REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy włączenie mieszkań z rynku wtórnego do MdM odbierze klientów deweloperom?

Czy włączenie mieszkań z rynku wtórnego do MdM odbierze klientów deweloperom? /fot. Fotolia
Czy włączenie mieszkań z rynku wtórnego do MdM odbierze klientów deweloperom? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych wywołały poruszenie na rynku mieszkaniowym. Objęcie nim mieszkań z rynku wtórnego sprawia, iż deweloperzy zyskali konkurencję. Jak bardzo powinni się jej obawiać?

Na początku przypomnijmy sobie, jak wyglądał rozkład liczby udzielonych kredytów ze względu na rodzaj rynku w poprzedniku obecnego programu, czyli w „Rodzinie na Swoim”.

REKLAMA

Procentowy udział udzielonych kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” w latach 2007-2013

Uwaga: Dopełnienie do 100% udzielonych kredytów przeznaczone było na budowę domu jednorodzinnego

Źródło: Grupa Emmerson S.A., Dział Badań i Analiz na podstawie danych BGK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Inwestycje

REKLAMA

Jak możemy zauważyć na powyższym wykresie, kupujący korzystający ze wsparcia państwa w nabyciu pierwszego mieszkania zdecydowanie częściej decydowali się na lokale z drugiej ręki. To niezbyt dobry znak dla deweloperów. Warto jednak zwrócić uwagę, iż na przestrzeni trwania programu „Rodzina na Swoim” przedsiębiorcy wyciągali wnioski i lepiej przystosowywali swoją ofertę zwiększając swój udział w tak określonym rynku. Oczywiście nie bez wpływu były w \ także zmiany dokonywane w trakcie obowiązywania programu, w szczególności korekta wskaźnika służącego do obliczania limitu cenowego, która znacząco poprawiła dostępność kwalifikujących się do niego mieszkań.

Dzisiaj sytuacja jest zgoła odmienna. W chwili obecnej deweloperzy dysponują już ofertą sprofilowaną pod wymogi programu. Właściciele mieszkań wystawionych na sprzedaż będą potrzebować z kolei trochę czasu by dostrzec nową możliwość przyciągnięcia klienta. Ponadto deweloperzy wciąż będą mieli w danej lokalizacji możliwość ustalenia wyższej ceny. Limit cenowy dla ryku pierwotnego pozostał na dotychczasowym poziomie sięgającym 1,1 wskaźnika kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Sprzedający mieszkania używane będą musieli zadowolić się niższą ceną  - limit na poziomie 0,9 średniego kosztu odtworzenia. Takie rozwiązanie wciąż będzie stawiać zatem na preferowanej pozycji deweloperów.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Z pewnością wprowadzenie do MdM rynku wtórnego otworzy szansę skorzystania ze wsparcia państwa osobom mieszkającym w mniejszych ośrodkach, w których działalność deweloperska nie jest rozwinięta. W tym kontekście nie będzie to jednak odebraniem dotychczasowych klientów deweloperom, ale objęcie nim wyłączonej z niego do tej pory grupy odbiorców.

REKLAMA

Należy zwrócić uwagę, iż na najnowszych zmianach w pewnym stopniu mogą skorzystać też deweloperzy, którzy w swoich inwestycjach dysponują większymi metrażami. W przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci zniesiony został wymóg nieposiadania wcześniej własnego mieszkania. W połączeniu ze zwiększeniem kwoty dopłaty (z 15% do 30%) i powiększeniem metrażu, od którego jest ona liczona (z 50 do 65 mkw.) może to skłonić takie rodziny do poważnego zastanowienia się nad zmianą dotychczasowego mieszkania.

Niektórym sprzedającym mieszkania z drugiej ręki nowe możliwości pozwolą skuteczniej sfinalizować sprzedaż, a jeśli osoby takie zamierzały podnieść standard swojego lokum, to i tak środki ostatecznie mają szansę trafić do dewelopera.

Reasumując – włączenie rynku wtórnego do MdM nie będzie dla deweloperów oznaczać katastrofy. Muszą oni jednak liczyć się z tym, iż część potencjalnych beneficjentów zdecyduje się na zakup mieszkania używanego. Można jednak spodziewać się, iż część pieniędzy wprowadzonych tą drogą na rynek mieszkaniowy powróci nieco innym kanałem do deweloperów. Tak czy inaczej nie będą oni mogli już planować swoich inwestycji jedynie pod kątem formalnych wymogów programu, ale cały czas będą musieli teraz obserwować działania i postawę sprzedających mieszkania na rynku wtórnym w konkurencyjnych dla ich projektów lokalizacjach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA