REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim

 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim
Wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim

REKLAMA

REKLAMA

Już od kilku lat obserwujemy istotny wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim. Nie widać oznak sezonowości w tej branży, można powiedzieć, że sezon na zakup mieszkań trwa przez cały rok. Czy w związku z tym kolejne miesiące będą równie dobre dla deweloperów?

Sprzedaż nieruchomości rośnie w siłę

REKLAMA

Według raportów przygotowanych przez NBP, sytuacja na rynku nieruchomości w ciągu wszystkich czterech kwartałów 2015 roku pozostawała zrównoważona. Tego samego dowodzą raporty firmy doradczej REAS, która przebadała łącznie sześć rynków o największej skali obrotów (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź). Liczba transakcji w I kwartale osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła blisko 11,5 tys. mieszkań. Drugi kwartał 2015 roku był lepszy od poprzedniego, a trzeci  to ponad trzynaście tysięcy sprzedanych mieszkań. Bardzo dobrym podsumowaniem wyjątkowo udanego roku dla deweloperów okazał się ostatni kwartał 2015 r. Na sześciu rynkach o największej skali obrotów sprzedano ponad 14,4 tys. mieszkań, a w całym roku sprzedaż wyniosła blisko 52 tysiące. 

REKLAMA

- Możemy zauważyć, że niezależnie od pory roku, sprzedaż systematycznie rośnie – komentuje Piotr Kijanka Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo - co więcej, rośnie niemal nieprzerwanie od 2013 roku - dodaje.

Zebrane dane to potwierdzają. W pierwszym kwartale 2014 roku liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu rynków była wyższa od tych z IV kwartału 2013 roku i wyniosła nieco ponad 11 tys. mieszkań. I choć w II kwartale 2014 roku liczba transakcji zmniejszyła się o ok. 6% w porównaniu z poprzednim kwartałem, to jednak czwarty kwartał z rzędu utrzymywała się wysoka liczba transakcji, nie notowana na polskim rynku mieszkaniowym od okresu szczytu boomu, czyli początku 2007 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rządowe dofinansowania napędzają sprzedaż bardziej niż pora roku

Ważną rolę na rynku pełnią programy rządowe. Od przeszło dwudziestu lat, polityka mieszkaniowa skupiała się na wsparciu sektora własnościowego, pierwotnie poprzez ulgi mieszkaniowe, następnie przez program Rodzina na Swoim. Obecny od 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych zapewnia dofinansowanie wkładu własnego. Nie maleje liczba wniosków o dopłaty składanych w ramach programu MdM. W Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu liczba wniosków złożonych w I kwartale 2015 roku wyraźnie wzrosła w porównaniu z poprzednim i była najwyższa w tych miastach od początku działania programu. W Krakowie wzrost był niewielki, ale także oznaczało to rekordowo dużą liczbę w skali kwartału. Liczby złożonych wniosków wzrosły także nieznacznie w Gdańsku i Łodzi, ale nie dorównały wynikom z początku 2014 roku. Trzeba podkreślić, że skala wsparcia rynku przez MdM nadal rośnie. W II kwartale liczba wniosków o dopłaty składanych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w większości analizowanych miast, zgodnie z danymi BGK, wzrosła w porównaniu z kwartałem poprzednim. Największy wzrost (o 24%) miał miejsce w Krakowie.

Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018


- Z tego jasno wynika, że branża deweloperska nie jest sezonowa - ocenia Kijanka - Możliwość skorzystania z tego typu ulg i dofinansowań oznacza wzrost zainteresowania. Niezależnie od pory roku, popyt na mieszkania jest duży. Wbrew pozorom, wakacje to nie jest martwy okres, bowiem ludzie wykorzystują urlop, aby móc na spokojnie wybrać idealne mieszkanie. Z kolei pod koniec roku, można zaobserwować duże ożywienie, spowodowane obawą o podwyżki, ale to i tak nie przesądza o tym, że to branża sezonowa. Takie same tendencje zauważamy we wszystkich trzech miastach, w których prowadzimy działalność czyli w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach – dodaje.

Prognozy na przyszłość

Zdaniem firmy REAS, gdyby wyniki I kwartału 2016 roku miały być podstawą prognozy na dalszą część roku, uzasadniona byłaby zapowiedź kolejnych rekordów sprzedaży. Istnieje powód, dla którego w przewidywaniach tych wskazana jest pewna ostrożność. Jest to szczególny charakter I kwartału, w którym sprzedaż napędzana była przez kupujących w programie MdM. Wyczerpanie środków dopłaty z puli na rok 2016 i ograniczony dostęp (50%) do puli środków na kolejne lata może skutkować wyraźnym spadkiem popytu w segmencie lokali w końcówce tego roku. Jak prognozuje REAS, w najbliższych kwartałach wyczerpywanie się środków z programu Mieszkanie dla Młodych i stopy procentowe będą najsilniej wpływać na sytuację na rynku.

- Delikatne ożywienie w stosunku do całego roku można zaobserwować jedynie w końcówce roku, czego główną przyczyną jest wyższy wkład własny do kredytów hipotecznych do 20%, obowiązujący od stycznia 2017 roku - zauważa Piotr Kijanka.

Wysokość sprzedaży w branży jest warunkowana szeregiem czynników, z których pora roku wydaje się od kilku lat najmniej istotna. Na rynku nieruchomości hossa nieustająco trwa, a z prognoz wynika, że pomimo wyczerpania się programów rządowych, można liczyć na równie wysokie rezultaty w kolejnych miesiącach.

Zobacz także: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA