reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Pozyskiwanie środków na budowę domu energooszczędnego, lub jego termomodernizację

Pozyskiwanie środków na budowę domu energooszczędnego, lub jego termomodernizację

W domowym budżecie ogrzewanie to z racji naszego klimatu ważny punkt. Z roku na rok ceny źródeł energii rosną i należy spodziewać się podobnej tendencji w nadchodzących latach. Maleją światowe zasoby energetyczne, a przepisy regulujące standardy budowlane obrazują postawy proekologiczne.

Wskaźniki energooszczędności

EUco – wskaźnik energii użytkowej - podstawowy wskaźnik określający zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku. Im ten wskaźnik jest mniejszy, tym mniej ciepła tracimy przez przegrody zewnętrzne – ściany, okna i drzwi, dach, podłogę oraz na wentylację.

EK – wskaźnik energii końcowej, czyli tej dostarczonej do budynku, łącznie z kosztami jej przesyłu. To energia, za którą faktycznie płacimy.

EP – wskaźnik energii pierwotnej – określa zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do tego, by wytworzyć energię końcową do ogrzewanego domu, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Małe wartości wskazują na nieznaczne zapotrzebowanie i tym samym wysoką efektywność i użytkowanie energii chroniące zasoby i środowisko.

Czy budowa domu energooszczędnego jest dużo droższa?

Obniżenie poziomu energochłonności budynków to nieunikniony trend, który dotyczy zarówno istniejących, jak dopiero powstających domów. Termomodernizacja lub budowa budynku energooszczędnego to inwestycja, która zwraca się zwykle w ciągu kilku lat, a obawa, że budowa domu energooszczędnego pochłonie ogromne kwoty, jest zwykle mocno przesadzona. Szacuje się, że na dom energooszczędny trzeba wydać około 5% więcej niż na dom tradycyjny. W inwestycji pomocne są dopłaty na różne metody zmniejszenia energooszczędności budynku. Eksperci marki Purmo doradzają, jak pozyskać dodatkowe środki na termomodernizację lub budowę nowego domu.

Zobacz też: Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Czym jest dom energooszczędny?

- W kwestii budynków energooszczędnych panuje wiele nieuzasadnionych przesądów. Mieszają się pojęcia domów energooszczędnych i domów pasywnych. Inwestorzy obawiają się bardzo wysokich kosztów inwestycji, skomplikowanej budowy, dodatkowych problemów. Niejednokrotnie pojawiają się także wątpliwości, co do kształtu bryły budynku, rozmieszczenia okien, instalacji pompy ciepła. Tymczasem istnieje wiele metod ograniczenia energochłonności budynku i niekoniecznie ze wszystkich trzeba korzystać. Można wybrać te najbardziej optymalne dla danej działki, planowanego budynku i budżetu przeznaczonego na inwestycje. W decyzji powinien pomóc architekt oraz projektant instalacji grzewczej. Na pewno nie należy dokonywać samodzielnych adaptacji projektu, grozi to bowiem odrzuceniem wniosku o wypłatę dopłaty po weryfikacji gotowego budynku (a więc już po poniesieniu przez inwestora wszystkich kosztów budowy!)radzi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego firmy Rettig Heating.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama