REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie budynkiem. Jak zdać test z odpowiedzialności?

REKLAMA

Zima to wyjątkowy okres w roku, w którym właściciele budynków maja szansę wykazać się jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomościami. To właśnie w okresie zimy zgłaszana jest największa ilość szkód związanych z niewłaściwym, lub brakiem właściwego zabezpieczenia budynków. Eksperci ERGO Hestii rądzą na co zwrócić uwagę, aby uchronić się przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

REKLAMA

Dla właścicieli budynków wielorodzinnych lub ich zarządców to ostatni moment, aby dokonać przeglądów poszycia dachowego, rynien czy elewacji. Zaniechanie tych czynności może kosztować wiele nerwów oraz jeszcze więcej pieniędzy. Na porządku dziennym w okresie zimowym są szkody spowodowane zapadaniem się dachu pod wpływem naporu śniegu czy ośnieżone gałęzie spadające na zaparkowane przy budynku pojazdy – wskazuje Jakub Niciejewski, Główny Specjalista ds. Likwidacji Szkód w ERGO Hestii.

W praktyce oznacza to konieczność zwrotu ubezpieczycielowi, wypłaconej Poszkodowanym rekompensaty. Dodatkowo nie ominie Cię usunięcie przyczyny szkody czy dokonanie konserwacji. To podwójny koszt, którego w łatwy sposób możesz uniknąć.

Zobacz: Wspólnota mieszkaniowa: Co zrobić kiedy pies szczeka?

Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane właściciel lub zarządca budynku powinien zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt. Wystarczy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby nie dopuścić do powstania najbardziej przewidywalnych, ale i najczęstszych szkód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci ERGO Hestii przygotowali zestaw czterech pytań, które pomogą Ci sprawdzić czy jesteś przygotowany do sezonu zimowego. Sprawdź czy o niczym nie zapomniałeś.

  1. Czy zleciłeś konserwację dachu i rynien?

Jeżeli jest to możliwe, dokonaj bieżącej konserwacji dachu, rynien i elewacji tak, aby nie doprowadzić do późniejszych przecieków, a co za tym idzie szkód w lokalach mieszkańców]. Pamiętaj, że pominięcie drobnych napraw przed opadami śniegu, może narazić Cię na znacznie większe koszty usunięcia usterki w porze zimowej.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

  1. Zadbałeś o instalację grzewczą w pustostanach?

Jeżeli w nadzorowanym przez Ciebie budynku znajdują się pustostany - sprawdź, czy są odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej zrobić dokładny przegląd przede wszystkim instalacji centralnego ogrzewania i zadbać o to, aby nie pozostała w nich woda. Istnieje duże ryzyko jej zamarznięcia, co powoduje pękniecie instalacji i zalanie nie tylko pustostanu, ale również lokali sąsiadujących.

Zobacz: Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

  1. Sprawdziłeś czy gałęzie drzew przy budynku nie zagrażają bezpieczeństwu?

Jeśli na terytorium Twojej nieruchomości rosną wiekowe drzewa, pamiętaj o wykonaniu przeglądu drzewostanu pod kątem występowania posuszu i martwych gałęzi. Nacisk mokrego śniegu na obumarłą gałąź z łatwością może doprowadzić do jej odłamania. Dokonując zabiegów pielęgnacyjnych, miej w pamięci zapisy ustawy o ochronie przyrody, które w precyzyjny sposób określają możliwy zakres dokonywanej przycinki.

  1. Czy wybrałeś firmę do odśnieżania posesji?

REKLAMA

W obliczu zbliżających się mrozów, równie ważne jest usuwanie śliskości wokół budynku czy też śniegu i sopli z dachu. Bardzo szczegółowo zakres obowiązków w tym zakresie wskazuje ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Najlepiej zaplanować w budżecie konieczność np. wynajęcia firmy zewnętrznej, która będzie dokonywała regularnego odśnieżania posesji, jak również posypywała teren solą lub piaskiem. Pogoda bowiem często zaskakuje i może się okazać, że jedna osoba do tego typu prac jest niewystarczająca. Niestety, konsekwencje niedoszacowania zasobów w tym zakresie bywają ogromne. Uszkodzenie pojazdu w wyniku spadającego śniegu czy sopla często jest szkodą drobną w stosunku do tej na osobie. Złamania, stłuczenia i inne urazy oraz wynikające z tego roszczenia, stają się bolączką niejednego właściciela budynku. Zadośćuczynienie w takich przypadkach to często kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przypadku likwidacji szkód z polis odpowiedzialności cywilnej m. in. spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, widoczny jest wzrost szkód na osobie w okresie zimowym. W przypadku szkód w mieniu - wczesną wiosną, gdy pojawiają się pierwsze odwilże. Wniosek zatem nasuwanie się sam - warto wcześniej przygotować się do zimy tak, aby budynek i jego otoczenie były bezpieczne dla jego mieszkańców i innych osób – radzi Agnieszka Chabowska, Główny Specjalista ds. Likwidacji Szkód w ERGO Hestii.

Źródło: ERGO Hestia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA