REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki pośredników nieruchomości – większe prawa klientów

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/

REKLAMA

Wszystkich tych, którzy planowali sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość korzystając z usług pośrednika nieruchomości od 25 grudnia 2014 r. obowiązuje nowa ustawa. Jest ona uzupełnieniem ustawy z dnia 20 marca 2000 r. Jest ona również zgodna z dyrektywą unijną 85/577/EWG, która spełnia europejskie normy chroniące konsumenta, który zawiera umowę poza lokalem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA

Trochę spóźniony prezent na koniec roku otrzymali wszyscy, którzy zamierzają  sprzedać, kupić lub wynająć korzystając z usług pośrednika nieruchomości. W dniu 25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa konsumencka, która jest uzupełnieniem do poprzedniej ustawy z dnia 20 marca 2000 r. i zgodnie z dyrektywą unijną 85/577/EWG spełnia europejskie normy chroniące konsumenta, zawierającego umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. Nowa ustawa jest ważna ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości. Jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wszystkie umowy między innymi z zarządcami nieruchomości i deweloperami.

Największa zmiana dotyczy odstąpienia od umowy oraz wymóg spełnienia określonych obowiązków informacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami możemy odstąpić od zawartej umowy w terminie 14 dni bez konieczności uzasadniania tej decyzji. Dodatkowo jeżeli udowodnimy, że pośrednik nieruchomości nie przekazał  wszystkich wymaganych przez ustawę informacji okres ten wydłuża się do 12 miesięcy.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Pamiętaj, że jeżeli pośrednik nieruchomości nie wykonał wszystkich obowiązków nałożonych na niego przez ustawę lub umowę nie należy mu się wynagrodzenie. Warto tutaj być dokładnym i szczegółowo opisać w umowie jego zakres pracy.

REKLAMA

Pośrednicy nieruchomości jak zawsze chcą mieć umowę z klientem, która będzie chroniła ich interesy w maksymalnym stopniu. Dlatego by się zabezpieczyć w pierwszych 14 dniach obowiązywania umowy – gdy klient może ją wypowiedzieć – nie będą podejmowali żadnych działań lub wpiszą dokładnie co będą robić i jaki jest tego koszt. Jak zawsze namawiam na szukanie takiego pośrednika nieruchomości, który będzie uczciwy i poinformuje klienta o konsekwencjach takiego lub innego działania.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowa umowa z pośrednikiem nieruchomości przeczytaj artykuły Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości lub Umowa pośrednictwa, a wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością

Inny problem wynikający z nowej ustawy to interpretacja często używanych w umowach określeń „termin realizacji zobowiązania”, „termin związania umową” lub „zobowiązuje się do dokonywania czynności”. Większość podobnych zapisów jest umieszczona już w rejestrze klauzul niedozwolonych i przed podpisaniem umowy warto sprawdzić czy nasza ich nie zawiera.

Często w umowach znajdują się zastrzeżenia uniemożliwiające klientowi agencji nieruchomości przez określony czas po rozwiązaniu umowy dokonywania transakcji z ich pominięciem. Teraz nie można jednoznacznie stwierdzić czy zgodnie z nową ustawą konsumencką takie zapisy mogą być nadal stosowane.

Ostatnia i chyba dla klientów agencji nieruchomości najważniejsza kwestia to ustalenie kryteriów oceny stopnia wykonania usługi po której nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Zapis ten będzie teraz najczęściej wykorzystywany przez pośredników nieruchomości w nowych umowach. Niestety interpretacja tego zapisu jest niejednoznaczna. Teraz aby uniknąć nieporozumień i problemów z tym związanych należy w umowie dokładnie opisać zakres pracy pośrednika nieruchomości jego wszystkie zadania, obowiązki i terminy.

Obecnie stosowane zapisy w stylu „przedmiotem umowy jest dokonywanie czynności zmierzających do wyszukania nabywcy i przygotowań niezbędnych do zawarcia umowy przeniesienia własności” są niewystarczające by prawidłowo określić kryteria oceny stopnia wykonania usługi. Jeżeli w umowie nie umieścimy wyraźnego zapisu dotyczącego np. wykonania zdjęć mieszkania – domu przez profesjonalnego fotografa to z pewnością zrobi to pośrednik. Jeżeli nie zobowiążemy pośrednika do analizy rynku lokalnego to otrzymamy tylko słowną informację, ile kosztuje nieruchomość w tej okolicy.
Przepaść między profesjonalnym fotografem, a amatorem jest ogromna podobnie jak między pisemną analizą, a luźnym stwierdzeniem. Konkretne zapisy dotyczące ustalenia kryteriów oceny stopnia wykonania usługi powinny być korzystne dla obu stron. Niestety oszczędzając czas i „własne pieniądze” większość pośredników będzie  się starała dalej unikać takich zapisów.

Czas pokaże jak nowe możliwości zostaną wykorzystane przez klientów agencji nieruchomości i w jaki sposób będą blokowane i ograniczane przez drugą stronę w „standardowych umowach”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA