| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Komórka lokatorska, pomieszczenie przynależne czy piwnica?

Komórka lokatorska, pomieszczenie przynależne czy piwnica?

Dawniej komórka lokatorska funkcjonowała pod określeniem piwnica. Funkcja tego pomieszczenia pozostała jednak taka sama – trzymanie przetworów, rowerów, narzędzi i generalnie wszystkiego, co nie zmieściło się w mieszkaniu.

W  świetle prawa komórka lokatorska stanowi część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli nie przylega bezpośrednio do tego lokalu (art. 2 ust 4 ustawy o własności lokali). W praktyce jest to pomieszczenie przypisane do danego mieszkania, z którego właściciel może sobie dowolnie korzystać, jest to taka dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

W starych blokach z wielkiej płyty komórki lokatorskie zwane piwnicami znajdowały się na kondygnacji -1, które w całości przeznaczane były na pomieszczenia do przechowywania. Zasadą było, że każde mieszkanie posiadało chociażby najmniejszą piwnicę prowizorycznie oddzieloną od innych.

W ostatnich latach na podziemnych kondygnacjach projektuje się najczęściej garaże lub miejsca parkingowe, czasem pomieszczenia na rowery. Komórki lokatorskie znajdują się tam, gdzie jest trochę wolnego miejsca do zagospodarowania. W porównaniu ze starszymi budynkami, komórki w nowych blokach są mniejsze i jest ich zdecydowanie mniej niż mieszkań. Poprawił się za to dostęp do komórek – czasem znajdują się ona na tej samej kondygnacji co mieszkanie, a jeśli są w podziemiu można do nich zjechać windą.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Analizując oferty zamieszczone na portalu otoDom.pl, można zauważyć, że największą dostępnością komórek lokatorskich charakteryzuje się oferta w Gdańsku. Blisko 70% mieszkań oferowanych na sprzedaż i 40% na wynajem posiada takie pomieszczenie. Również w Poznaniu znaczny odsetek mieszkań na sprzedaż ma komórkę, gorzej jest jednak na rynku najmu (zaledwie 18%). W Warszawie i Krakowie mieszkania z komórką lokatorską mają podobny udział zarówno w ofercie na sprzedaż jak i wynajem. Najmniej takich mieszkań jest we Wrocławiu.

Udział mieszkań z komórką lokatorską w ofertach na sprzedaż lub wynajem

Miasto

Mieszkanie na sprzedaż

Mieszkanie do wynajęcia

Kraków

51%

22%

Warszawa

53%

24%

Poznań

61%

18%

Wrocław

46%

26%

Gdańsk

68%

40%

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie ofert zamieszczonych na portalu otoDom.pl

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla, że dodatkowe miejsce do przechowywania jest szczególnie potrzebne osobom mieszkającym w małych mieszkaniach lub takich bez balkonu. Każde dodatkowo pomieszczenie, gdzie można wynieść niepotrzebne na co dzień rzeczy jest w takich przypadkach na wagę złota. W przypadku rynku najmu warto zwrócić uwagę, że część wynajmujących udostępnia komórkę lokatorską, ale za dodatkową opłatą.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Chociaż komórka lokatorska stanowi pomieszczenie dodatkowe to często może zadecydować o zakupie danego mieszkania. Mieszkania z przestronna komórką zlokalizowaną na tej samej kondygnacji z pewnością będą się cieszyły dużo większym zainteresowaniem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »