reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Sprzedając mieszkanie lub dom nie możemy pozwolić sobie na emocje i sentymenty. Kierując się nimi narażamy się na błędy, które opróżniają nam kieszenie.

Zdecydowana większość osób sprzedających pierwszy raz uruchamia wyobraźnię i widzi za parę tygodni moment podpisania umowy oraz super kasę na koncie. Niestety aby podpisać umowę oraz otrzymać wymarzone pieniądze trzeba w cały proces włożyć sporo pracy i zazwyczaj upływa znacznie więcej czasu niż na początku się spodziewamy.

Dużo osób popełnia błąd sądząc, że ich mieszkania lub domy są wyjątkowe i to że przeżyli w nich wiele szczęśliwych lat – wychowali dzieci, wnuki – wpływa na cenę. Niestety prawda jest inna, realna wartość nieruchomości nie ma z tym nic wspólnego. To ile pokoleń szczęśliwie się w nim wychowało lub jakie wspomnienia nas łączą z tym miejscem, przy sprzedaży się nie liczy. Im wcześniej to zrozumiemy tym lepiej.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Często również sądzimy, że jeżeli kupiliśmy kiedyś np. dom za spore pieniądze to teraz nie może być on mniej warty.

Przecież wszystko zdrożało! Nigdy nie wyceniajmy w oparciu o ceny jakie były na rynku nieruchomości kilkadziesiąt, kilkanaście lub kilka lat temu. Wartość nieruchomości uzależniona jest zawsze od aktualnego rynku i związanych z nim prognoz. Jest to trudna sytuacja dla właścicieli którzy sądzą, że dużo tracą. Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do szybkiego pozbycia się to można obserwować rynek i sprzedać wówczas gdy cena będzie do przyjęcia.

Zbywając samodzielnie nieruchomość będziemy musieli być obecni podczas oglądania przez potencjalnych kupców. Należy przygotować się do takich prezentacji również psychicznie ponieważ w większości nie będą to miłe chwile. Osoby naprawdę zainteresowane kupnem zrobią wszystko by znaleźć lub wymyślić jak najwięcej wad. Często sprzedający odbierają, każdą uwagę dotyczącą wystroju, stanu technicznego lub wyposażenia bardzo osobiście i traktują takie stwierdzenia jak zamach na ich osobę. W rzeczywistości nawet te najsurowsze uwagi i stwierdzenia nie mają nic z nim wspólnego.

Zobacz także: Mieszkanie w 2015 – kupić czy wynająć?

Tak się rozpoczynają negocjacje

Często po takich „złych doświadczeniach” pokazując kolejny raz nieruchomość, właściciel starają się tłumić w oglądającym chęć wyrażania opinii. Czasami po usłyszeniu wielu negatywnych stwierdzeń z powodów emocjonalnych (w złości) odrzucamy ofertę nie przystępując nawet do negocjacji. Trzeba być przygotowanym na takie lub podobne zachowania kupujących i zamiast się obrażać, lub dyskutować, należy pytać, żartować i dokładnie filtrować wszystkie przekazywane informacje. Nigdy nie należy się denerwować, a dyskusję o stwierdzonych problemach podejmować wówczas gdy usłyszymy poważną ofertę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama