REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozbyć się członka wspólnoty ?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota nie jest bezradna wobec właściciela lokalu który nie płaci czynszu, czy uprzykrza życie sąsiadom. Może od niego ściągnąć pieniądze w drodze postępowania sądowego, a nawet przymusowo zlicytować jego mieszkanie.

Stopień trudności : średni/ trudny.

REKLAMA

Koszt: zależny od wartości mieszkania/wysokości czynszu.

Wymagane dokumenty: odpis z księgi wieczystej lokalu

Dokument potwierdzający prawo do reprezentowania wspólnoty (np. odpis z księgi wieczystej budynku – z wpisanym zarządcą).

Krok 1: Kiedy można podjąć kroki sądowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o własności lokali pozwala wspólnocie na przymusową licytację lokalu należącego do jednego z jej członków w określonych okolicznościach:

  • Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych opłat
    • Rozumie się przez to nie tylko zupełne zaleganie z opłatami, ale również wpłaty niepełne, cząstkowe.
    • Ustawodawca nie uściślił co oznacza długotrwałe zaleganie z czynszem, należy jednak założyć odnosi się to do okresu co najmniej kilku miesięcznego (4-6 miesięcy).
  • Jeśli wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym.
    • Jest to przesłanka niezależna od zalegania z czynszem.
    • Rozumie się przez nią zachowania, które są uciążliwe w stopniu znacznym, uniemożliwiające normalne korzystanie z innych lokali, oraz nieruchomości wspólnej
    • Pod tę przesłankę „podpadają” również akty dewastacji mienia wspólnego, napaści czy groźby w stosunku do innych współlokatorów
MEDIACJA I ROZEZNANIE W SYTUACJI:

Wspólnota i jej zarząd powinna podjąć wszelkie czynności do polubownego rozwiązania sprawy (podlega to ocenie sądu i może mieć wpływ na przebieg rozprawy). W szczególności należy wytłumaczyć z lokatorem powody zalegania z opłatami. To czy mają one charakter stały czy przejściowy. Można zobowiązać lokatora do wniesienie brakujących opłat, pod rygorem przeprowadzenia ww. postępowania. Dla potrzeb procesowych negocjacje i wyjaśnienia powinny mieć formę pisemną- jeśli lokator nie przyjmuje pism, należy je nadać listem poleconym i zachować dowód nadania.

W przypadku naruszenia porządku należy pisemnie zobowiązać lokatora do przestrzegania określonych norm zachowania pod rygorem wytoczenia ww. powództwa. W przypadku interwencji Policji, należy dokumentować przebieg kontroli, aby móc później wykorzystać to ewentualnym procesie.

Krok 2: uchwała członków wspólnoty.

Podjęcie decyzji o skierowaniu do sądu powództwa o licytację lokalu, należy do spraw przekraczających zwykły zarząd. W związku z czym wymaga uchwały członków wspólnoty oraz udzielenia odpowiedniego pełnomocnictwa zarządowi.

Jest to duży problem w „małych wspólnotach”. W takiej sytuacji wymagana jest bowiem jednomyślność wszystkich właścicieli – w tym paradoksalnie również tego, wobec którego ma być skierowane powództwo. Jedynym wyjściem z impasu jest w takiej sytuacji skierowanie do sądu wniosku o upoważnienie wspólnoty do podjęcia decyzji przez sąd (do złożenia wniosku upoważnieni są właściciele posiadający co najmniej 50 % udziałów we współwłasności łącznej).

Krok 3: Sporządzanie pozwu

Jak sporządzać pisma procesowe: porównaj

Sąd: Sąd okręgowy właściwy miejscowo dla nieruchomości

Powód: Wspólnota mieszkaniowa, reprezentowana przez np. zarząd

Pozwany: właściciel (właściciele) lokalu : uwaga jeśli lokal należy do kilku osób- należy wskazać je wszystkie

Wartość przedmiotu sporu (WPS): wartość mieszkania- przybliżona (zaokrąglona do pełnego złotego w górę)

Przykład: 134.134.01 zł = 134.135 zł.

Tytuł: Pozew o nakazanie sprzedaży oddzielnej własności lokalu

Żądania pozwu:

- o nakazanie sprzedaży lokalu należącego do …….. o nr kw …….. w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości,

- o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu wg norm przepisanych

- o rozpoznanie sprawy również pod nieobecność powódki.

Uzasadnienie:

W uzasadnieniu musimy przedstawić wszystkie okoliczności wypełniające dyspozycję art. 16 ustawy o własności lokali (wskazane w kroku 1).

Przykładowo:

  • W przypadku zalegania z czynszem należy:
    • Podać jego wysokość.
    • Podać okres zaległości.
    • Przedstawić korespondencję z lokatorem.
    • Przedstawić zestawienie zadłużenia lokalu z księgowości wspólnoty.
  • W przypadku zakłócania spokoju, dewastacji i innych przesłanek związanych z zachowaniem lokatora:
    • Należy opisać przebieg zdarzeń
    • Powołać dowody:
      • Z protokołów policji (jeśli były interwencje)
      • Z zeznań świadków – powołując dowód z ich zeznań należy wskazać ich dane osobowe oraz adres na jaki należy ich wzywać na rozprawę.
  • Opisać, iż niemożliwe było polubowne rozwiązanie konfliktu.

Podpis: Pod pozwem muszą się podpisać osoby uprawnione do reprezentacji wspólnoty

Krok 4: Wyliczenie i wniesienie wpisu sądowego.

Wpis niestety może być wysoki. Wynosi bowiem 5% wartości mieszkania, które ma być poddane licytacji.

Dokładniej- stanowi 5% wartości przedmiotu sporu.

Wpis zaokrąglamy do pełnej złotówki w górę (podobnie jak WPS).

W przypadku, w którym wspólno wygra sprawę koszt wpisu jest jej zwracany przez lokatora- może być ściągnięty przez komornika podczas licytacji nieruchomości.

Wniesienie wpisu: Wpis należy opłacić w kasie sądu, lub przelać na jego konto (wykaz rachunków dostępny na stronie ministerstwa sprawiedliwości).

W tytule przelewu należy wpisać: (w miarę możliwości)- WYDZIAŁ SĄDU, oznaczenie powoda i pozwanego, oznaczenie „wpis”.

Krok 5: Skutki wyroku zasądzającego.

Skutkiem wyroku jest przeprowadzenie licytacji lokalu należącego do pozwanego. Licytację przeprowadza komornik za zgodą sądu.

W efekcie sprzedaży mieszkania, lokator traci swój tytuł prawny do mieszkania i może zostać z niego eksmitowany. Dostaje jednakże kwotę uzyskaną podczas licytacji- po odliczeniu kosztów procesu, oraz egzekucji.

Wspólnota nie musi zapewniać lokalu zastępczego.

Uwagi ogólne:

  •  ww. postępowanie powinno być ostatecznością. Pochopne, lub bezpodstawne wytoczenie powództwa spowoduje utratę wpisu sądowego.
  •  spłacenie przez lokatora zadłużenia wobec wspólnoty nie powoduje oddalenia powództwa!
  •  postępowanie jest drogie i może być długotrwałe
  •  warto zastanowić się nad skierowaniem sprawy do profesjonalisty.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA