REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie niedaleko lotniska - warto kupić?

Mieszkanie niedaleko lotniska - warto kupić? /fot. Fotolia
Mieszkanie niedaleko lotniska - warto kupić? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dźwięk, który towarzyszy startowaniu lub lądowaniu dużych samolotów pasażerskich z pewnością nie należy do najcichszych. Dodatkowo, nie jest on słyszalny jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, ale też w odległości przekraczającej nawet 5 km, zwłaszcza na drodze startowej samolotów.

REKLAMA

Właśnie ze względu na hałas, mieszkanie w pobliżu dużego lotniska może być bardzo uciążliwe. Może także zagrażać zdrowiu, bowiem jak dowiedli brytyjscy naukowcy, ciągłe narażenie na wysoki poziom hałasu prowadzi do zwiększenia poziomu hormonu stresu. To z kolei wpływa na zwiększone ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko udaru oraz chorób sercowo-naczyniowych. Polskie lotniska nie są wprawdzie tak duże i nie przyjmują tylu samolotów, co wykorzystane w badaniach lotnisko Heathrow w Londynie, jednak hałas w ich pobliżu również jest spory.

REKLAMA

Największy w Polsce jest stołeczny port lotniczy na Okęciu, czyli Lotnisko Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku obsłużył on ponad 11,2 mln osób. Drugie pod tym względem było krakowskie lotnisko im. Jana Pawła II. Różnica była jednak znaczna, ponieważ w Balicach obsłużono o 7 mln pasażerów mniej. Z kolei będący na trzeciej pozycji Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zdołał obsłużyć 3,7 mln pasażerów.

Biorąc pod uwagę wymienione miasta okolice lotniska są najmocniej zaludnione w Warszawie. Dlatego w pobliżu znaleźć można zarówno domki jednorodzinne, jak i wiele budynków wielorodzinnych. Z kolei w okolicy lotnisk znajdujących się w dwóch pozostałych miastach przeważa zabudowa jednorodzinna, która dodatkowo nie jest intensywna. W Gdańsku jednak w ostatnim czasie w pobliżu portu lotniczego powstają także nowe osiedla mieszkaniowe.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Jak pokazuje poniższe zestawienie, mimo że lokalizacja mieszkań i domów w pobliżu lotnisk  ma zdecydowanie więcej wad niż zalet, ich ceny ofertowe nie są wcale niższe od podobnych lokali w innej lokalizacji – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. Mieszkania, mimo iż położone z dala od centrum, osiągają ceny w przeliczeniu na 1 m2, które zbliżają się do średniej ceny w mieście lub nawet ją przekraczają. Podobnie jest z domami, które dodatkowo często są oferowane w mniej pożądanej zabudowie bliźniaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań i domów położonych w pobliżu trzech największych lotnisk w Polsce, serwis Otodom.pl, wrzesień 2016

Lokalizacja

Odległość od lotniska
(w linii prostej)

Metraż

Cena całkowita

Cena
1 m2

Opis

Warszawa,
ul. Ryżowa

3 km

73 m2

515 000 zł

7 055 zł

mieszkanie 3-pokojowe w bloku z 2008 r., wysoki standard

Raszyn k/Warszawy

2 km

47,5 m2

275 400 zł

5 798 zł

mieszkanie 3-pokojowe w bloku z 1975 r., wyremontowane

Warszawa, Włochy

0,6 km

204

936 000 zł

4 588 zł

dom w zabudowie bliźniaczej, 5-pokojowy

Kraków,
ul. Weryhy-Darowskiego

2,4 km

31,2 m2

219 000 zł

7 019 zł

kawalerka w bloku z 2004 r., wysoki standard

Balice k/Krakowa

0,7 km

292 m2

1 095 000 zł

3 750 zł

dom wolnostojący na działce o pow. 17 a, gotowy do zamieszkania

Szczyglice k/Krakowa

1 km

162 m2

399 000 zł

2 463 zł

dom w zabudowie bliźniaczej, 5-pokojowy

Gdańsk,
ul. Kadetów

0,8 km

90 m2

365 000 zł

4 056 zł

mieszkanie 3-pokojowe w bloku z 1990 r., dwupoziomowe

Gdańsk,
ul. Majora Słabego

1,8 km

33,5 m2

239 000 zł

7 134 zł

kawalerka w bloku z 2013 r., wysoki standard

Gdańsk,
ul. Wiśniowa

0,2 km

140 m2

655 000 zł

4 679 zł

dom w zabudowie bliźniaczej, 5-pokojowy

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Plusy mieszkania blisko lotniska mogą docenić chyba tylko osoby często korzystające z jego usług, bądź pracujące tam na co dzień. Pozostałym uciążliwości związane z taką lokalizacją nie zrekompensują nawet liczne tereny zielone wokół.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA