reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego trzeba znaleźć odpowiednią nieruchomość, ale też dewelopera, który będzie godny zaufania. Czy potencjalni kupujący w ogóle sprawdzają na ile rzetelny jest deweloper przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie? A jeśli tak, jakie mają na to sposoby.

Podczas  Badania dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie serwisu Otodom.pl pytano uczestników o różne aspekty zakupu mieszkania. W badaniu wzięło udział 510 osób, które w ostatnim czasie kupiły mieszkanie lub dom w inwestycji deweloperskiej nie starszej niż 2 lata, w jednym z pięciu największych miast Polski (Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu lub Poznaniu). Jedynie co piąta z nich wskazała jako wadę mieszkania z rynku pierwotnego możliwość bankructwa dewelopera. Tak niski odsetek świadczy o dużym zaufaniu dla tego rodzaju firm, mimo że upadłość dewelopera oznacza dla kupującego spore problemy.

Zaledwie co dziesiąty ankietowany uznał, że jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze konkretnego mieszkania lub domu jest wiarygodność dewelopera. Jednak z drugiej strony, aż 80% osób sprawdziło dewelopera przed dokonaniem zakupu nieruchomości. Korzystali oni z trzech podstawowych metod, często łącząc je ze sobą, co obrazuje poniższy wykres.

Zobacz serwis: Inwestycje

Gdzie potencjalni klienci sprawdzają wiarygodność dewelopera?

Najwięcej badanych (58%) szukało informacji o deweloperze za pomocą internetu. Analitycy z Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. wyliczają jakie daje to możliwości w zakresie sprawdzenia wiarygodności firmy. Najczęściej wykorzystywanym źródłem informacji jest strona internetowa dewelopera, gdzie znajdują się ogólne informacje o podmiocie oraz jego inwestycjach, tych obecnych oraz już realizowanych. Kolejnym źródłem są fora internetowe, gdzie osoby mające do czynienia z danym deweloperem dzielą się doświadczeniami z innymi. Ważnym punktem może być Krajowy Rejestr Sądowy, w którym opisane są najważniejsze informacje, m.in. siedziba przedsiębiorstwa, forma prawna oraz nazwiska osób reprezentujących. Widnieją tam także zapisy dotyczące upadłości, czy likwidacji spółki.

Zdecydowanie mniej osób, bo tylko 1/3, korzystała z opinii znajomych oraz rodziny. Podobna liczba odwiedzała miejsca poprzednich inwestycji dewelopera, którego chcieli sprawdzić. Inne metody, wybrane przez zaledwie 2% respondentów, to m.in. sprawdzenie rejestru dłużników, bezpośrednia rozmowa z deweloperem oraz skorzystanie z porady prawnej.

Zobacz serwis: Dom i prawo

To czy deweloper jest wiarygodny okazało się nieistotne dla 16% respondentów. Te osoby nie sprawdziły w żaden sposób czy deweloper, od którego zamierzają kupić mieszkanie lub dom, jest godny zaufania. Jednak w porównaniu z rokiem poprzednim widać dużą zmianę, ponieważ odsetek takich osób spadł aż o 7 punktów procentowych.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zauważa, iż jak wskazują wyniki przeprowadzonego badania reputacja dewelopera nie jest czynnikiem wiodącym przy wyborze konkretnego mieszkania lub domu. Jednak nie można powiedzieć, że nie jest ona ważna. Niesprawdzona  firma może przysporzyć wiele kłopotów. W najgorszym wypadku sprawa może nawet zakończyć się w sądzie, gdzie trzeba będzie dochodzić swoich racji. Właśnie dlatego warto zweryfikować wiarygodność dewelopera, z którym zamierzamy podpisać umowę. Gdyby jeden z deweloperów okazał się mało wiarygodny, zawsze możemy skorzystać z usług innego, zwłaszcza że w ostatnim czasie obserwujemy wysyp nowych inwestycji w dużych miastach.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama