reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zarządzanie budynkiem. Jak zdać test z odpowiedzialności?

Zarządzanie budynkiem. Jak zdać test z odpowiedzialności?

Zima to wyjątkowy okres w roku, w którym właściciele budynków maja szansę wykazać się jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomościami. To właśnie w okresie zimy zgłaszana jest największa ilość szkód związanych z niewłaściwym, lub brakiem właściwego zabezpieczenia budynków. Eksperci ERGO Hestii rądzą na co zwrócić uwagę, aby uchronić się przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

Dla właścicieli budynków wielorodzinnych lub ich zarządców to ostatni moment, aby dokonać przeglądów poszycia dachowego, rynien czy elewacji. Zaniechanie tych czynności może kosztować wiele nerwów oraz jeszcze więcej pieniędzy. Na porządku dziennym w okresie zimowym są szkody spowodowane zapadaniem się dachu pod wpływem naporu śniegu czy ośnieżone gałęzie spadające na zaparkowane przy budynku pojazdy – wskazuje Jakub Niciejewski, Główny Specjalista ds. Likwidacji Szkód w ERGO Hestii.

W praktyce oznacza to konieczność zwrotu ubezpieczycielowi, wypłaconej Poszkodowanym rekompensaty. Dodatkowo nie ominie Cię usunięcie przyczyny szkody czy dokonanie konserwacji. To podwójny koszt, którego w łatwy sposób możesz uniknąć.

Zobacz: Wspólnota mieszkaniowa: Co zrobić kiedy pies szczeka?

Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane właściciel lub zarządca budynku powinien zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt. Wystarczy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby nie dopuścić do powstania najbardziej przewidywalnych, ale i najczęstszych szkód.

Eksperci ERGO Hestii przygotowali zestaw czterech pytań, które pomogą Ci sprawdzić czy jesteś przygotowany do sezonu zimowego. Sprawdź czy o niczym nie zapomniałeś.

  1. Czy zleciłeś konserwację dachu i rynien?

Jeżeli jest to możliwe, dokonaj bieżącej konserwacji dachu, rynien i elewacji tak, aby nie doprowadzić do późniejszych przecieków, a co za tym idzie szkód w lokalach mieszkańców]. Pamiętaj, że pominięcie drobnych napraw przed opadami śniegu, może narazić Cię na znacznie większe koszty usunięcia usterki w porze zimowej.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

  1. Zadbałeś o instalację grzewczą w pustostanach?

Jeżeli w nadzorowanym przez Ciebie budynku znajdują się pustostany - sprawdź, czy są odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej zrobić dokładny przegląd przede wszystkim instalacji centralnego ogrzewania i zadbać o to, aby nie pozostała w nich woda. Istnieje duże ryzyko jej zamarznięcia, co powoduje pękniecie instalacji i zalanie nie tylko pustostanu, ale również lokali sąsiadujących.

Zobacz: Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

  1. Sprawdziłeś czy gałęzie drzew przy budynku nie zagrażają bezpieczeństwu?

Jeśli na terytorium Twojej nieruchomości rosną wiekowe drzewa, pamiętaj o wykonaniu przeglądu drzewostanu pod kątem występowania posuszu i martwych gałęzi. Nacisk mokrego śniegu na obumarłą gałąź z łatwością może doprowadzić do jej odłamania. Dokonując zabiegów pielęgnacyjnych, miej w pamięci zapisy ustawy o ochronie przyrody, które w precyzyjny sposób określają możliwy zakres dokonywanej przycinki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama