REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni dzwonek na skorzystanie z programu MdM

 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Ostatni dzwonek na skorzystanie z programu MdM /Fotolia
Ostatni dzwonek na skorzystanie z programu MdM /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek 2017 roku przyniósł możliwość skorzystania z drugiej puli środków dofinansowań w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM). Trzeba się jednak śpieszyć, ponieważ zainteresowanie jest ogromne. Ci, którym się to nie uda, będą mieli szansę skorzystać z pierwszej części środków przeznaczonych na rok 2018, który jest jednocześnie ostatnim rokiem funkcjonowania programu.

Wnioski na rok 2017 można było składać wcześniej, ale limity zostały osiągnięte już w lipcu. Przepisy przewidują, że w sytuacji gdy 50% środków przeznaczonych na dany okres zostanie przyznane, kolejna pula będzie dostępna dopiero na początku roku, którego dotyczą dofinansowania.

REKLAMA

Kwota przeznaczona na rok 2017 wynosiła 746 mln zł, a ponieważ została niemal w połowie wykorzystana, druga pula, która zostanie rozdysponowana nie przekroczy 382 mln złotych.

Zobacz: Mieszkania dla Młodych

- Nauczeni doświadczeniem z lat poprzednich przewidujemy, że środki rozejdą się bardzo szybko - komentuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - Wiele osób jest dobrze przygotowanych, mają już zebraną odpowiednią dokumentację i jedyne co im pozostaje to złożyć wniosek do banku - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki programu MdM

REKLAMA

Najważniejsze kryteria, które musi spełniać osoba starająca się o dofinansowanie to limit wieku - 35 lat (w przypadku małżeństw, brany pod uwagę jest młodszy z małżonków), nieposiadanie na własność żadnej nieruchomości, także w przeszłości; a powierzchnia lokalu, który chcemy zakupić nie może przekroczyć 75 mkw. Warunek wieku nie dotyczy rodzin i osób samotnie wychowujących z co najmniej trójkę dzieci, a wielkość lokum dla takich beneficjentów zwiększa się o 10 mkw.

Warunkiem koniecznym uczestnictwa w programie jest zaciągnięcie kredytu. Musi on zostać przyznany wyłącznie na zakup mieszkania, co najmniej na 15 lat, w polskiej walucie, a kwota musi pokrywać co najmniej 50% całej ceny mieszkania. Niezbędne jest także posiadanie własnych środków przy staraniu się o kredyt, od stycznia jest to 20% całościowej kwoty kredytu.

- Podniesienie wymaganego wkładu własnego w ubiegłym roku do 15% nie zmniejszyło znacząco popytu - komentuje Piotr Kijanka. - W związku z tym, obowiązujące aktualnie 20% nie powinno wyhamować zainteresowania. Co więcej, jest to niemal ostatnia szansa by skorzystać z programu - dodaje.

Ostatni dzwonek

Kto nie podjął jeszcze decyzji, a wciąż się zastanawia, musi się śpieszyć. Pula na ten rok rozejdzie się w ekspresowym tempie, a gdy to nastąpi, zaczną maleć środki na przyszły. Kto nie zdąży, będzie mieć możliwość składania wniosku na rok 2018. Należy jednak pamiętać, że zostaną one wstrzymane kiedy przekroczą 50% przeznaczonej kwoty (762 mln zł), co jest wielce prawdopodobne, biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie. Dodatkowo, należy pamiętać, że 2018 to ostatni rok, w którym MdM będzie obowiązywać. Zastąpi go program  Mieszkanie Plus, który zamiast wsparcia w zakupie własnego mieszkania będzie koncentrował się na tworzeniu zasobów tanich mieszkań przeznaczonych do wynajmu.

Zobacz także: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA