| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem?

Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem?

Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem? zwłaszcza zimą, kiedy temperatura nie sprzyja długiemu przebywaniu na zewnątrz? W pierwszej kolejności sprawdź czy zwierzak nie posiada adresówki. Jeśli zwierzak nie jest poszkodowany, zgodnie z ustawą to gmina powinna zapewnić mu niezbędną opiekę.

Znalazłeś psa. Nie ma obroży, albo na obroży nie ma adresu właściciela. Nie wygląda na chorego ani poszkodowanego w wypadku. Jest tylko bezdomny. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom należy do obowiązków Urzędu Gminy. Wpierw zgłaszasz więc to tam.

Nie daj się zbyć. Jeśli urzędnik odmówi opieki nad bezdomnym psem zażądaj datowanej i podpisanej odmowy na piśmie. Pomocne w tym mogą Ci być dokumenty załączone, na końcu, do tego artykułu.
Nie daj sobie wmówić, że skoro znalazłeś psa to on jest już Twój.
Owszem, możesz zadeklarować przetrzymanie u siebie psa, do czasu odnalezienia przez Urząd Gminy jego właściciela lub do czasu znalezienia dla psa domu stałego ... ale za zwrotem poniesionych kosztów na wyżywienie i opieki weterynaryjnej.

Bezdomny pies jest pod opieką Gminy do czasu znalezienia dla niego właściciela!

Pisemną odmowę Gminy zgłoś do Starosty powiatu!

Zwierzę bezdomne, w świetle prawa cywilnego, jest rzeczą znalezioną i jeżeli w gminie nie ma schroniska, ani przechowalni znalezionych zwierząt, należy zwierzę zgłosić do Starosty powiatowego - na co wskazuje wykładnia prawa Kodeksu Cywilnego dokonana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zobacz także: Opłaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta (psy i koty)

Zobacz także: Mieszkanie dla właścicieli zwierząt - jak je zaaranżować?

Zobacz także: Rośliny trujące i zagrażające zwierzętom

Źródło: http://przyjacieleczterechlap.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »