane są średnio od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych za mkw.

Zobacz: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie tylko lokalizacja

REKLAMA

Sama lokalizacja, choć jest zasadniczym czynnikiem decydującym o atrakcyjności i cenie parceli, to jednak na pewno nie jedynym. Bardzo ważnym elementem jest otoczenie, a więc to wszystko, co znajduje się w bliższym i dalszym sąsiedztwie wpływając na okoliczny klimat i komfort zamieszkiwania. Chodzi przede wszystkim o estetykę i jednorodność zabudowy (pożądana wyłącznie jednorodzinna), sąsiedztwo uciążliwych obiektów (typu warsztaty rzemieślnicze czy samochodowe), czy np. oczyszczalni ścieków bądź hałaśliwych ciągów komunikacyjnych itp. Działkę pod dom jednorodzinny zdecydowanie dyskwalifikuje wartościowo także bezpośrednie sąsiedztwo osiedla czy kilkukondygnacyjnych budynków wielorodzinnych, co zazwyczaj skutecznie redukuje do zera prywatność okolicznych mieszkańców domów jednorodzinnych.

Oczywiście równie ważne co stan obecny są też perspektywy zmiany otoczenia w bliższej i dalszej przyszłości. W związku z tym niezwykle istotne jest dokładne przestudiowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolicy, w której zamierzamy się wybudować.

Pod uwagę przy wyborze wymarzonego miejsca pod budowę domu koniecznie trzeba wziąć położenie i ukształtowanie działki oraz jej usytuowanie w pionie względem sąsiednich parceli. Zazwyczaj istotnie większą wartość mają działki położone narożnie, doskonale doświetlone, o regularnych kształtach, optymalnych powierzchniach w granicach minimum 8-10 arów, i co bardzo ważne położone bezpośrednio przy drodze dojazdowej o jak najlepszej jakości nawierzchni. Raczej kiepskim wyborem jest parcela w drugiej linii zabudowy, a więc nie leżąca bezpośrednio przy głównej drodze, a dodatkowo korzystająca ze służebności drogi koniecznej. Natomiast już absolutnie należy unikać gruntów budowlanych zlokalizowanych w zagłębieniach terenu, na obszarach podmokłych, czy tym bardziej zalewowych, nawet gdyby miały być oferowane „za półdarmo”.

Oczywiście najlepiej gdy działka jest uzbrojona, czyli ma doprowadzone media w postaci prądu, wody i gazu. Kupno działki bez doprowadzonych mediów może być dość często ryzykowne, a już na pewno powinno być wyraźnie uwzględnione w cenie transakcyjnej.

Zobacz: Budowa i remont

Uwaga na pułapki

Tak jak każda transakcja na rynku nieruchomości obarczona jest większym czy mniejszym ryzykiem, tak i zakup działki pod budowę domu powinien zawsze przebiegać pod znakiem wzmożonej ostrożności – przypomina ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W przypadku nieruchomości gruntowych stosunkowo często można bowiem trafić na klasyczne pułapki, które jak wiadomo mogą okazać się stratą nie do odzyskania.

Zawsze bezwzględnie należy jak najstaranniej studiować dokumenty nabywanej nieruchomości, zwłaszcza księgę wieczystą, przede wszystkim pod kątem wysokiego prawdopodobieństwa ciążących na niej wad prawnych. O takowych można mówić przede wszystkim w sytuacji, gdy zbywana nieruchomość nie jest własnością sprzedającego, tudzież jest obciążona prawem osoby trzeciej, takim jak użytkowanie, służebność czy najem.

Ciekawym i niestety dość powszechnym przykładem wady prawnej nieruchomości gruntowej jest obciążenie nieruchomości służebnością przesyłu, co oznacza przebiegający pod działką rurociąg czy gazociąg. Taka sytuacja może skutecznie ograniczyć lub wręcz uniemożliwić prace budowlane.

Zobacz: Finanse domowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA