Zgodnie z prawem, hipoteka jako taka wygasa wraz ze spełnieniem zobowiązania- automatycznie. Jednak ta automatyka nie działa w Sądzie Wieczystoksięgowym – musimy wnieść o jej wykreślenie… a także zapłacić za to. |
Stopień trudności: niski
Koszt: 100 zł
reklama
reklama
Wymagane dokumenty
- oświadczenie banku o spłacie kredytu
- formularz: KW_WPIS
Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
Polecany produkt: Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?
Polecany produkt: Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
Krok 1: wnosimy o zaświadczenie
Nasze samodzielne oświadczenie o chęci wykreślenia hipoteki nie jest wystarczające. Musimy mieć potwierdzenie(zaświadczenie) wierzyciela (zazwyczaj banku) o spłacie zadłużenia.
Jeśli naszym wierzycielem nie jest bank, dla skuteczności oświadczenia o spłacie długu, musi ono być sporządzone pisemnie z podpisem notarialnie poświadczonym- nie jest to wymagane dla dokumentów bankowych.
Dla dokumentów bankowych potrzebnych do wykreślenia hipoteki wymagana jest taka sama forma jak dla dokumentu o wpis hipoteki, a więc oświadczenie o zgodzie na wykreślenie hipoteki zawierające podpisy dwóch osób uprawnionych do składania oświadczeń w imieniu banku, a także pieczęć banku. Oświadczenie musi wskazywać, czy cała wierzytelność (kredyt) wygasła, czy tylko w części, co ma znaczenie dla dalszego istnienia zabezpieczenia. Przedmiot zabezpieczenia (mieszkanie) musi dokładnie odpowiadać lokalowi dla którego jest prowadzona księga wieczysta.
Jeżeli wierzytelność została zabezpieczona na rzecz osoby fizycznej lub prawnej, ważne jest wykazanie prawidłowej reprezentacji tej osoby- (np. poprzez załączenie odpisu z KRS spółki).
Zobacz także: Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?
Krok2: wnosimy o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Wniosek o wykreślenie hipoteki jest analogiczny do tego o jej wpis. Wniosek składamy na tym samym formularzu (KW_WPIS
Od strony „technicznej” wykreślenie jest równoznaczne z wpisem i jest tak samo traktowane proceduralnie. |
W tym samym miejscu na formularzu w którym wnosiliśmy o wpis hipoteki wnosimy o :
„wnoszę o wykreślenie hipoteki …. W kwocie …. Ustanowionej na rzecz …… . Podstawą do wykreślenia jest spłacenie długu zabezpieczonego hipoteką i tym samym jej wygaśnięcie. Na dowód załączono (np.) zaświadczenie o spłacie kredytu z dnia …… sporządzone przez ….. .