reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Wg z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli nabywamy własność rzeczy lub prawa majątkowych od najbliższej rodziny, (w tym zstępnych), czynność ta jest zwolniona z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez najbliższą rodzinę, w tym także zstępnych, zwolnione jest z obowiązku podatkowego, pod warunkiem zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym. Wg interpretacji Izby Skarbowej zwolnienie z opłat podatku nie tyczy się kwoty, którą pozyskamy ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku. Swoje orzeczenie argumentowane jest w ten sposób, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn  - przepisy o podatku od spadków i darowizn określają wyłącznie prawa i obowiązku należące do spadkodawcy w chwili jego śmierci. W efekcie, kwota którą spadkobierca uzyska w taki sposób nie spełnia powyższego warunku. Została ona bowiem uzyskana dopiero po śmierci spadkodawcy, przez co według izby skarbowej, stanowi cenę za zbywaną nieruchomość.

zobacz: Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?

Podsumowując – jeśli wolą osoby zmarłej było aby, spieniężyć przekazaną nieruchomość, kwota ze sprzedaży nieruchomości uzyskana w ten sposób wg fiskusa są obciążone daniną. A to dlatego, że transakcja została sfinalizowana w czasie do 5 lat od końca roku nabycia. Pozyskane środki kwalifikowane są jako przychód ze źródła definiowanego przez art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT.

zobacz:Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama