REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/

REKLAMA

Sprzedając mieszkanie lub dom nie możemy pozwolić sobie na emocje i sentymenty. Kierując się nimi narażamy się na błędy, które opróżniają nam kieszenie.

REKLAMA

Zdecydowana większość osób sprzedających pierwszy raz uruchamia wyobraźnię i widzi za parę tygodni moment podpisania umowy oraz super kasę na koncie. Niestety aby podpisać umowę oraz otrzymać wymarzone pieniądze trzeba w cały proces włożyć sporo pracy i zazwyczaj upływa znacznie więcej czasu niż na początku się spodziewamy.

Dużo osób popełnia błąd sądząc, że ich mieszkania lub domy są wyjątkowe i to że przeżyli w nich wiele szczęśliwych lat – wychowali dzieci, wnuki – wpływa na cenę. Niestety prawda jest inna, realna wartość nieruchomości nie ma z tym nic wspólnego. To ile pokoleń szczęśliwie się w nim wychowało lub jakie wspomnienia nas łączą z tym miejscem, przy sprzedaży się nie liczy. Im wcześniej to zrozumiemy tym lepiej.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Często również sądzimy, że jeżeli kupiliśmy kiedyś np. dom za spore pieniądze to teraz nie może być on mniej warty.

REKLAMA

Przecież wszystko zdrożało! Nigdy nie wyceniajmy w oparciu o ceny jakie były na rynku nieruchomości kilkadziesiąt, kilkanaście lub kilka lat temu. Wartość nieruchomości uzależniona jest zawsze od aktualnego rynku i związanych z nim prognoz. Jest to trudna sytuacja dla właścicieli którzy sądzą, że dużo tracą. Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do szybkiego pozbycia się to można obserwować rynek i sprzedać wówczas gdy cena będzie do przyjęcia.

Zbywając samodzielnie nieruchomość będziemy musieli być obecni podczas oglądania przez potencjalnych kupców. Należy przygotować się do takich prezentacji również psychicznie ponieważ w większości nie będą to miłe chwile. Osoby naprawdę zainteresowane kupnem zrobią wszystko by znaleźć lub wymyślić jak najwięcej wad. Często sprzedający odbierają, każdą uwagę dotyczącą wystroju, stanu technicznego lub wyposażenia bardzo osobiście i traktują takie stwierdzenia jak zamach na ich osobę. W rzeczywistości nawet te najsurowsze uwagi i stwierdzenia nie mają nic z nim wspólnego.

Zobacz także: Mieszkanie w 2015 – kupić czy wynająć?

Tak się rozpoczynają negocjacje

Często po takich „złych doświadczeniach” pokazując kolejny raz nieruchomość, właściciel starają się tłumić w oglądającym chęć wyrażania opinii. Czasami po usłyszeniu wielu negatywnych stwierdzeń z powodów emocjonalnych (w złości) odrzucamy ofertę nie przystępując nawet do negocjacji. Trzeba być przygotowanym na takie lub podobne zachowania kupujących i zamiast się obrażać, lub dyskutować, należy pytać, żartować i dokładnie filtrować wszystkie przekazywane informacje. Nigdy nie należy się denerwować, a dyskusję o stwierdzonych problemach podejmować wówczas gdy usłyszymy poważną ofertę.

Przeczytaj: Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Sprzedając mieszkanie lub dom najbardziej zdziwieni możemy być w pierwszych tygodniach po ukazaniu się oferty

Ilość telefonów, emaili i chętnych do oglądania może być zaskoczeniem. Bardzo często właściciel zadaje sobie wówczas pytanie czy nie za nisko wycenił, a może zmienić cenę na wyższą i poczekać na kupca który nie będzie się targował. Takim myśleniem popełniamy duży błąd ponieważ niesieni złudną falą dużego zainteresowania lekceważymy osoby, którym naprawdę zależy na kupnie. Dlaczego jest to złudne zainteresowanie? Zdecydowana większość dzwoniących to pośrednicy z propozycją współpracy. W znacznej części oglądający to też pośrednicy którzy twierdzą, że mają klienta i będą chcieli namówić nas na podpisanie umowy. Trafiają się też inwestorzy szukający łatwego zarobku. W pierwszych tygodniach w tym tłumie znajdzie się najwyżej kilka osób prawdziwie zainteresowanych kupnem. Po przeczytaniu wszystkich informacji z tej kategorii, każdy będzie wiedział jak je rozpoznać i nie stracić szansy na udaną sprzedaż.
Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące ceny, zawsze możemy przeanalizować jeszcze raz rynek lokalny i plan zagospodarowania. Jeśli nic się nie zmieniło to nie powinniśmy się martwić. Zawsze na bieżąco należy śledzić wszystkie doniesienia mające wpływ na rynek pracy i środowisko w danym rejonie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA