REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstąpienie od umowy przedwstępnej z powodu wad projektowych

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
Odstąpienie od umowy przedwstępnej z powodu wad projektowych /Fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy przedwstępnej z powodu wad projektowych /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy deweloper ma możliwość skutecznej obrony przed odstąpieniem od umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego z powodu rażącego naruszenia zasad przez projektanta? Kto ponosi odpowiedzialność za błędy projektanta budynku?

W analizowanej przez Sąd Najwyższy sprawie Nabywca odstąpił od przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego, domagając się zapłaty równowartości rat wpłaconych na poczet ceny lokalu.

REKLAMA

Strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży lokalu mieszkalnego, na podstawie której Deweloper zobowiązała się do wybudowania, ustanowienia odrębnej własności oraz przeniesienia na Nabywcę lokalu mieszkalnego.

Strony przewidziały w umowie termin zakończenie inwestycji w stanie deweloperskim oraz termin do wykonania robót wykończeniowych, jak również do zawarcia umowy przyrzeczonej. Termin ten mógł ulec zmianie tylko na skutek okoliczności, na które Deweloper nie mógł mieć wpływu. W trakcie inwestycji stwierdzono jednak nieważność decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę.

W relacjach prawnych z Nabywcą, stwierdzona oczywista niezgodność z prawem decyzji administracyjnej o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzielającej pozwolenia na budowę, która spowodowała niemożność wykonania umowy w terminie, nie wyłącza winy Dewelopera skutkującej możliwością odstąpienia przez Nabywcę od umowy.

Wyrok SN  z dnia 5 października 2016 r.  sygn. akt III CSK 376/15

Strony zawarły aneks do umowy przedwstępnej, w którym przesunęły termin zakończenia inwestycji i zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży. Deweloper uzyskał zgodę na odstępstwo od przepisów, dzięki czemu miał mieć możliwość usytuowania ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym z usługami, bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką.

Odmówiono mu jednak prawa do wznowienie robót budowlanych, argumentując, że powinien on uzyskać nową decyzję w tym przedmiocie.

REKLAMA

Na tym etapie Nabywca odstąpił od umowy i wezwał Dewelopera do zapłaty. Pomimo, że Deweloper zdołał uzyskać zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielono mu pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, organ administracyjny zobowiązał go do częściowej przebudowy realizowanego budynku celem doprowadzenia go do stanu zgodnego z prawem. Deweloper wstrzymał się z kontynuowaniem inwestycji i ogłosił upadłość.

Zdaniem Sądu Najwyższego Deweloper jako profesjonalista na rynku deweloperskim wiedział, iż projekt budowlany mający być podstawą prowadzenia inwestycji nie spełnia kryteriów przewidzianych prawem i powinien był wystąpić o zgodę na odstępstwo od przepisów regulujących usytuowanie budynków, czego nie uczynił we właściwym czasie.

Przedstawiając do zatwierdzenia wadliwy projekt budowlany, działał bez należytej staranności i zdaniem Sądu Najwyższego powinien mieć świadomość, że próba wdrożenia takiego projektu, którego realizacja narusza prawa osób trzecich, może zakończyć się wstrzymaniem inwestycji, mimo uzyskania pozwolenia na budowę, a późniejsze postępowania naprawcze będzie czasochłonne a jego rezultat niepewny.

Jako podmiot zawodowo trudniący się działalnością deweloperską, Deweloper powinien był zatem zorganizować proces budowy i wykazać się stopniem należytej staranności odpowiadającym profesjonaliście.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Co więcej – co może wydawać się kontrowersyjne - Deweloper ponosi odpowiedzialność za błędy projektanta budynku. W analizowanej sprawie w momencie zawierania z Nabywcą umowy trwało już postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę i pomimo, że na kilka dni przed zawarciem umowy z Nabywcą, zapadła w pierwszej instancji decyzja odmawiająca stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, to jednak „zważywszy na ważkość argumentacji skarżących i powołane przez nich przepisy prawa, z którymi według nich decyzja o pozwoleniu na budowę była sprzeczna, Deweloper musiał nabrać wątpliwości co do ostatecznego wyniku postępowania o stwierdzenie nieważności. Obowiązkiem Dewelopera jest zapoznanie się z treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. „Rażące naruszenie zasad przez projektanta, a następnie organ administracyjny nie może być źródłem przypisania Deweloperowi dobrej wiary.” Tym samym uznano, że Deweloper winien dokonać zwrotu wpłaconych przez Nabywcę kwot.

Wyrok SN  z dnia 5 października 2016 r.  sygn. akt III CSK 376/15

Autor: Joanna Gaik, aplikant radcowski w Kancelarii GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – radcowie prawni spółka partnerska”

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA