reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zmiana adresu zameldowania – krok po kroku

Zmiana adresu zameldowania – krok po kroku

Jak się przemeldować? Jakie dokumenty będziemy musieli zmienić po dokonaniu przemeldowania? Czy na przemeldowanie musimy przeznaczyć cały dzień? Czy wszystko załatwimy w jednym urzędzie? Zobacz na co zwrócić uwagę i co ze sobą zabrać dokonując przemeldowania.

W związku ze zmianą miejsca zamieszkania warto zmienić również adres zameldowania. Planując pozostać pod nowym adresem kilka najbliższych lat warto zdecydować się na stały meldunek. Dodatkowo uprości to podpisywanie wszelkich umów, ponieważ po wpisaniu adresu zameldowania w rubryce adres korespondencyjny wpisuje się  „j.w.” zamiast wpisywać kolejny adres.

Wymeldowanie – czy jest konieczne?

Często przemeldowanie jest czynnością, której dokonuje się pierwszy raz w życiu, lub pierwszy raz po kilkunastu, lub kilkudziesięciu latach. Dawniej, aby zmienić adres zameldowania należało udać się do dotychczasowego urzędu dzielnicy wymeldować się, a następnie zameldować w urzędzie właściwym ze względu na nowy adres zameldowania.

Aktualnie wystarczy dokonać meldunku w nowym miejscu zameldowania, co automatycznie znosi poprzednie dane. Ze względu na częściowe zniesienie rejonizacji można załatwić formalności w dowolnie wybranym urzędzie.

Ustalenie terminu spotkania w urzędzie

W niemal każdym urzędzie istnieje system, dzięki któremu można umówić się na spotkanie – zarówno osobiście jak i przez Internet.

Aby osobiście umówić się na spotkanie w urzędzie należy skontaktować się z „informacją urzędu”. Otrzymamy tam potwierdzenie wizyty oraz numer sprawy, który następnie należy wpisać w urządzenie znajdujące się w urzędzie, aby odebrać numerek kolejki.

Umówienie spotkania przez Internet

Chcąc umówić się na spotkanie w urzędzie drogą internetową należy wejść na stronę internetową urzędu, do którego zamierzamy się udać. Następnie w specjalnym formularzu znajdującym się na stronie wybrać wydział, w którym chcemy załatwić daną sprawę, a także termin spotkania. Następnie otrzymamy potwierdzenie rezerwacji z identyfikatorem wizyty. Jest to specjalny numer, który wpisujemy w urzędzie w celu odebrania numerka kolejki.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Jak załatwić meldunek?

O ile wcześniej przygotujemy wszystkie potrzebne dokumenty, załatwienie spraw powinno pójść nam szybko i sprawnie. Będziemy potrzebować następujących dokumentów:
– dowodu osobistego, 
– aktu notarialnego potwierdzającego własność lokalu,              
– formularz zgłoszenie pobytu stałego.


Formularz zgłoszenia pobytu stałego jest dostępny w każdym urzędzie dzielnicy oraz na stronie internetowej urzędu miasta Warszawa. Jeżeli będziemy mieli przygotowane wszystkie dokumenty podczas wizyty w urzędzie cały proces przemeldowania nie zajmie nam nie więcej niż kwadrans. Na koniec otrzymujemy potwierdzenie o nowym adresie zameldowania.
Z jego pomocą będziemy mogli np. dokumentować swój meldunek przy zawieraniu umów:  
– o świadczenie usług telekomunikacyjnych,   
– o prowadzenie rachunku bankowego,             
– sprzedaży itd.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama