REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drzewo na działce a przepisy prawne

Drzewo na działce a przepisy prawne / fot. Fotolia
Drzewo na działce a przepisy prawne / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzona w pośpiechu ustawa o lasach wywołała zamieszanie nie tylko wśród prywatnych właścicieli lasów, ale w dużej mierze pośród posiadaczy domów na częściowo zalesionych działkach.

Po szeroko komentowanej ustawie o ustroju rolnym, przyszedł czas na prywatne lasy i działki z użytkami leśnymi. Od 30 kwietnia obowiązuje bowiem nowa ustawa o lasach, która daje Skarbowi Państwa możliwość pierwokupu ziemi, której choćby kawałek jest oznaczony w ewidencji jako użytek leśny.

REKLAMA

Leśniczy zdecyduje

Czy to oznacza, że chcąc sprzedać dom lub działkę, na której rosną drzewa, będziemy musieli składać zapytanie do Lasów Państwowych? Tak, ale za pośrednictwem notariusza, który przygotowując wstępną umowę sprzedaży, skieruje także odpowiednie pismo do nadleśniczego, pod którego podlega dany obszar. To właśnie nadleśniczy będzie miał miesiąc na decyzję, czy chce nabyć w drodze pierwokupu określoną nieruchomość gruntową, również ze znajdującym się na niej budynkiem. Będzie miał także prawo zakwestionować transakcję i, jeżeli w jego mniemaniu cena nieruchomości wyda się zbyt wysoka, przystąpić do wyceny za pośrednictwem rzeczoznawcy. Nie byłoby problemu, gdyby oferta, którą zaoferowałby nadleśniczy była taka, jak kwota uzgodniona pomiędzy sprzedającym, a kupującym. To w wielu przypadkach może jednak nie mieć miejsca. Zatrudniony rzeczoznawca ma prawo ustalić cenę o wiele niższą od oczekiwanej przez właściciela. Co może w tym przypadku zrobić posiadacz takiej nieruchomości? Oczywiście podważyć wycenę i skierować sprawę do sądu. Taka sytuacja rodzi dodatkowe problemy i czas oczekiwania, który w wielu przypadkach może potrwać nawet kilka lat i zniechęcić wielu zdecydowanych kupujących. Problemów nie będą mieli za to właściciele, którzy zdecydują się przepisać ziemię na rzecz swoich najbliższych oraz osoby dziedziczące nieruchomość.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Rynek nieruchomości czeka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ograniczenie oraz wydłużenie czasu sprzedaży częściowo zalesionej nieruchomości może spowodować duży spadek zainteresowania kupujących. Wielu z nich, dla własnego komfortu i oszczędności czasu, będzie szukać ofert domów oraz działek, na których terenie nie występują żadne użytki leśne. Wbrew pozorom może okazać się to nie takie łatwe. Wystarczy przytoczyć przykład podwarszawskich miejscowości, w których znaczna część działek jest częściowo zalesionych.

Jak zdaniem ekspertów na taką sytuację zareaguje rynek nieruchomości? Kuba Karliński z serwisu DzialkaDlaCiebie.pl twierdzi, że na razie jest to zbyt świeży temat, by wysnuwać daleko idące wnioski. – Podobnie jak w przypadku gruntów objętych restrykcjami ustawy rolnej, tak w sytuacji działek i domów z użytkami leśnymi, jeszcze w kwietniu można było zauważyć znaczny wzrost liczby transakcji. Teraz wszyscy czekają na pierwsze sygnały, które rzucą światło na sprzedaż tego typu nieruchomości. Może okazać się, że Lasy Państwowe w większości przypadków nie będą zainteresowane zakupem, co na nowo uruchomi rynek – komentuje Kuba Karliński.

Eksperci zgodnie twierdzą, że w najlepszym przypadku doprowadzi to do przedłużenia etapu sprzedaży działek i gruntów leśnych, gdzie transakcja będzie przebiegała dwuetapowo. W najgorszym razie, do nadmiernej ingerencji nadleśnictwa i zatrzymania rynku sprzedaży gruntów z użytkami leśnymi.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Ustawa o lasach przez wielu nazywana jest klonem ustawy rolnej, gdzie Lasy Państwowe pełnią taką samą rolę co Agencja Nieruchomości Rolnych. Ustawa oficjalnie ma dwa szczytne cele. Pierwszym jest oczywiście zatrzymanie lasów w polskich rękach i ochrona przed niekontrolowanym wykupem. Drugą intencją jest wywiązanie się Lasów Państwowych z Krajowego Programu Zwiększenia Lesistości, dzięki któremu już w 2020 r. areał leśny ma stanowić 30 proc. powierzchni kraju, a w 2050 r. już 33 proc.

Autor: Agata Szlęzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA